Není to tak dávno, co jsme recenzovali multifunkční kleště od Victorinoxu a spousta lidí zmiňovala, že „má Leathermana a ten je top“. Konečně jsme ale nasbírali dostatek podkladů, abychom vám přinesli smysluplnou recenzi dalšího modelu po Wingmanovi, tentokrát MUT v pyrotechnické verzi EOD. Nemusíte se ale bát, podíváme se i na civilní provedení.

 

Co bych o MUTu řekl jednou větou? „Je to nejlepší pomocník každého, kdo používá zbraně – a ve verzi MUT EOD i toho, kdo si hraje s výbušninami.“ Ve zbytku recenze se už jen podíváme na to, co vše na kleštích najdete, jak se to dá použít a že to masivně dlouho vydrží. Pro úplnost recenze jsme s kolegy ze Selection Store probírali MUT i jako doplněk pro zbraně typu AR – civilní kousek jim slouží už několik let a mají tak neocenitelné zkušenosti.

 

Pojďme se na MUT EOD tedy podívat. V zavřeném stavu vypadá velmi agresivně.

 

Nejsou zde na první pohled patrná oblá madla, jen samá ostří, hrany a průřezy. Vypadá to sice ohromně přísně, ale náš kolega se právě kvůli tomuto MUTa zbavil – při prvním vyndání z krabičky si drasticky rozřízl ruku, což pro něj bylo dostatečnou záminkou ho vyslat do světa.

 

Já jsem z jiného těsta – rozuměj: “nerostou mi ruce z prdele nemám levé ruce” 😀 – a MUT normálně používám bez nějakých významných poranění – možná si jen kolega nepřečetl tuto obrázkovou plachtu 😛 :

 

Začneme od klipu. Ten je velmi agresivní a masivně pevný. Jelikož je MUT opravdu plný hran a svou konstrukcí spíše macek, asi bych si ho do kapsy nepověsil, ale ta možnost tu je.

 

MUT používám pouze v sumce, a to prozatím v té dodávané – je černá, kvalitně ušitá a s možností pověšení na opasek či MOLLE vazbu (sumka se dodává i v pískové).

 

Před otevřením samotných kleští si ještě zmiňme pojistku, která brání proti nechtěnému otevření – není moc vidět, ale svou funkci plní znamenitě.

 

Na multifunkčních kleštích by měly být asi především kleště, zbytek je už navíc, že? 🙂

 

Kleště ve verzi MUT EOD jsou uzpůsobeny pro pyrotechnické účely – tedy štípání drátků a kompletaci roznětek. Kromě štíhlých špiček s plochým zdrsněním tu najdete právě výkus na kompletaci rozbušek a také štípací břit z oceli 154CM na měkké dráty.

 

Tady musím říct, že břit se například o hřebíky okamžitě zmáčkne, hodí se tedy spíše pro elektrikařinu a měkčí materiály. Jeho obrovskou výhodou je fakt, že je vyměnitelný a nová čepel vás vyjde v setu s ostatními na 901,- Kč.

 

Štípačku vláknitých pletených šňůr najdete z druhé stany kloubu, stejně tak jako elektrikářský crimpovací nástroj.

 

Civilní verze má potom trochu jednodušší kleště, které působí odolněji a nejsou tak komplikované tvarově.

 

S kleštěmi se manipuluje solidně, nemají prakticky žádnou vůli a díky delším rukojetím vyvinete snadno velkou sílu. Problém je se zarýváním ostrých hran do ruky při delším používání, proto MUT obvykle držím v rukavicích, kde tento problém mizí. Rozevírání kleští není asistované pružinkou, chce to tedy trochu šikovnosti.

 

U skládání kleští bych rád zmínil fakt, že jedno křídlo se zaklapne skoro samo, to druhé už vyžaduje trochu zabrat. Při zabrání hrozí povolení odporu a bleskové skřípnutí prstů někam do oblasti pantu (vyzkoušeno na vlastní „maso“).

