Dnešní recenze rozebírá (doslova) do nejmenších detailů slavný nůž Böker Orca Outdoor Gen 2.

 

Když před měsícem manažer firmy Böker nám nabídl spolupráci a v podstatě otevřený sklad firmy, moje volba byla jasná. Sáhl jsem po jednom ze svých do té doby nesplněných přání – po noži Böker Orca Outdoor Gen 2.

Do té chvíle Orca 2 pro mě byla jakýmsi vzorem outdoorového nože. Velký, neuvěřitelně kvalitní, nezničitelný nůž, jehož předchůdce (Orca 1) vznikl na žádost elitní protiteroristické jednotky GSG9 a stal se později jedním z nejoblíbenějších nožů pro potápěče vůbec.

Trocha TTD:

Délka nože: 26,4 cm
Délka čepele: 13,0 cm
Váha: 340 g
Tloušťka čepele: 6,0 mm
Ocel: N690
Rukojeť: Micarta

Prostě paráda. Jedinou vadou na kráse byla vždy jeho cena. Ten nůž stojí těžko uvěřitelných 295,-Eur = 8150,-Kč. Proto když se naskytla tak velkorysá nabídka, nemohl jsem spát. Byly to jednoduše druhé Vánoce! 🙂

Po týdnu čekání dorazila luxusní černá krabička.

 

Vystouplé logo zároveň fixuje víko.

 

První dojem – čisté nadšení. Nůž v krabici vypadá luxusně!

 

Jenže…

 

Už po několika vteřinách zkoumání jsou patrné vady. Tady je celý seznam:

 

Výbrus

 

Nemohu si pomoct – falešné ostří je vybroušeno křivě. Vlevo je vybráno víc kovu, což má za následek podivnou asymetričnost.

 

– Abych dokázal, že to není běžná vada, kterou bychom měli přehlížet, vzal jsem několik nožů s falešným ostřím, co jsem měl pod rukou, a nafotil je. Jedná se o Custom Made nůž od nožíře Petra Dohnala a zavírací nože od firem Mcusta a Kershaw. Krom falešného ostří mají ještě jedno společné – jejich cena nepřekročila 200Eur.

 

Výbrus nože Kershaw Speed Bump

 

Výbrus nože MCUSTA MC 121D Tactility Damascus

 

Výbrus Orca Böker Orca Outdoor Gen. 2

 

Výbrus nože od Dohnala

 

Geometrie nože

 

Nemám zase tak malou ruku (běžné Mko), ale rukojeť nože je pro mě sakra velká.

 

A když říkám velká, myslím to opravdu vážně.

 

Takže první vlnka na rukojeti mi při práci dost nepříjemně tlačí na prostředníček.

 

Jasně, dá se na to zvyknout, po čase se najde vhodný úchop atd. Ale příjemné to není.

 

Pouzdro

 

Tady musím rovnou upozornit, že pouzdro pro Orcu Böker sám nevyrábí. Spokojí se s kupovaným pouzdrem Combat Master Knife Sheath od americké firmy Spec-Ops. Pojďme se na něj podívat.

 

První jasně viditelná věc – z nějakého důvodu plastová ochranná vložka vyčuhuje z látkového pouzdra a má velmi ostré hrany.

 

Jak jsme se dozvěděli později, plastová vložka je upravena na žádost Bökeru, aby Orca do něj lépe pasovala. Tato modifikace se však těžce nepovedla. Podívejte se na jistící pásky.

 

Nejen že záštita nože překáží v pohodlném zapínání. Je vidět, že pásky jsou krátké a musí se napínat velkým úsilím, aby se nůž vůbec zafixoval. Časem možná pružná látka povolí, ale zatím je to celkem očistec.

 

Další obrovská vada tohoto pouzdra je taková:

 

Čepel nože se nefixuje v plastové vložce. Volně klouže sem a tam.

 

Z toho vyplývají dvě věci.

První – pokud se rozepne jisticí pásek (třením o oblečení, či o zem při plížení), hrozí vypadnutí nože. Jednoduše vyklouzne z pouzdra.

Druhá – stává se z toho improvizované chrastítko. Při zatřepání nůž naráží o hrany plastové vložky a vydává chrastivé zvuky.

Zkusím to eliminovat zahřátím a lepším vytvarováním plastu, ale stávat by se to pochopitelně nemělo vůbec, natož u nože za 295,-Eur.

Když jsem to pouzdro rozebral, čekalo mě další překvapení. Délka vložky jasně dokazuje, že původně bylo toto pouzdro vyrobeno pro daleko delší nože. Podívejte se na to.

 

Jistě se teď ptáte, co je to tam za kus výztuže vedle té vložky. Toto je, přátelé, ukázka moderní americké technologie 21. století! Molitanová pěna, vystřižená pravděpodobně z nějaké staré karimatky. 😀

 

A slouží k alespoň provizorní fixaci špičky nože v příliš dlouhém pouzdře. Proč ne, že? Však to zákazníci sežerou i tak, jde přece o značkové pouzdro z Ameriky, tak co…

 

Zábavné je, že jako polstrování krabice byla použita kvalitnější pěna! 🙂

 

Mizerná tkanička, na webu Spec-Ops uváděná jako „550-Cord”, je pak malou třešničkou na tomto „americkém koláči”… 🙂

 

Na závěr už jen pár fotek rozebraného nože.

