Firma Paaso Puukot má ve znaku paroží, čímž symbolizuje své zaměření na výrobu loveckých nožů za použití převážně přírodních materiálů. Kromě parohu používají například březové dřevo a kůži.

Společnost Paaso založena roku 1952, vyrábé všechny své nože ručně s pár úpravami na stroji, a proto je každý nůž svým způsobem originál, což potěší hlavně v případě, že se jedná o vánoční dárek pro nějakého dobrodruha, který to dokáže ocenit.

 

Paaso je příjmení zakladatele, puukot potom znamená finsky nože, ale v sortimentu najdete i jiné umělecké suvenýry.

 

Nože Paaso Puukot jsou zaměřené pro lovce a kromě porcování kořisti se hodí i na vyřezávání a drobnou práci se dřevem.

 

Model Skinner

Tento nůž nám byl poskytnut do testů společností Lamnia, kde můžete podobné předměty jednoduše nakoupit a zdarma si je nechat poslat do ČR. Tento nůž využívá vcelku klasickou finskou konstrukci, kdy je použita nahrubo opracovaná čepelka od firmy Lauri, ke které je dodělána pohodlná střenka.

 

Kožené pouzdro svými motivy a tvarem ctí laponskou tradici.

 

Čepelka je z uhlíkové oceli, ostří měří 106mm a její síla je na hřbetu 3,2mm. Materiál nerezne nijak rychle, samozřejmě záleží na péči majitele a podmínkách za jakých je nůž používán.

 

Proti rzi chrání čepelku ponechané stopy po kalení a leštěný finský výbrus, kdy se strojově brousí plocha od půlky čepele až do ostří.

 

Na špičce najdete vcelku velkou asymetrii výbrusu, ale jak píší jiní „odborníci“, alespoň je z toho cítit dotek lidské ruky:) Každopádně se za nás jedná o chybu, ale v této cenové kategorii to asi zkousneme, přeci jen si tento nůž nehraje na modelku.

 

Střenka je tvořena kroužky parohu a březového dřeva, které jsou proloženy několika koženými kroužky. Zpracování je v pořádku, nikde nejsou žádné ostré hrany.

 

Dřevo je lakované, což sice ladí s lesklostí parohu, ale možná by nebylo od věci lak vynechat a dřevo ošetřit pouze olejem. Nůž by se potom tolik nesmekal a možná by vypadal i lépe esteticky. Nicméně chápeme, že lakování se používá pro zjednodušení výroby – není potřeba týden impregnovat ani potom složitě odmašťovat.

 

Na pár místech uteklo ze střenky lepidlo na čepel, ale nejde o nic velkého.

Střenka drží pohromadě díky koncovému nýtku, ve kterém je upevněn trn čepele. Celý nůž je tak velice pevný, a ačkoli nedosahuje odolnosti full-tang konstrukce, na běžné lesní práce rozhodně stačí.

 

Pouzdro na nůž je potom jednoduché s klasickým „ocáskem“ na konci. Nůž v pouzdře drží velmi pevně a nevypadává.

 

Je otázkou, zda by si kůže nezasloužila lepší úpravu. Přišla jen v surovém stavu, nicméně už lehce ztmavla a vypadá i vcelku dobře, ale rozhodně bych radši, kdyby byla rovnou nějak impregnovaná či napuštěná.

 

Zkušenosti z lesa

Pochopení nože si vyžaduje i jeho reálné používání. Nůž jsem po rozbalení párkrát přetáhl na kůži a začal krásně holit.

 

Výbrus je klasicky finský, ale nejde jako u Mory až do nuly. Na Skinneru najdete „falešné“ ostří, které se snáze brousí a i udržuje, ale z pohledu výroby jde o další zjednodušení.

 

Po víkendu stráveném v lese prací se dřevem se už vyplatí nůž párkrát přejet na kameni, ale rozhodně bych neřekl, že byl nůž tupý.

Co se týče pohodlnosti užití, tak se nůž drží příjemně, nikde nic netlačí a ani při delší hrubší práci nebudou vaše ruce trpět.

 

S nožem jsem zkoušel i lehký batoning, ale rozhodně to není činnost, na kterou byl nůž stavěný, takže na podobně hrubou práci doporučuji jiný nástroj. Paaso se potom krásně hodí na výrobu feathersticku, troudu, pastí, vyřezávání, přípravu večere, atd.

 

Pro zasvěcené: Past typu „No.4“ jsem dělal cvičně. Proto není zamaskovaná, není na ní návnada a jako závaží byl použit pouze lehký kmínek. V ČR je lov pastí zákonem zakázán, což si jistě všichni plně uvědomujeme:)

 

Resumé

Krásný nůž s náznakem ruční práce, který může být originálním dárkem pro všechny dobrodruhy, trampy a nadšence do bushcraftu. Nůž je jednoduchý a velmi praktický při použití. Ani jeho údržba není nijak komplikovaná a věřím, že vydrží sloužit dlouhá léta.

 

Za cenu kolem 1 441,-Kč včetně poštovného je Paaso Puukot Skinner celkem slušným nožem, který navíc u nikoho nejspíš nepotkáte. Pár detailů by mohlo být ve výrobě dotaženo, ale potom bychom se bavili o noži v jiné cenové kategorii.