Soupravu obsahující příbor (Spork 3in1), hrnek (Pack-up-Cup™) a láhev (Pack-up-Bottle™) pro testování poskytl internetový obchod Top-Armyshop.cz. Testování samotné pak proběhlo v listopadu 2014 v průběhu 30 denní offroadové expedice v Maroku a Západní Sahaře.

 

Příbor LIGHT MY FIRE Spork 3 v 1

 

Improvizovaný příbor kombinující lžíci, vidličku a nůž v jediném 17 cm dlouhém a 9 gramů vážícím kusu plastu (trifenylmetan) navržený skandinávským návrhářem Joachimem Nordwallem coby nejpoužívanější nástroj z uvedené trojice obstál na jedničku. Vyjma zpočátku subjektivně nepříjemného pocitu při vkládání vidličky do úst (prvních pár dní jsem se nedokázal oprostit obavy o neúmyslné rozříznutí koutku o integrovaný „nůž“) mu prakticky není co vytknout. Pokud jde o vysoké teploty – vyjma logicky předpokládané konzumace horkých pokrmů jsem ho příležitostně (zcela úmyslně) používal i k míchání vroucího guláše, omáčky či obyčejné vody na zapnutém vařiči, vždy bez problémů, ani takové použití na něm nezanechalo naprosto žádné stopy. Pokud jde o mě, jednoznačně nová položka mého EDC batohu.

 

Hrnek LIGHT MY FIRE Pack-up-Cup™

Nejkontroverznější a podle mého názoru také nejméně dotažený kus předmětné soupravy, kde moderní „cool look“ neúměrně ustoupil praktičnosti.

 

Úvodem několik základních údajů. Hrnek je vyroben z termoplastického elastomeru, hrdlo a víčko z polypropylenu. Víčko je stálou součástí hrnku, bez použití devastujícího násilí jej nelze sejmou ani hrnek jakýmkoliv způsobem dále rozložit. Výrobce garantuje, že neobsahuje zdraví škodlivý Bisfenol A (BPA FREE). Je vhodný do mikrovlnné trouby i myčky nádobí. Výška 10 cm, průměr 7,5 cm, váha 54 gramů, maximální objem 260 ml tekutiny. Garantovaný teplotní rozsah -20⁰C až 105⁰C. Obrácením dna naruby do prostoru víčka ušetříte cca 50% jeho předchozího objemu.

 

Přiznám se, že k tomuto kusu mé výbavy jsem byl podezřívavý již od samého počátku, některé mé obavy okamžitě rozptýlil, některé potvrdil a něco málo sám přidal.

 

První věcí, která mě napadla poté, co jsem ho vzal poprvé do ruky: Ta „guma“ je nějaká tenká, bez ouška mě 100% musí popálit. Opak byl ale pravdou, horký nápoj vás nespálí, jen vám příjemně prohřeje ruce, což jistě za nadcházejícího mrazivého počasí oceníte (stejně jako já ve Vysokém Atlasu).

Druhá věc, která mě hned napadla – hrnek bude vratký. Tuto vlastnost bohužel potvrdil, jedná se o logickou daň jeho popisované skladnosti, která ovšem, alespoň v mých očích, oproti stabilitě ztrácí veškerý význam. Situaci, kdy bych tento již tak velmi malý hrnek potřeboval složit, si prostě a jednoduše neumím představit. V této souvislosti ale nelze nezmínit, že materiál, ze kterého je hrnek vyrobený, neklouže, a to ani z rukou ani z místa, kam se ho rozhodnete umístit (já typicky například takto mezi středový panel a sedadlo).

 

Dalším, avšak čistě teoretickým, problémem je nastálo uchycené víčko, které bych osobně uvítal spíše odnímatelné (např. šroubovací?). Je sice pravdou, že tak přinejmenším zabráníte náletům nenechavého hmyzu do vašeho nápoje (ohraný problém všech ostatních členů expedičního teamu s klasickými hrnky), ale způsob jeho uchycení – plastový pant – dříve či později povede k jeho ulomení. Podotýkám ale, že 30 denní intenzivní používání kloub bez problémů zvládl, další ukáže čas.

 

Poslední vypozorovaný problém byl nečekaný a opět souvisí se způsobem uchycení víčka. Ač rozměry hrnku více než svádí k jednoruční obsluze – zapomeňte – víčko je uchyceno opravdu nešťastně a při každém pokusu jej po nalití nápoje jednou rukou intuitivně zavřít se stane toto:

 

Láhev LIGHT MY FIRE Pack-up-Bottle™

Pokud jde o mě, hydrataci a outdoor aktivity – jsem beznadějně závislým vyznavačem Camelbagu, ale vzhledem k jeho předpokládané náročnější údržbě v pouštním prostředí jsem se rozhodl vyzkoušet klasikou lahev – očividnou to předlohu výše popisovaného Pack-up-Cupu.

 

Použité materiály jsou totožné, spodní část je z termoplastického elastomeru, hrdlo a víčko z polypropylenu. Za materiály obecně (platí i pro výše popisovaný hrnek) jedno velké plus, představte si – čistá voda z ní opravdu chutná jako čistá voda, žádná „plastová“ příchuť ani zápach se nekoná. Opět garantováno BPA FREE, mytí v myčce i použití v mikrovlnné troubě (proboha proč?!). Teplotní rozsah je stejný -20⁰C až 105⁰C. Výška 25 cm, průměr 9 cm, váha 202 gramů, maximální objem 700 ml tekutiny, vnější stupnice pro odezírání zbývajícího objemu. Na rozdíl od hrnku je láhev plně rozložitelná na tři díly (dno, hrdlo a víčko), což výrazně usnadňuje její mytí a údržbu – vše drží jak má, závity prozatím nikde neprosakují ani se sami nepovolují.

 

Ač je i zde ve větším provedení použit výše kritizovaný plastový pant, díky závitu na víčku je láhev bez sebemenších problémů použitelná i po jeho případném rozlomení (prozatím vše drží).

 

Stejně jako hrnek, i láhev lze prázdnou obrácením dna naruby zredukovat o 50% jejího objemu, což je pro mě v této velikosti již představitelné a pravděpodobně i využitelné. Pochválit lze i oko pro případné zavěšení láhve na karabinu.

 

Ale dost chválení, prozradím vám, k čemu tato láhev opravdu, ale opravdu vhodná není – k jakékoliv offroadové expedici anebo k jízdě po D1 🙂 Ač mě osobně absence pítka vůbec nevadí (umím si představit spoustu jiných a mnohem zajímavějších věcí určených k ocucávání), věřte, že pokusíte-li se z láhve napít během jízdy v terénu, počítejte s velmi důkladným otestováním impregnace vašeho oblečení… Ve všech ostatních případech – proč ne, své uživatele si jistě najde.

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Vondraa.