Některé z vás to možná překvapí, ale švýcarská společnost Victorinox vyrábí také nože s jednou čepelí a pojistkou Liner Lock. Pojďme se podívat na model Victorinox Sentinel v polozubaté verzi s klipem na opasek.

 

Zde máte přesné číslo tohoto modelu:

 

Nůž na první pohled působí celkem sympaticky.

 

Klip je malý a nepřekáží při manipulaci s nožem.

 

I přesto, že jde o nůž s jednou čepelí, jedná se přece jen o Victorinox. A tudíž nesmí chybět pinzeta a párátko.

 

Jak už jsem říkal, nůž se drží celkem dobře, koneckonců rukojeť je stejná, jako u jiných, mnohem populárnějších modelů této značky.

 

Pokud jste si na předchozím obrázku nevšimli ničeho zvláštního, možná vám více napoví tento.

 

Stále nic? OK, co takto?

 

Dobrá, nebudu vás trápit. Velkou zvláštností a zároveň také hlavním nedostatkem tohoto nože je pojistka Liner Lock. Jednak proto, že mezi čepelí a pérkem je cca půlmilimetrová vůle (je to vidět na horní fotce), která na špičce nože dává velmi nepříjemnou 3-4milimetrovou amplitudu. A také proto, že z nějakého důvodu je Liner Lock umístěn obráceně. Ne, nejedná se o nůž pro leváky, je to prostě taková konstrukční podivnost.

 

Pravák musí sevřít nůž pevně v dlani, špičkou ukazováčku odmáčknout velmi tuhou pojistku a placem mezitím tlačit na čepel, aby se zavřela. Takto:

 

Jak sami chápete, v taktických či obyčejných zimních rukavicích jde o téměř neproveditelný úkol.

 

Estetům a pedantům bude dost vadit i nesouměrné umístění čepeli v rukojeti.

 

Jak je u Victorinoxu zvykem, nůž je už z výroby slušně nabroušen. Bez problémů zvládal řez papíru rovnou částí ostří.

 

Zubatá část papír trochu trhala, ale i tak na serrator je to dobrý výkon.

 

Takže když to shrnu: Jde o levný (790,-Kč u dodavatele Luxusní-nože.cz) zavírák z blíže nespecifikované (a tudíž nepříliš kvalitní) nerezovky. S velkou vůlí čepele a nesmyslně otočenou pojistkou. Dovedu si ho představit třeba na vestě nějakého leváka záchranáře, který ztratil svůj Victorinox Rescue Tool a nemá peníze na zakoupení náhradního. Jako běžné EDC se však rozhodně nehodí. Jediné, čím Victorinox Sentinel zaujme, je jeho (pravděpodobně nechtěná a o to víc kurióznější) podoba se slavným Thquirrel Dog Memem… 😀