Po svaté trojici (ZDE) a dvou sapinách (ZDE) tu máme poslední dva nástroje ze sady WoodXpert.

Jde o velkou a malou mačetu vhodné k očisťovacím pracem a drobnému prosekání porostu.

Velká Mačeta (950mm, 990g) 1 263,- Kč s DPH
Malá Mačeta (505mm, 450g) 788,- Kč s DPH
(zdroj: fiskars-shop.cz)

Před samotnou prací si zase můžete dát briefing od Fiskarsu:

Malá Mačeta

Začneme od toho menšího nástroje. Použití malé mačety je vcelku jasné. Osekáte s ní menší větve, prosekáte křoví, stáhnete kůru z kulatiny a případně nasekáte pár větví na táborák. Díky zahnuté špičce si můžete větve hezky sebrat ze země.

 

Co vás po pár seknutí překvapí, je účinnost ostří. Tím prohnutím se dosáhlo toho, že vlastně větev jede po ostří, to se do ní zasekává, a když dojede až do toho prohnutí, tak energie seku je obrovská a překvapí Vás, jak silné větve a kmínky mačeta šmikne na jednu ránu.

 

Ostří je pokryté teflonem, ale vypadá to, že vrstva se postupem času ošoupe. Samotný materiál je skvěle nabroušen a vydrží ostrý opravdu dlouho.

 

Fiskars se kromě zahnutého ostří chlubí i jinak řešeným těžištěm pro lepší účinnost. To je jistě pravda, ale přináší to v kombinaci s hladkým povrchem na topůrku velký problém. Jak pracujete, roste únava, tuhne vám předloktí a úchop už nemáte 100% precizní. Mačetu občas mrsknete do trávy a voda, která na ní zůstane také udělá svoje. Rozpřáhnete se a „fik“, mačeta letí vzduchem. Zvýšená energie seku udělala svoje a skvěle tvarované ostří může na jedno seknutí oddělit něco, co by mělo raději zůstat pohromadě. Nám se naštěstí nic nestalo, ale je potřeba s tím počítat a pracovat s mačetou velice opatrně, a i přes gumové rukavice a respektovat únavu a vlhké prostředí.

 

Velká Mačeta

Tendle macek má skoro metr a váží úctyhodné kilo. Použití je obdobné jako u malé verze, ale můžete si troufnout i na vyšší a silnější větve a menší stromky. Silnější kmeny už budete docela dlouho zdolávat a doporučujeme tak raději zůstat u průměrů do 10cm.

 

Topůrko držíte oběma rukama a jste tak schopni vyvinout neuvěřitelnou sílu seku. Opravdu neskutečně lehce projde skrz a jako bonus si můžete pokácený stromek zaháknout za větev a odtáhnout.

 

Velká mačeta má ale pár slabin. Pokud se trefíte jinak než ostřím – to znamená tupou špičkou třeba do kmene, či silné větve – tak mi věřte, že veškerá energie se přes plastové topůrko přenese do Vašich paží. Druhou věcí, že pokud neseknete úplně kolmo, ostří se zvrtne do strany. Je tedy potřeba sekat s chirurgickou přesností a nesnažit se nástrojem hrubě rozsekat vše okolo napadrť. Topůrko nijak nevyklouzavá, přeci jen to dvěma rukama udržíte lépe než jednou.

 

Resumé

Pokud tyto nástroje budete používat tak, jak máte a pokud dokážete udržet 100% pozornost při práci, tak Vám mohou mnoho práce ulehčit. Jejich použití je jistě širší, ale zaměřili jsme se především na to „doporučované“ zpracování dřeva a kulatiny, kde nástroje fungují dobře.

Pro zájemce dražíme opět od korunky (ZDE), takže pokud si chcete domů pořídít podobného pomocníka, tak rozhodně přihazujte! 🙂

Pokračujte na velký souhrn o produktech Fiskars WoodXpert nebo si přečtěte o sekerách Fiskars 4. generace.