Kdybyste měli napsat jméno firmy, jejíž nůž se dá označit za zoufalý paskvil, který nikdy neměl spatřit světlo světa, jaká firma by to byla? Dokázal bych vyjmenovat desítky takových firem, ale v životě by mě nenapadlo, že takto jednou ohodnotím nůž značky Marttiini. Konkrétně jejích Full Tang model.
„Marttiini Full Tang Curly Birch – robustní nůž vhodný pro lov a táboření. Full Tang konstrukce zaručuje jeho pevnost a odolnost.”, tolik výrobce.
Ještě pár údajů:
Délka čepele: 11 cm
Celková délka: 25 cm
Materiál čepele: stainless steel
A trocha sladkých řečí:
No a dál už bude krutá realita. Tady je:
Marttiini Full Tang má obrovské problémy s kvalitou zpracování. Resp. neměl bych vůbec dávat slova „kvalita zpracování” a „Marttiini Full Tang” do jedné věty. Nebo souvětí. Nebo raději ani do jednoho odstavce. Proč? Proto:
Ale především hlavně proto:
Zdá se vám, že ten nůž je celý tak nějak nakřivo? Bohužel nezdá.
Nejen že tento nůž má prasácky nesouměrné strany. On je hlavně vybroušen tak, že čepel je zahnuta doleva. Navíc z druhé strany se odebralo moc materiálu, takže v tom místě je čepel tenčí. Pro lepší pochopení tu mám další obrázek.
Nesouměrnost špičky jsem už snad ani neměl zdůrazňovat.
A to není vše. Podívejte se na slogan firmy:
V životě jsem neviděl tupější značkový nůž. Opravdu ne. Rozčarovalo mě to natolik, že jsem se zkoušel i řezat. 🙂
Nešlo to… 🙁
Test na řezání novin? Ale kdepak.
Rajče? Hehe! Tento nůž poslouží lépe jako lis na česnek, než jako nástroj na krájení čehokoli odolnějšího, než teplé hovínko.
Nemůže přece být všechno špatně… Není. Pouzdro vypadá velmi dobře. Škoda jen, že nabízí pouze jeden způsob závěsu, ale co už.
Kdyby nůž byl alespoň trochu nabroušen, tak bych možná měl obavu z postupného přeříznutí jisticího pásku, ale v tomto případě se to pochopitelně stát nemůže.
Uvnitř najdeme plastovou výztuž, která pouzdro jednak zpevňuje a jednak chrání před proříznutím.
Takže když to shrnu: Lovec nebo dobrodruh za svých 1600,-Kč (cena dodavatele Luxusní-nože.cz) dostane křivý, špatně zpracovaný, nenabroušený kus blíže neurčené nerezovky v pěkném březovém obkladu a s dobrým pouzdrem. Tento předmět (za nůž to moc označit nejde, neboť nůž je především řezný nástroj) pak má používat během lovů či táboření. K čemu? A k čemu nosit na opasku skoro čtvrt kila tupé nerezovky?
Za co lidé platí své peníze a kám se poděla výstupní kontrola?
My to zkusíme zjistit. Těšte se na komunikaci s firmou Marttiini a také na pořádné testy. 🙂
EDIT: Pokračování příběhu najdete ZDE.