Nůž RUI Tactical je vyroben z jednoho masivního kusu nerezové oceli o tvrdosti 58-60 HRC (jednotka tvrdosti materiálu měřená diamantovým kuželem, tvrdost 58-60 HRC značí relativně tvrdý materiál, který dá zabrat při broušení.). Střenka je vyrobena z materiálu G10 s hrubou protiskluzovou strukturou. V patce rukojeti je ukryto vyšroubovatelné křesadlo. Navíc k němu dostanete kožené pouzdro s kapsou na drobnosti, které je možné nosit svisle i vodorovně.

 

Technické parametry

Pevný nůž

Hladké ostří z oceli 8CR13Mov

Drop point čepel

Délka čepele 13 cm

Délka rukojeti 12,5 cm

Celková délka 25,5 cm

Hmotnost nože 330 g

Běžná cena 1600-1800 Kč

 

Pár slov o výrobci

RUI je španělská firma zabývající se military, security a policejní výbavou. Původní sortiment tvořily převážně obrandované čínské výrobky nevalné kvality a vzhledu, v průběhu let se ale stav zlepšil. V jejich současné nabídce naleznete nejčastěji různé nože, mačety a sekery určené k použití v extrémních podmínkách. RUI se tak pomalu stává jakousi “Extremou Ratio pro chudé”. 🙂

 

Nůž, který předčí očekávání

RUI Tactical 32004 Rucker Energy – tento poněkud krkolomný a nic neříkající název skrývá moje osobní překvapení roku 2016.

Ale nebudu předbíhat.

Když jsem vybíral tento nůž na testy, trochu škodolibě jsem se usmíval. Ještě aby ne, nůž od španělské firmy, známé tím, že postavila svůj business na nákupech a brandingu čínských levných šuntů. Velký outdoorový fulltang nůž s koženým (spíše koženkovým) pouzdrem a křesadlem v rukojeti za 1689,-Kč.

Jen si to představte – tento nůž se vyrobil v Číně, prodal se s nějakou marží a odcestoval do Španělska, tam se proclil, prodal s nějakou marží a odcestoval do Česka, kde se nyní prodává s nějakou marží za 1689,-Kč. Tedy o pouhé dvě stovky dráž, než malý mikovácký LIST! Jaké jsou asi výrobní náklady? Za ty prachy se přece nedá vyrobit nic použitelného.

To prostě muselo dopadnout špatně!

Pak nůž dorazil. A vypadal sakra dobře. Pracant už od pohledu. Čisté linie, pohodlná rukojeť. Dokonce ani to celkové zpracování nebylo tak špatné, jak jsem očekával.

 

Ano, samozřejmě, někde se ušetřit muselo. Proto pod střenkami najdete strašlivou divočinu. Raději tam po nákupu ani nekoukejte.

 

Nicméně ta viditelná část vůbec nebyla špatná.

Ale co mě opravdu dostalo, byla jeho funkčnost a použitelnost. Je to prostě UAZ ve světě nožů. Na jakékoli výzvy jen řekne “OK, tak jo” a jde do boje.

Rukojeť neklouže ani za mokra a velmi slušně nabroušená čepel snese bez úhony i leckterou prasárnu. Bodání do pařezu? OK.

 

Strouhání větve na cihlovém podkladu? OK.

 

Jakékoli řezání, bodání, sekání, páčení či batoning zvládá taktéž bez problémů.

Dokonce i v kuchyni si vede velmi dobře. Díky široké čepeli a svému výbrusu nemá problém ani s krájením tenkých plátků brambor.

 

Za poslední půlrok, co ho používám, se tak právem stal jedním z mých nejoblíbenějších kousků. Potřebuji-li k něčemu nůž, skoro vždy sáhnu pro RUI.

 

Křesadlo

Samozřejmě se najdou i negativa. Jednak již zmíněné zpracování pod střenkami a kvalita materiálu pouzdra. A pak také to integrované křesadlo a škrtací plocha nože.

Ta plocha je bohužel zbroušena tak, že se daleko pohodlněji škrtá levou rukou, druhá strana má lepší, výraznější úhel.

 

No a samotné křesadlo je klasický čínský firesteel. Měkký a nepříliš kvalitní. S originálním LMF se nedá srovnat ani omylem.

 

Než vykřesávat jednotlivé jiskry, se mi opakovaně vyplatilo spíše z toho křesadla naškrábat špetku pilin a tu pak škrtnutím podpálit.

 

Beru ho však spíše jako nouzovku a v pouzdře tohoto nože tahám originální LMF firesteel ve velikosti Army. Ten mi jen tak nedojde. 🙂

 

RUI se nebudete bát zničit

Veškeré (především kosmetické) chyby naprosto spolehlivě omlouvá cena toho nože. Za 1689,-Kč získáte odolný, slušně zpracovaný nůž ze slušné oceli, který se nebudete bát zničit. A pokud se tak stane, stále se jedná o třetinu ceny, kterou byste dali za nůž podobné kvality od nějaké jiné, známější značky. Pro více informací klikejte na odkaz, který vede na web dodavatele těchto nožů do ČR – Trapper.cz.

 

Použité zdroje:
Stránky výrobce
trapper.cz