 

Všimněte si, že každá střenka je fixovaná zvlášť a šroubuje se přímo do rukojeti. Zajímavé řešení.

 

A nyní komunikace s firmou Böker ohledně tohoto nože:

Böker: Prošel jsem si stránky Vybaven.cz (překlad do angličtiny fungoval překvapivě dobře) a musím uznat, že svou práci děláte skvěle, představujete zajímavé produkty, které detailně testujete, a ty perfektní fotky! Nejvíc se mi líbila recenze „Boty Adidas GSG-9.2 – po roce nošení“. Pojďme se pobavit o spolupráci.

 

(Domluvili jsme testování Knife Vault – ZDE – a nože Böker Orca Outdoor Gen. II. Když zboží dorazilo, první věc, která nás zarazila, byl asymetrický výbrus na horní hraně nože a poté nižší úroveň zpracování pouzdra. Požádali jsme tedy o odpovědi.)

 

Vybaven.CZ: Opravdu má mít nůž v této cenové kategorii asymetricky broušenou čepel?

Böker: Zkontrolovali jsme další vyrobené nože a můžeme říct, že se nejedná o běžnou vlastnost. Považovali bychom to za výrobní vadu a nůž bychom Vám reklamovali.

(Asymetrie čepele byla tímto uzavřena. Pokud bychom byli zákazníci a nůž si s touto vadou koupili, byl by nám bez problémů vyměněn.)

 

Vybaven.CZ: Opravdu má mít nůž v této cenové kategorii pouzdro, ve kterém příliš nesedí, je mu velké a které je vyrobeno z levných materiálů – ačkoli je např. uváděn Paracord, byl použit nějaký levný provázek. (Red.: Pokračuje níže)

Böker: Naše rozhodnutí k použití nylonového pouzdra od americké značky Spec-Ops plyne z jeho vysoké univerzálnosti a celkové oblíbenosti na trhu. Orcu takto prodáváme už tři roky a odezva od zákazníku byla vždy pozitivní, dokonce bylo pouzdro mnohokrát zmíněno jako velká výhoda. Podíváme se na body, které jste uvedli.

 

(nemohli jsme odolat a zeptali jsme se i americké společnosti Spec-Ops, zda je provázek, skutečně Paracord 550. Jako odpověď nám bylo řečeno, že to je Diamantově Pletená šňůra, která vyhovuje lépe k upevnění pouzdra na stehně. Stránky se měly změnit, aby nemátly zákazníky – nicméně se tak zatím nestalo)

 

Vybaven.CZ: Opravdu si nůž v této cenové kategorii nezaslouží pouzdro na míru, třeba kydexové?

Böker: Kydexové pouzdro podle nás neposkytuje takovou univerzálnost jako námi zvolené nylonové.

 

Dále jsme požádali Böker o příklady, kde je pouzdro vychvalováno, abychom zjistili, co přesně jsou jeho výhody. K tomu nám Böker poslal několik marketingových videí, zpracovaných různými organizacemi. U komentářů se vcelku často objevovalo, že si lidé plastovou vložku v pouzdře tepelně upravili, aby jim sedělo na noži. Nicméně námi vytýkanou délku a obtížné zavírání nikdo nezmiňoval.

Byli jsme dál zvědaví a ptali se, zda se jim vyplatí nakupovat pouzdra za 55$ místo, aby vyrobili vlastní.)

 

Vybaven.CZ: Takže říkáte, že je lepší koupit pouzdro v hodnotě 55$ než vyrobit svoje, které bude přesně na míru?

Boker: My samozřejmě taková pouzdra dodáváme k většině našich nožů, ať už kydexová, nebo kožená, ale pro Orcu Gen. II jsme zvolili toto multifunkční pouzdro od uznávané světové značky, která se na výrobu pouzder takového typu specializuje.

 

Vybaven.CZ: Co se týče upevnění nože v pouzdře pomocí pásku, podívali jsme se na video, které jste nám zaslal, a zdá se nám, že je pásek na pouzdře příliš krátký. Pro srovnání jsme natočili, jak obtížné to je v našem případě.

Zde narážíme na další nevýhodu nakupování produktů od 3. stran a to, že nikdy nedokážete zaručit 100% kvalitu.

Boker: Pásek je vždy trochu těsnější, což bude i Váš případ. Je možné, že na videu měl tester trochu víc praxe, nebo mu pásek už „povolil“. Nicméně, pevné upevnění je záměrné a bere v úvahu drobnou vůli, kterou Vám elastický pásek časem dá.

 

Vybaven.CZ: Také se nám zdá, že pouzdro není úplně stejné, jako dostupný model „Combat Master“. Bylo nějak upraveno speciálně pro nůž Orca Outdoor Gen. II (plastová vložka například)?

Boker: Ano, máte pravdu. Pouzdro bylo speciálně uzpůsobeno výměnou plastové vložky, jejíž okraj přesně kopíruje rukojeť nože.

 

Vybaven.CZ: Pokud si už necháváte třetí stranou vyrábět upravené pouzdro, nebylo by možné udělat několik dalších úprav, které by zajistily větší spokojenost zákazníků?

— bez odpovědi —

 

(Tady náš kontakt v Bökeru ukončil svou spolupráci s touto firmou a od té doby čekáme, až se firma adaptuje a budeme pokračovat.)