Tak pár recenzí na nože Kizlyar už u nás najdete. Všechny je spojuje fakt, že za přijatelnou cenu jde o velmi povedené nože, které jsou více či méně specializované. Nůž, který mě osobně opravdu nadchl, se jmenuje STURM a byl navržen pro německou armádu.

 

STURM bych zařadil jako střední full tang nůž z měkčí ocele AUS-8, což ho předurčuje do role pracovního nástroje, který v lese určitě šetřit nebude potřeba, ale zároveň nezapře ani své bojové použití.

 

Délka čepele: 11,9cm (je možné ho tedy použít i v zemích jako Německo, kde jsou zakázány nože s ostřím delším než 12cm!)
Celková délka nože: 25cm
Tloušťka čepele: 4,5mm
Materiál čepele: AUS-8
Tvrdost: 57-59HRC
Hmotnost: 244g (bez pouzdra) / 342g (s pouzdrem)

Japonská nerezová ocel AUS-8 se pohybuje někde na úrovni 440B, má tedy průměrné řezné vlastnosti a relativně rychle ztrácí ostří. V praxi se mi s AUS-8 dobře pracuje – snadno se brousí, ostří se nevylamuje (ne viditelně) a tupí se, řekněme, přiměřeně. K tomu se nemusíte bát trochu zapáčit či s nožem jinak „zaprasit“, přeci jen tvrdost 57-59HRC není tak vysoká, abych se bál, že by nůž měl hned prasknout.

Výbrus nože je krásně jednoduchý. Jde o dlouhý plochý výbrus s žebrem, který je zakončen ostřím v úhlu cca 22°, což mi přišlo ideální (i továrním nabroušením) a jen ho udržuji. Provedení je bez vad.

 

Špička je ve stylu trailining point, což znamená, že se od hřbetu čepele výbrus sbíhá k ostří pro lepší bodné vlastnosti.

 

Na hřbetu čepele o šířce 4,5mm potom naleznete i zdrsnění pro palec, které jako opora slouží více než dobře.

 

Pokud přejdeme na rukojeť, zjistíme, že je stejná jako u všech nožů Kizlyar Supreme z řady Tactical Echelon. Je z kratonu ve velmi přímočarém provedení. Jediný výrazný prolis je určen na ukazováček, ale jeho hrany jsou tak hladké, že mi nijak nevadí ani při delší práci. Textura kratonu a zužující se tvar brání smekání a s nožem se mi tak dobře pracovalo jak v rukavicích, tak v dešti. Celkově je rukojeť spíše užší, ale zase ne moc, aby se STURM v dlani ztrácel (mám vel. rukavic M). Ručka je v poměru k čepeli nezvykle delší, ale nikdy mi to nevadilo – naopak, při sekání jsem si rád posunul dlaň ke konci střenek.

 

Za povšimnutí stojí povedená záštita. Není nijak výrazná, ale jako ochrana před sklouznutím dlaně na ostří při bodu slouží perfektně.

 

Na konci rukojeti pak je už jen kovové očko a decentní „hrot“ na případné rozbíjení kamenů či skel (nezkoušel jsem).

 

K noži dostanete i pouzdro – není z kydexu, ale z polyamidu. STURM do něj jde příjemně ztuha, takže se nemusíte bát náhlé ztráty, ale ani nemáte problém nůž tasit. Pouzdro není nijak přehnané svými rozměry (na to je specialista Mikov a jeho kydexové placky se zbytečnými metrovými okraji). Na okrajích najdete očka a průřezy, takže možné uchycení je jen na vašem výběru a fantazii.

 

K noži se dodává i platforma – což je prostě plastová destička, kterou přišroubujete k pouzdru a k ní máte ještě možnost přidělat háček/očko pro PROVLEČENÍ opasku (o tom až dále 🙂 ). Vybrat si můžete horizontální až vertikální uchycení v krocích po 45°. Háček lze také vyhodit úplně a používat jen samotnou platformu.

