Na fóru se před měsícem objevil rozsáhlý příspěvek popisující špatné zkušenosti s nožem Mcusta a nákupem u společnosti  The Kencrest Corporation (web – japaneseknifedirect.com). Jelikož jsem to byl já, kdo uživateli nákup tohoto nože na Japaneseknifedirect.com doporučil, považuji za nutné vše zveřejnit i na hlavní straně webu, abyste náhodou takovou chybu neudělali také.

 

Dál pokračuje Vondraa:

Když jsem loni na podzim v jedné akci nešťastnou náhodou přišel o svůj EDC zavírák a začal se poohlížet po jeho nástupci, dostal jsem se vinou jednoho podobně „postiženého“ (zejména pokud jde o nože a chladné zbraně obecně) kamaráda až k nožům pro mě do té doby neznámé japonské značky M-Custa. Co vám budu povídat, všichni to dobře znáte, láska na první pohled byla na světě. Protože naprostá většina jejich nožů nemá klips na kapsu, z poměrně širokého sortimentu do užšího výběru postoupily jen dva:

Mcusta MC-13D

 

nebo

Mcusta MC-121 Tactical

 

A protože jsem podvědomě vždy chtěl vlastnit kvalitní nůž z damaškové oceli, konečná volba padla na model M-Custa MC-13D (VG-10 core 33 layered Nickel Damascus Blade).

Těchto nožů po České republice moc neběhá, pokud se pro něj rozhodnete, musíte počítat s poměrně dlouhou dodací lhůtou. Máte na výběr – český distributor s aktuální cenou okolo 3 700,- Kč plus poštovné anebo zkusíte štěstí s celníky a nůž objednáte přímo z Japonska od společnosti The Kencrest Corporation. Cena 139 USD (cca 2 780,- Kč), poštovné 7 USD (cca 140,- Kč) a pakliže budete mít stejnou smůlu jako já, připočtěte dalších cca 800,- Kč za celní poplatky.

Ač mám s nákupy za hranicemi četné a v naprosté většině případů dobré zkušenosti, nákup jakéhokoliv nože od The Kencrest Corporation vám N E D O P O R U Č U J I, následuje několik holých fakt.

Nůž jsem si coby dárek k Vánocům objednal a pomocí Paypal zaplatil dne 13. prosince 2013, doručen byl prostřednictvím České pošty v týdnu po 6. lednu 2014, kdy proběhlo celní řízení.
Naneštěstí s výrobní vadou – ostří nebylo nabroušeno souměrně a zjm. hrot byl z jedné strany cca o 1 až 2 milimetry ubroušen přes středovou osu. Spokojili byste se s něčím takovým u takto drahého nože? Navíc u nože “made in Japan”? Já nikoliv.

 

Dalším, i když ne tak zásadním, nedostatkem bylo nesouměrné zalícení hlaviček šroubů ve střenkách, kdy některé nepříjemně řezaly do dlaně a dotáhnout nešly.

 

Vzhledem k uvedenému jsem se rozhodl nůž reklamovat (kdybych já **** jen tehdy tušil…).

Plný optimismu jsem tedy obratem společnosti The Kencrest Corporation napsal v angličtině email, kde jsem podrobně popsal, co je podle mého názoru s nožem v nepořádku, doplnil pár fotografií a vzhledem k malým rozměrům a nedostatku kvalitní fotografické techniky pro lepší ilustraci raději také o stručný nákres problematického ostří.

 

Co následovalo? Velmi zdlouhavá komunikace, celkem přes 40 emailů, během kterých jsem od předmětné společnosti nedostal ani jeden konstruktivní návrh, jak situaci vyřešit. Diplomatickou cestou (velmi zjednodušeně řečeno) jsme se nakonec domluvili (návrh vzešel z mé strany), že jim nůž zašlu zpět, oni mi jej vymění a také že uhradí veškeré náklady spojené s jeho přepravou do Japonska a zpět (tyto peníze jsem samozřejmě již nikdy neviděl). Nůž byl odeslán zpět dne 19. března 2014.

Po jeho navrácení do Japonska jsem obdržel stručnou odpověď, že nůž dorazil, a že nechápou, v čem vidím problém. Emailový vysvětlovací maraton se tedy opět roztočil, kdy pobídkou k celkovému dořešení mé reklamace byla až informace, že vzhledem k negativním zkušenostem se celou věc chystám v České republice zveřejnit. Asi nejpřínosnější byla korespondence s manažerem kvality společnosti SEKI, tj. přímo s výrobcem nože, který nakonec svou chybu uznal a napsal, že se z jejich strany jedná o chybně seřízenou linku, kdy se věc snaží dodatečně řešit ručním “ubroušením” sporné části hrotu. Vyjma tohoto mi také sdělil, že podobný problém mají aktuálně všechny jejich nože. Nabídl mi také, zda chci čekat na novou sérii MC-13D, která, jak doufal, bude zcela v pořádku anebo zda si v jejich portfóliu v odpovídající cenové hladině vyberu jiný nůž.

Zaujal mě MC-12D Tactical, tedy zcela nová damašková varianta původně zamýšleného MC-121 Tactical, o kterou jsem jej požádal.

 

Nůž coby opožděný vánoční dárek dorazil 2. června 2014.

Happy end? Nikoliv, naprosto stejný problém nesouměrného ostří/hrotu jako u původně reklamovaného kusu. So, never more, thank you very much!

fu