Jsou některé práce v lese, na které nůž prostě nestačí a je lepší sáhnout po pile. Japonská firma Silky je jeden z nejznámějších výrobců skládacích pil na světě. My jsme pro vás otestovali pilku Gomboy 210, která je zlatá střední cesta napříč sortimentem Silky, co se týče váhy, velikosti a výkonu.

 

Jméno pilky vám napoví její základní vlastnosti – Gomboy 210-10 má délku čepele 210 mm a druhé číslo v názvu poukazuje na hustotu zubů, v tomto případě 10 zubů na 30 mm.

 

 

Na rozdíl od většiny levných pilek má Gomboy masivní pojistku, která drží list pily pevně zablokovaný a není tedy šance, že by se vám pila při neopatrném zacházení sklopila na prsty. Pojistka je jednoduchá ale účinná, se silnou pružinou, která jen tak službu nevypoví.

 

 

List pily můžete zajistit ve dvou polohách, jedna poloha pro klasické řezání a jedna pro případ, kdy řežete na úrovni země nebo podložky. V druhém případě je pila rozevřenější a vy si tak nedřete ruku o podložku.

 

 

Na rukojeti pily se nachází očko, kterým můžete provléct pojistný provázek nebo do něj navlečete malou karabinku.

 

Pilka se velmi ochotně zakusuje do dřeva a řeže se s ní opravdu rychle. Poradí si se suchým i mokrým dřevem. Výrobce uvádí, že je určená na průměr dřeva maximálně do 105 mm. Z mé zkušenosti ale zvládá bez problémů i kmínky do průměru 15 cm, pak už narážíte na limit ohledně délky čepele. Gomboy má velmi úzký a přímý řez a hodí se tedy i na přesnější práci.

 

Tělo pilky je pogumované s drobnými výstupky a opravdu dobře se drží. Ani s mokrýma rukama nebo promáčenými rukavicemi se vám pilka v ruce nesklouzne. Pro mě je na rukojeti dostatečný prostor i na obouruční úchop, ale mám drobnější ruce, takže to nemusí platit pro každého.

 

Když se podíváte na stránky výrobce, měl by vám Gomboy přijít s přepravním pouzdrem, které se dá zavěsit na opasek.

 

V mém případě pilka dorazila v pouzdře připomínajícím kufřík (viz fotka na začátku článku), které rozhodně na opasek nepřipevníte. Ale pilka se pohodlně vejde do cargo kapes na kalhotách, takže pouzdro mi ve finále nechybí.

 

Jak odolává zubu času?

Gomboy se mi poprvé dostal do rukou v dubnu 2017. V tu dobu měla pilka za úkol hlavně prořezávat staré ovocné stromy a keře. Hodně mě v tomto případě potěšil její čistý řez, protože se prořezávané stromy zbytečně nepoškozovaly a čisté řezy se zahojí snadněji než rozšklebené rány s potrhanou kůrou.

Pak přišla na řadu stavba plotů a ohrad pro zvířata, při které byla potřeba velká spousta kůlů. S kapesní pilkou Gomboy se snadno vleze do mlází a vyřežou se jen potřebné uschlé stromy. Kdybyste se na tak malém prostranství otočili s motorovkou, padly by za oběť nejen suché stromy na kůly, ale i porost mladých stromků okolo. V tomto případě tedy Gomboy vyhrál nad motorovou pilou.

Největší výzvou pro pilku bylo utkání Gomboy vs orkán Herwart.

 

V říjnu 2017 se republikou prohnal vítr o síle orkánu a v našem lese to odneslo několik mohutných smrků. Uznávám, pilka na výše vyfoceném kmeni příliš velký podíl neměla, ale při odklízení následků vichřice byla neocenitelná. Stromy se totiž jako domino naskládaly přes jedinou příjezdovou cestu a bylo tedy třeba je rozřezat a odklidit, pokud jsme se chtěli dostat do civilizace. Takže zatímco motorovky porcovaly mohutné kmeny na jedné straně, Silky si prokousávala cestu korunami stromů na straně druhé. A vydržela to. S přehledem naporcovala za tuhle sezónu tolik dřeva, že se mi to ani nechce věřit. Stále si drží svou ostrost a věřím, že vydrží i další podobně šílenou sezónu.

Jediná známka opotřebení je poněkud ohnutá špička čepele, takže když pilku zavíráte, občas se opře do pogumované rukojeti.

 

Zatím jde ale jen o estetickou vadu, ani pogumování se nárazem zubů pily nijak nepoškodilo.

Otázka je, co za to? V každém druhém supermarketu narazíte na skládací pilku s cenovkou kolem 200 kč, někdy i levnější. Gomboy se do této kategorie rozhodně nevejde. Ale to je dobře. Za posledních několik let jsme měli doma celou řadu takových levných pilek. A většina z nich nevydržela ani jednu sezónu (bez orkánu). Všechny se velmi rychle ztupily, takže práce s nimi pak byla namáhavá, brzy zrezly, začal se zasekávat otevírací mechanismus… zkrátka u mě tyto výrobky dostaly přezdívku „jednorázová pilka“. Gomboy je zcela jiná kategorie, u které vidíte poctivé zpracování a můžete se spolehnout, že když potřebujete řezat, tak budete opravdu řezat, a ne zápasit s pilkou, která se zrovna rozhodla, že její životnost za 200 kč je právě u konce. Je pravda, že pokud patříte mezi „sváteční řezače“, kteří pilku vezmou do ruky jednou za rok, tak se vám investice do Silky nevyplatí. Jestli jste ale stejně jako já v lese každou chvíli a s dřevem zacházíte pravidelně, tak je Gomboy velmi vděčný parťák, který vás nezklame.

 

K Silky Gomboy se dají také pořizovat náhradní listy pro případ, že ten původní už nebude plnit svou funkci. Jenže list pily je téměř stejně drahý jako pila samotná, takže jestli nemáte k rukojeti hluboký citový vztah nebo jste si ji nějak speciálně nepotunili, nemá výměna listu smysl a je lepší si koupit pilku novou.