 

Tak, po zavření kleští můžete přistupovat k jednotlivým nástrojům. Najdete tu:

  • Nůž s kombinovaným ostřím – je velmi jedovatý a prakticky se při běžných činnostech za půl roku neztupil. Použitá ocel je 420HC a otvor pro otevírání poskytuje pohodlnou manipulaci jednou rukou, včetně liner lock pojistky.


 

  • Pilku na dřevo – manipuluje se s ní obstojně, na menší větve a nouzové použití stačí. Také uzpůsobena pro manipulaci jednou rukou včetně pojistky.

 

  • Karbonovou škrabku – pro čištění zbraně, dostaneme se k ní v další kapitole

 

  • Napichovač trhavin / Vyražeč čepů – aby šla do plastické trhaviny vložit roznětka, je potřeba si udělat vhodnou dírku – s napichovačem na EOD verzi to lze velmi snadno, navíc je výměnný.

     

    Civilní verze potom nahradila napichovač vyrážečem čepů, tedy jednoduchým ocelovým válečkem, který oceníte hlavně při rozebírání zbraně.

 

  • Šroubovák – funguje celkem dobře, jeho umístění na konci jedné z rukojetí poskytuje možnost otevřít kleště do L a použít páku pro jednodušší práci.


     

    Ke šroubováku tu jsou celkem 3 oboustranné bity.

  1. Krátký – křížový bit #1-2 a plochý 3/16“, krátký lze uložit do plastového držáku na boku, abyste ho neztratili.
  2. Dlouhý – Křížový bit #2 a plochý ¼“
  3. Dlouhý – torx #15 a hex 7/64“

 

  • Kladivo – lze ho používat se zavřeným nástrojem a zvládá i překvapivě drsné zacházení bez ztráty kytičky. Funguje i jako improvizovaný háček

 

  • Řezač pásů – hned pod kladivem naleznete výměnné ostří ve tvaru „V“, které po rozevření kleští slouží jako řezač pásů, krabic nebo jiných materiálů.

 

  • Karabina – pro pověšení kleští kamkoliv, nebo jako improvizovaný otvírák na pivo 🙂

 

Váš osobní zbrojíř

Zmiňovali jsme, že tento multitool je vhodný pro všechny střelce, ale zatím jsme si toho o střelectví moc neprozradili. Já osobně jsem multitool používal pravidelně v armádě a musím říct, že kromě čištění BRENu, jsem jeho pomoc ocenil i při manipulaci se stařičkým UKL-59. Zaseknutá hlizna v komoře se rychle vyřešila lehkým backendem kladivem do víka skluzavky, to se okamžitě otevřelo, náboje jsem dal ručně do latě a hlásil jsem připravenost. Vyndání a zandání multitoolu ze sumky na vestě je otázkou pár sekund.

 

Pojďme se ale bavit o čištění zbraní, které je nejsilnější stránkou MUTu. Fáze jedna je rozborka. Pojistné čepy jsou někdy nechutně napevno a nezbývá, než jim z druhé strany trochu pomoci. K tomu se skvěle hodí vyrážeč čepů na civilní verzi:

 

Rozeberete zbraň po střelbě a vyndáte části nejvíce pokryté karbonem – u vz.58 a BRENu je to hlavně pístek. V armádě se pístek často čistí všelijak – o hlínu, drátěnkou, cifem, brusnou pastou, smirkem. To není úplně fajn, proto si otevřete karbonovou škrabku a opatrně karbon seškrabujete.

 

Škrabka je z bronzu, což je kov měkčí než ten použitý na zbraňových dílech, a tím pádem je nemůžete poškrábat. Odstraníte připečený karbon, rozrušíte jeho strukturu a pak jde díl snadno dočistit. Takto si můžete pomoc se všemi díly a také s prokletou komůrkou.

