Dostal se nám do rukou opravdu cool vyhlížející číňan za ještě cool’ovejší cenu. Řeč je o multitoolu Ganzo 302B – dá se říci velikostně dospělých nářaďových kleštích s nylonovým pouzdrem a sadou bitů za krásných 46 USD (cca 1185,- CZK).

Sehnat je můžete buďto na ali, nebo přímo u výrobce – Ganzoknife.com. Ten byl ve světě doposud znám spíše svými kopiemi slavných nožů jiných značek a sporem s Benchmade o po/zneužití pojistky Axis Lock, kterou má Benchmade chráněnou patentem. V Česku se tyto kleště zatím neprodávají, ale vzhledem ke světovým ambicím firmy Ganzo se dá předpokládat, že se tento stav brzy změní.

0001

 

Testování takového levného čínského nářadí nebývá vždy radost, ale téměř pokaždé je to sranda! 😀

Obzvláště máte-li rádi humor plný krve, zlomenin, řezných ran a modřin. Výrobky čínské provenience mají tradičně špatnou pověst díky úsporám na materiálu, neexistující výstupní kontrole a nepěkné vlastnosti přivodit (někdy i smrtelná) poranění, zatímco „vypadat opravdu moc skvěli“.

Vybavili jsme se tedy běžnými ochrannými pomůckami ( rukavice proti průřezu a EOD oblek s dvojitou ochranou zraku) a dali se do testů.

 

Co za tu tisícovku dostanete?

V pouzdře s oddělenou komůrkou pro kleště a bity se nachází necelých 300 gramů skvělého poměru cena kvalita.

0002

0003

0004

 

Kromě odpružených kleští je vybaven štípacími břity, které jsou prozřetelně vyměnitelné. V balení by se tyto náhradní břity měly nacházet, ačkoliv v mém nebyly.

0005

 

Malé drátky přeštípnou jako prd, na dva skusy zvládly i silnější hřebík. Kleště umožňují poměrně velký stisk. V ruce bez rukavic však ruka lehce sklouzává směrem ke středu kleští a tím přicházíte o sílu (mám docela malou ruku, tak možná záleží jak kdo…).

0006

 

Plochy kleští jsou poměrně úzké, dají se tak použít i jako náhrada peánu, nebo zkrátka na  jemnější práce. Na ty hrubé jsou však vhodné méně.

0007

 

V rukojeti se skrývá celkem osm nástrojů. Všechny jsou zajištěny kvalitní pojistkou pro dva prsty – z každé strany je třeba stisknout a přitáhnout pro uvolnění nástroje.

0008

 

Je zde klasická čepel, malá, tenká, zato brutálně ostrá.

0009

 

Krom toho je zde serrator na nylon a jiné nepoddajné materiály.

0010

 

(Příliš!) krátké pilce nedělá problém cokoliv do velikosti tak 3cm v průměru.

0011

 

Šídlo by mohlo být užší a silnější, zde je z nějakého důvodu zvoleno tenké a ploché, ale s velkou dírkou na průvlak.

0012

 

Dalším nástrojem je čtvercový nástavec na sadu bitů, které se připojují přes standardní adaptér. Díky tomu se po ožvýkání, nebo potřebě jiného spektra bitů dají jednoduše vyměnit.

0013

 

V sadě jsou tři křížové, tři ploché a pět imbusů, včetně dvou velmi jemných.

0014

 

Paradoxem ale je, že ani jedním nedotáhnete šrouby na samotném multitoolu – ten je na utažen velmi malými „hvězdičkami“. Zástupci firmy Ganzo, až to budete číst – berte to jako tip na vylepšení. 😉

0015

 

Dále je tu otvírák na lahve a konzervy s výkusem, který lze použít na stahování drátů a do jisté míry i jako trhací očko. Pořádný trhací háček na multitoolu chybí, to je další z rezerv tohoto šikuly.

0016

 

Plochý malý šroubovák by vzhledem ke své velikosti měl být tenčí – při jeho tloušťce se obávám, že to bude aspirant na titul zbytečnost roku.

0017

 

Malé nůžtičky jsou šikovné, ostré a dobře ovladatelné, jako nouzovka – proč ne.

0018

 

Poslední užitečný výklopný prvek, je malé očko pro přichycení kroužku a tudíž zavěšení na karabinku bez nutnosti vláčet sebou opravdu robustní pouzdro.

0019

 

Pouzdro je fajn, pokud Vám nevadí váha na opasku. Výrobci by se asi nic nestalo, kdyby býval přidal ještě kousek nylonu a sucháč a umožnil tak připnutí na MOLLE vazbu. Rovněž kovový klip na bezprůvlakové připevnění na opasek či MOLLE by jeho užití dost vylepšil.

0020

0021

 

Když to tedy shrnu – za ty prachy je to kus nářadí, který můžete ztratit, ale budete rádi, když se to nestane. Výrobce dává rok záruku a myslím, že tady se trochu podceňuje. Průměrný ajťák či jiný tacticool nadšenec ho i při denním používání nedokáže dle mého názoru zničit ani za tři roky. Vojákovi z povolání a MacGyverovi by dva roky taky vydržet mohl. Já ho mám teprve pár měsíců, ale zatím slouží bez větších výhrad. Pokud sháníte užitečný a slušně vybavený multitool a nechcete zároveň utrácet 4-5 tisíc za něco od Leathermanu či Victorinoxu, tento číňan může být velmi zajímavou alternativou. Jasně, má dost much, ale opakuji – Za ty prachy! 🙂

 

 

 
Pro Vybaven.cz testuje a píše Jaroslav Böhm.