Asi jsem to zakřikl.‭ ‬Nůž,‭ ‬který jsem osobně loni v září‭ (‬ZDE) ‬označil za jeden z nejpozoruhodnějších zavíráků roku,‭ ‬se ukázal jako smutný paskvil.‭ ‬Proč‭? ‬Pojďme se podívat.

 

Fakt jsem se na něj těšil.‭ ‬Opravdu hodně.‭ ‬A když konečně dorazil,‭ ‬musel jsem své nadšené první dojmy sdělit po telefonu kolegovi.‭ ‬I přes to,‭ ‬že bylo po jedenácté večer.‭ ‬Nůž dorazil v tradiční pro Böker‭ ‬černé krabičce.

 

Obsah krabičky vypadá takto.‭ ‬Prostě super provedení,‭ ‬není co‭ ‬řešit.

 

Pod koženým pouzdrem je jako obvykle i klíč pro odšroubování kolíku‭ (‬jednoruční otevírání je v Německu tabu‭)‬.

 

Kožené pouzdro na první pohled vypadá celkem slušně.

 

Bohužel pouze na první pohled.‭ ‬Pak si totiž ihned všimnete velkých skvrn po lepidle/barvě.

 

OK,‭ ‬čert vem barvu.‭ ‬Jsou i horší věci.‭ ‬Chápu,‭ ‬že symetrie je nepřirozená a v přírodě se téměř nevyskytuje.‭ ‬Ale proč sakra to má platit i pro kožené pouzdro,‭ ‬které je celé nakřivo‭ (‬Jako hrudník‭ ‬dobroDRUHa Adama Lelka po strašlivém pádu v divoké džungli.‭)‬.‭

 

S‭ ‬čistým ořezem a zaleštěním hran si také‭ ‬nikdo hlavu příliš nelámal.

 

Tolik tedy k pouzdru.‭ ‬Pojďme na samotný nůž.‭

Opět na první pohled se jedná o fajn výrobek.‭ ‬Menší hezoučký lovecký Skinner.‭ ‬Perfektně nabroušený.‭ ‬Klasika v moderním kabátu,‭ ‬prostě paráda.

 

Ocel N690‭ ‬je ideálním kompromisem mezi odolností a použitelností mimo civilizaci.‭ ‬Čepel z takové oceli není zase tak snadné ztupit a zároveň není problém ji opět nabrousit.‭ ‬Všimněte si také nápisu Italy.‭ ‬Velkou část řady Böker Plus totiž dělají Italové z Foxu.

 

Což ledacos vysvětluje…‭ ‬Například‭ ‬černý‭ ‬šroubek v otevíracím kolíku i přes to,‭ ‬že všechny ostatní detaily jsou světlé a‭ ‬„stonewash”ované.‭

 

Nesouměrné oválné otvory.

 

A strašlivé zpracování všech dílů,‭ ‬které nejsou moc na očích.‭

 

Prostě Italové.

 

To vše by‭ ‬šlo prominout,‭ ‬kdyby ten nůž nestál‭ ‬3000,-Kč‭ (‬nejnižší nalezená cena na internetu,‭ ‬obvykle spíše‭ ‬4000,-‭ ‬až‭ ‬5000,-Kč‭)‬.‭ ‬V dnešní době se kvalitnější nože dají sehnat i za půlku té‭ ‬částky.

Co ale nejde prominout v‭ ‬žádném případě je brutální vůle‭ ‬čepele v horizontálním směru.‭ ‬Čepel se‭ ‬viklá do stran s amplitudou cca‭ ‬2,5mm,‭ ‬což je naprostý masakr.‭ ‬Posuďte sami.

 

A ano,‭ ‬zkoušel jsem ho utáhnout.‭ 😉

Na výstavě IWA‭ ‬2015‭ ‬jsme ten nůž porovnávali s vystaveným kusem.‭ ‬Ten měl stejný problém.‭ ‬Zástupce Bökeru reagoval tvrzením, že “se opravdu jedná o vadný kus a byl by uživateli vyměněn za jiný”. Když jsme ukázali stejný problém na vystaveném vzorku, přišlo špatně slyšitelné vysvětlení – “jo, vůle je tu také, ale na tom Vašem je daleko větší”. A celkově ta konverzace vyzněla jako “Jo, je tu prostě problém, no a co? Víme o tom, tak už nás nechte být.” Což jsme pak také učinili.

Asi by pomohla výměna vložek‭ (‬silikonových,‭ ‬tipuji‭) ‬za mosazné,‭ ‬ale to neověřím,‭ ‬protože výrobce jaksi nepočítá s rozebráním nože.‭ ‬Odlepovat střenky a rozvrtávat‭ ‬čepy se mi opravdu nechce.‭ ‬Jen si tak‭ ‬říkám,‭ ‬jak rychle by ho zcela vyřadilo z provozu běžné stahování zvěře‭ ‬za všudypřítomné‭ ‬krve,‭ ‬písku a chlupů.‭

Každopádně Nůž Böker Plus Mojo si dovoluji označit za předražený propadák a pochopitelně vás varuji před koupí.