 

Fáze tři je čištění hlavně. Ne všechny výtěráky mají vhodné zakončení, aby se s nimi dalo pohodlně pracovat, a není tedy nic jednoduššího než odšroubovat poslední díl a přidělat výtěrák na Leatherman MUT – má za tímto účelem dokonce dva závity na svém těle. Slouží tak tedy jako držadlo pro výtěrák a usnadňuje manipulaci.

 

Potřebujete si zbraň nějak seřídit? Velikosti klíčů na MUTu sedí na nejběžnější šrouby používané na zbraních, včetně těch na Magpul doplňcích.

 

Pokud chcete upravovat mířidla, dodává se v sumce k multitoolu speciální 3/8“ klíč s nástrojem na úpravu mířidel na druhém konci, který vám pomůže s jejich přesným nastavení.

 

A pokud se stane to nejhorší a u AR zbraně dojde k závadě, jste s Leathermanem MUT brzy za vodou. Stačí zaháknout konec kladiva za pootevřený závěr ve výhozním okénku (u AR zbraní je místo páky pro ovládání závěru jen táhlo v zadní části, ale tím třeba double feed vyřešíte horko těžko) a s takto uchyceným Leathermanem udeřit pažbou o zem – MUT rozpohybuje závěr, vzpříčená nábojnice vypadne sama, nebo ji vyhodíte a pokračujete ve střelbě. Tato operace se označuje jako „bolt override“.

 

K tomu si přidejte širokou škálu případů, kdy u manipulace se zbraní potřebujete kleště, a musí vám být jasné, že Leatherman MUT se v této oblasti nechlubí svým jménem nadarmo.

 

Výbuch bude…

Ano, musel jsem si to vyzkoušet. Malá roznětka, do napůl zmrzlého bláta simulujícím C4ku. Není to úplně ono, ale opravdu to funguje.

 

 

Pokud jste pyrotechnik a zajímá vás verze MUT EOD právě kvůli jeho použití s výbušninami, odkážu vás na toto video:

 

A co takhle nějaká kritika?

U těchto kleští je spíše minimální a záleží jen na tom, zda se potká určení MUTu s vašimi požadavky a představami. Jednoznačnými slabými stránkami je tužší zavírání kleští a někdy až bolestivá manipulace. Ve druhé řadě to je systém uchycení náhradních bitů – do kleští se vsouvají speciální drážkou, kde je jistí oboustranný čep – nejednou se mi stalo, že čep se z jedné strany zmáčkl a mohl jsem některý klíč kdykoliv ztratit.

 

Naštěstí je tu možnost dokoupit náhradní, což zkušenější uživatelé potvrzují jako nezbytné. S používáním slézá i černění, které je na verzi MUT EOD na větší části nástroje, v civilní verzi potom jen na vybraných místech.

 

Resumé

Pokud někdy máte v ruce krátkou zbraň nebo pušku a nebojíte se připlatit za profesionální multifunkční kleště, tak vás Leatherman MUT EOD rozhodně nadchne.

 

Musíte počítat s ostřejšími hranami, 317g váhy a možností pravidelných renovací (ztupené/zničené břity kleští, ztracené klíče či napichovače.). Musíte také oželet některé tradiční nástroje jako otvírák na konzervy, pilník, pilku na železo (ta by se šikla velice), párátko (:D) a další. Jinak jde ale o spolehlivého pracanta, u kterého jsem nikdy nemusel přemýšlet o tom, že jsem na něj moc tvrdý – vždy byl tvrdší on na mě!

 

Civilní verzi Leathermanu MUT seženete u oficiálního prodejce za 6 252,- Kč i v černé, pyrotechnickou variantu Leatherman MUT EOD potom za 6 798,- Kč. Pokud by vás předem zajímal objem investice do náhradních dílů:

  • základní kit s ostřími za 901,-Kč
  • náhradní klip za 874,- Kč
  • velký klíč za 300,- Kč
  • škrabka karbonu za 601,- Kč
  • náhradní bity za 601,-Kč
  • MOLLE pouzdro za 601,-Kč

U všech nástrojů Leatherman můžete počítat s 25letou zárukou.