Rev je nejnovějším přírůstkem do rodiny cenově dostupných multitoolů od značky Leatherman. Oproti jeho předchůdci Wingmanovi se výrobce pokusil Rev odlehčit a zmenšit. Jak se mu to povedlo, na to se podíváme v dnešní recenzi.

  

Nejprve se podíváme na základní údaje:
Délka čepele: 6.6 cm
Délka zavřeného nástroje: 9.7 cm
Hmotnost: 168 g
Počet nástrojů: 13

 

Nástroje Rev a Wingman jsou si velmi podobné, takže se jejich porovnání nevyhneme. Při srovnání je ale třeba zohlednit to, že Wingman se v oficiální distribuci prodává za 1502 kč a Rev pouze za 1174 kč.

 

Tvarově jsou oba nástroje až na pár detailů v podstatě stejné a složení nástrojů je také velmi podobné. Nástroje, které jsou schované na vnitřní straně, jsou identické – Rev, stejně jako jeho starší bratr, má v rukojeti kleští ukrytý plochý a křížový šroubovák, pilník s pravítkem, otvírák na plechovky a konzervy, odizolovací břit na kabely a otvírák balíků.

 

Rozdíl je ale v tom, jak nástroje v multitoolu drží. Rev je totiž oproti Wingmanovi celý „povolený“, takže zatím co u Wingmana musíte zabrat, abyste nástroj zasunuli, u Leatherman Rev stačí jen lehce zatlačit a nástroj se sklopí. Pokud se tedy například potýkáte s hodně utaženým šroubem, u kterého musíte zabrat, a pohnete s nástrojem do strany, šroubovák se vám sklopí. Doporučuji tedy kleště před takovou prací zavřít, aby se vám nástroj nesklopil na prsty.
To, že je celý multitool povolený, je znát i na klipu. Klip se viklá a to zanechává na multitoolu stopy a nepříjemně to při pohybu cvaká.

 

Bohužel to není problém jen našeho testovacího kusu, ale vyskytuje se u více Revů.

Oproti Wingmanovi se ale najdou i zlepšení. Kleště jsou tentokrát udělány tak, aby se štípací plochy překrývaly a ani mezi nimi není žádná mezera, takže štípání drátů je bezproblémové a snadné.

 

Rev nemá v kleštích pružinový mechanismus, takže se vám nebude na rozdíl od Wingmana sám rozevírat. Pokud ale nepotřebujete přeštípnout velké množství kabelů nebo vytahat ze zdi třicet hřebíků, tak vám tato funkce ani chybět nebude.

 

U Wingmana mě příliš nenadchl nůž s kombinovaným ostřím. Rev má nůž stejné délky (6,6 cm), ze stejné oceli 420HC a se stejně dobrou liner lock pojistkou, ale tentokrát s hladkým ostřím, za což má u mě Rev bonusové body.

 

Z nějakého důvodu se ale designéři v Leathermanu rozhodli přesunout otvor pro palec, který usnadňuje otevírání nože. Otvor se nachází téměř u špičky nože. Když nůž otevíráte oběma rukama, tak žádný problém nenastane. U jednoručního otevírání ale narazíte. Pokud máte menší ruce, tak vám palec v průběhu otevírání z otvoru vyklouzne a abyste nůž otevřeli naplno, musíte tlačit do boku čepele, protože na otvor bez přehmatu nedosáhnete. S větší rukou taky nemáte vyhráno, protože je otvor na palec dost malý, takže se do něj zase nevejdete.

 

Navíc pokud máte při práci zpocené ruce, tak se snadno stane, že palec z čepele sjede úplně a ve snaze přehmátnout a dotlačit čepel do otevřené pozice si sáhnete na ostří. Jednoruční otevírání je tedy dost složité, neintuitivní a u člověka, který pospíchá, nebo si nedá dostatečně pozor, by snadno mohlo dojít k pořezání.

A jak je to s výše zmíněnou „odtučňovací kúrou“? Rev je oproti Wingmanovi o 30 gramů lehčí. Toho Leatherman dosáhl vynecháním nůžek. Tím se nástroj odlehčil, ale pokud bylo cílem ho i zmenšit, tak to se příliš nepovedlo. Jedna strana je sice velmi štíhlá, ale druhá strana, na které je nástrojů víc, je ještě zvětšená o klip na opasek. Takže nástroj je podivně asymetrický a ve výsledku vám bude v kapse zabírat stejný prostor, jako kdyby nůžky na multitoolu zůstaly.

 

Leatherman Rev jakožto nástupce Wingmana odstranil některé nedostatky svého předchůdce (např. nedoléhající kleště), ale bohužel přichází s novými problémy, ze kterých nejvíc vyčnívá nepromyšlené otvírání nože a příliš volný pohyb součástek jako je klip nebo šroubováky. Absence nůžek a pružinového mechanismu u kleští se nedají považovat za nedostatky, ale spíš za způsob, jak stlačit jak váhu a cenu nástroje, která je ještě nižší než u Wingmana. Naneštěstí Rev působí dojmem, že už se na snížení ceny dbalo až moc a nástroj tím v kombinaci s několika konstrukčními nesmysly utrpěl.