Po předchozím testu opasku, kleští a háku (ZDE) se podíváme na další dvojici užitečných pomocníků – velkou a malou sapinu.

Velká Sapina (785mm) 1 379,- Kč s DPH

Malá Sapina (348mm) 829,- Kč s DPH

(zdroj: fiskars-shop.cz)

I tyto nástroje se můžete naučit používat díky instruktážním klipům Fiskarsu:

Malá Sapina

Fiskars demonstruje použití malé sapiny v páru, což nám dává smysl, nicméně jsme do testu dostali jen jeden kousek a tak jsme ho vždy kombinovali s velkou sapinou nebo kleštěmi.

Pokud používáte sapinu tak, jak je znázorněno na videu, nemáte vůbec žádný problém. V horizontální poloze máte velice pevný úchop, hrot sapiny je velice ostrý a dobře se do dřeva zasekává.

 

Usnadní Vám mnoho zbytečných pohybů, které byste museli udělat při zvedání / otáčení špalku rukou a také omezuje riziko zranění (odřeniny, skříplé prsty atp.)

Další způsob, který se nám vcelku zamlouval, bylo sekání dřeva s pomocí sapiny. Nemusíte tedy nevyvážený špalek držet rukou, ale přidržíte si ho sapinou a sekyrku si bezpečně zaseknete. Zmiňuji to jen tak na okraj.

Problémem je, pokud sapinu používáte tak, jak jsme jí používali my 🙂

Tedy v kombinaci s jiným nástrojem, kdy zaseknete sapiny topůrkem vzhůru a přidržujete si kulatinu při přenášení. Potom plastové topůrko vyjíždí z ruky, držíte ho jen malíčkem a ten Vám rozšířený konec topůrka neustále otvírá, takže máte celkem vztek na tu kluzkou násadu a chuť udělat si do ní pár jistících zářezů, které by zdrsnily povrch. Toto se týká jak práce v normálních pracovních rukavicích, tak v těch pogumovaných, které Fiskars důrazně doporučuje.

 

Velká Sapina

Kvalitně zpracovaný nástroj, který přináší zase další rozměr, jak si ušetřit práci při práci se dřevem. Prostě zaseknete do kulatiny a táhnete. K tomuto je velká sapina doporučována Fiskarsem a my souhlasíme, že to většinou opravdu funguje.

Málokdy se hrot sapiny vysmeknul, ale tady asi hodně záleží na dřevu. Do čerstvého to leze samo, suché dřevo potom občas musíte po cestě zaseknout znovu.

 

Opět je zde otázka hladkého materiálu na topůrku, takže zvedání za pomoci sapiny lze bezproblémově provést jen v určité poloze nebo po omezenou domu s lehčím špalkem.

A na závěr video souhrn:

Opět se můžete těšit na možnost tyto produkty vydražit (ZDE) a příště se mrkneme na los machetes.

Pokračujte na článek o malé a velké mačetě, háku a kleštích nebo na souhrný článek o produktech Fiskars WoodXpert. Pro zájemce tu potom máme i recenzi Fiskars seker 4. generace.