Po Primu je tu další recenze nože z produkce ruského výrobce nožů Kizlyar Supreme. Nikki je jednoznačně určen pro mladé zálesáky a zálesačky. Ideální první nůž, na kterém se naučí bezpečné manipulaci a práci s nožem 🙂

 

Provedením se jedná o maličký full tang se střenkami z micarty. Do chlapské ruky je spíše menší a dlaň přesahuje rukojeť, takže v tom případě oceníte alespoň dodávanou šňůrku (záložní provázek, snažší vytažení z pouzdra, dekorace). Provedení nože je precizní, ostří z výroby zaslouží snad jen pár tahů na kůži. Nikde nejsou žádné velké přešlapy ani asymetrické nedokonalosti.

 

Délka čepele: 8,7cm
Délka celého nože: 19,7cm
Váha s pouzdrem: 181g.

 

Nůž je vyroben z leštěné oceli D2 kalené na tvrdost 57-59Hrc. Tvar ostří a dutý výbrus z nože dělá univerzál vhodný především do lesa a na běžné zálesácké úkony. V ruce se drží pohodlně, nikde nejsou žádné ostré hrany, které by překážely, ale velikostí ho doporučuji spíše do rukou menších rozměrů – něžných dívčích, nebo dětských.

 

K noži dostanete i “kydexové” pouzdro s klipem, které můžete pověsit za opasek horizontálně i vertikálně (tam plast výrazně pruží, přeci jen očko drží jen na 2 šroubech). Nůž je velice nenápadný a na opasku nijak nepřekáží. V pouzdře drží tak akorát pevně, nemusíte ho rvát ven silou a sám nevypadne.

 

S nožem si nakrájíte jídlo a připravíte dřevo na podpal. Šířka čepele i drop point špičky je dostatečná, aby zvládla třeba batoning menších kousků na třísky. Ostří výborně drží a ani při sekání tvrdého bukového dřeva nedocházelo k vyštípávání. Dále se s ním dá dělat prakticky cokoliv, někomu možná sedne i jako doplněk EDC.

 

Jelikož si výrobce za svými výrobky stojí, můžete se spolehnout na doživotní záruku na skryté vady, kterou deklaruje kartičkou s miniaturním písmem 🙂

 

A co kritika? Na noži mám výhrady především k povrchové úpravě. Lesk není nijak vysoký a po několika dnech ve vlhkém prostředí se na čepeli objevily tmavé skvrnky. Doporučuji tedy černěnou úpravu. Výsledkem leštěné čepele a kydexu jsou také malinké škrábance v místech, kde se oba materiály dotýkají.

 

Resumé

Nikki je zajímavý mrňous, který si umím představit v rukou mladých skautů a jiných táborníků. Zároveň pokud vaše přítelkyně odmítá velký nůž a hledá něco menšího, může být Nikki přesně tím, co si nakonec zamiluje. Provedení je vhodné k většině úkonů a v kombinaci s velice kvalitní ocelí D2, která přežije i opravdu drsné zacházení, tak jde o zajímavý počin.

 

Na trhu si Kizlyar Supreme Nikki s cenou kolem 2,5tisíc bude své místo hledat jen obtížně, ale s ohledem na použitou ocel třeba časem najde. V případě zájmu můžete koukat po variantě z oceli AUS-8, která možná nebude dosahovat stejných kvalit jako D2, ale ušetříte zhruba 500,-. Jak z recenze vyplývá, doporučuji černěnou verzi.

 

Připravujeme i další recenze nožů značky Kizlyar Supreme, těšte se!