 

V terénu STURM válí

Než pokročíme někam dál, chci jen říct, že STURM intenzivně používám více než půl roku a stal se jednoznačně mým nejoblíbenějším nožem. Jeho germánské jméno mi zpočátku trochu vadilo, ale nakonec jsme si celkem porozuměli a musím říct, že „bouře“ mě nikdy nezklamala – to už jsem si několikrát říkal, že po něm chci možná moc.

 

Při práci oceníte především onen dlouhý plochý výbrus, který zvyšuje řezné vlastnosti nože – to poznáte už na papíře, potravinách a ve finále také na feathersticku.

 

Jsem rád, že je nůž z odolné měkké oceli, se kterou jde bez ostychu provádět všechny možné lesní práce. Batoning, kácení stromků tzv „bobrováním“, sekání – se vším si STURM poradil vždy na jedničku a nenese žádné stopy poškození.



 

Stejně tak zvládne i rozdělání ohně firesteelem.

 

Neměl jsem tedy na vybranou a rozhodl se, že tento nůž by mě měl doprovázet i na armádních cvičeních – přidělat pouzdro na MOLLE pomocí kousku paracordu bylo otázkou minutky a nebylo potřeba ho v průběhu nijak ladit. Je znát, že nůž byl navržen převážně pro vojáky – na vestě nezabere moc místa a přesto jde o plnohodnotný nástroj.

 

Kritika? No, nechce se mi, ale…

Předesílám, že drobné vady na kráse můj vztah se STURMem nemohou nijak ohrozit! Ty k tomu prostě patří.

 

Takže pravdu… Po cca 5 měsících jsem ulomil průvlek na opasek – je řešen jako háček, nůž jsem měl na opasku horizontálně a zřejmě jsem někde nožem o něco zavadil. To vedlo k zapáčení do strany, pružný plast to neunesl a vylomil se. Je pravda, že STURM je pro horizontální nošení celkem dlouhý a asi to nebyl úplně fajn nápad – možná, kdybych k pásku připnul i konec pouzdra, nestolo by se to. Možná, možná, možná…

 

Od té doby jsem používal jen platformu a prakticky nijak mě to neomezovalo. Dobrou zprávou je to, že Kizlyar Supreme tuto vadu (resp. slabinu) uznává a plánuje vydat jiný klip, který bude podobnější Tek-Loku a bude si o něj moci požádat každý majitel STURMu. Obecně doporučuji pásek háčkem PROVLÉKAT a nesnažit se ho vyháknout – pružný plast to nemusí unést.

 

Druhou vadičkou jsou střenky – kraton je pružný a snadno se pod něj dostává špína. Některým uživatelům jeho kraje dokonce odstávají (u mě zatím bez problému). Proto Kizlyar Supreme plánuje vylepšení kratonových střenek o výztuhu z tvrdšího plastu, kterým střenky zpevní a zabrání jejich odchlypování. Stejně jako u klipu by si je mohl nechat poslat každý majitel STURMu.

A poslední věcí (to už je spíše vlastnost) je potom fakt, že lesklá čepel je po krátké době značně poškrábaná od plastového pouzdra. Stačí menší smítko nebo prostě jen pravidelné vyndávání/zandávání a na čepeli to bude jeden škrábanec vedle druhého.

 

Resumé

Kizlyar Supreme STURM je pro mě s cenou 2 850,-Kč v oficiálním prodeji brutálně zajímavým kouskem. Určitě se hodí na bushcraft, určitě se hodí jako univerzální survival nůž a rozhodně zaválí i jako vojenský nůž.

 

Zřetelně bude výhodnost vidět, pokud si srovnáme STURM s nedávno představeným Patronem od Mikovu, který je určen pro prakticky stejné použití a stojí o cca 1000Kč více, ačkoliv materiálově je na tom velmi podobně.

 

Rozhodně bych se tedy pořízení STURMa nebál a i přes průměrnou ocel jde podle mě o spolehlivý nůž, pro který jsem našel využití (a nemám vůbec radost, že budu muset testovat zase jiné nože 😀 )