V současnosti se nám výrobci multifunkčních nástrojů a různých karet na přežití snaží vnutit představu, že čím více nástrojů multitool obsahuje, tím lépe. Dnes pro vás máme překlad článku ze stránek Outsideonline.com, ve kterém autor zastává opačné stanovisko a to sice, že méně je více. Zejména pokud zvažujete nákup nového multifunkčního nástroje, stojí argumenty ve článku za zamyšlení. Možná budete mít díky nim lehčí kapsu, nikoliv o peníze, ale o gramy přebytečné oceli.

uvod

Zpátky v roce 1980, mladý inženýr jménem Tim Leatherman přišel s nápadem udělat kleště, které by se daly snadno nosit v kapse. O tři roky později jeho Pocket survival tool dorazil na trh. Stál 25 dolarů a obsahoval tucet nástrojů, včetně nyní už nezbytných kleští s jehlovou špičkou. S tímto nástrojem jste zvládli nouzové opravy na cestách, malé údržbové práce po domě a nespočet různých nepříjemností, které si na vás život během dne nachystal.

Dnes Leatherman prodá ročně multifunkční nástroje za více než sto milionů dolarů a trh jen přetéká různými novými designy od nových výrobců. Ale můžou dnešní složité a často o hodně dražší nástroje zvládnout něco víc, než co pro vás mohl udělat originál? Pojďme prohlédnout skrz marketingové řečičky, nafouknutá tvrzení a přehnaně levné nože, abychom našli nástroj, který je pro vás ten pravý.

 

 

Pravidlo #1: Záleží jen na tom, jak ho nosíte

První pravidlo při nákupu multitoolu: nejlepší nástroj v případě nouze je ten, který máte s sebou. V případě pochybností o jakýchkoliv jiných aspektech využití multitoolu se vraťte k tomuto pravidlu. Kdysi jsem pracoval jako tesař, malíř a údržbář. Opravoval jsem si dům, kde žiju. Jsem ten chlápek, kterého každý můj známý volá, když má nějaký mechanický problém a navíc jezdím v notoricky nespolehlivém starém Land Roveru, který si sám udržuji. Mám rád nástroje, a vím, jak je používat. Víte jaký multitool používám devětkrát z deseti? Malinkatý Leatherman Style PS. To proto, že se mi vejde na kroužek ke klíčům, takže je se mnou ať už jsem na kole, motorce, v kraťasech, na horozelecké stěně nebo venčím psa. Splňuje bezpečnostní předpisy, takže s ním můžu dokonce i do letadla. Protože je tak snadné ho nosit, umožňuje mi okamžitě reagovat na různé problémy. Něco se rozbilo? Hele, hned jsem to opravil.

Dají se sehnat i větší a lepší nástroje? Samozřejmě. Ale tím že si pro něj někam půjdete, ztrácíte veškeré výhody multifunkčního nástroje – schopnost ho pohodlně nosit s sebou. Pokud bych musel přerušit to co právě dělám a jít si pro něco, tak si rovnou můžu zajít do garáže nebo do auta a přinést si plnohodnotné nářadí.

Opravdu budete nosit na opasku pouzdro s velkým multitoolem, kamkoliv půjdete? Pokud ano, tak smekám před vaší připraveností, ale pravděpodobně jste v tom případě dost praktičtí lidé na to, abyste si uvědomili, že tak rozsáhlé EDC není pro každého.

 

Pravidlo #2: Multitooly nenahradí skutečné nástroje

Ano, pár věcí u svého auta dokážete opravit multifunkčním nástrojem. Utáhnete uvolněný šroubek, přistřihnete stahovací pásek, nebo dokonce vytáhnete autopojistku. Ale pokud půjde do tuhého, budete potřebovat sadu specializovaného nářadí. To už ale víte, tak proč vám to říkám? Protože to by mělo pomoci zjednodušit vaše požadavky na multifunkční nástroje. Nepotřebujete s sebou nosit nástroj se sadou metrických, imperiálních a torx bitů. A pokud narazíte na něco, u čeho byste takovou sadu potřebovali, tak stejně budete nejspíš potřebovat pořádné nářadí. Takže místo toho, abyste se snažili najít multitool, který je schopný vyřešit každou opravu, kterou si dokážete představit, soustřeďte se radši na to, aby byl nástroj schopný vyřešit věci, se kterými se běžně setkáváte a byl dost malý na to, aby se dobře nosil.

Potřebujete konkrétní nástroj pro konkrétní práci? Často ho můžete nosit samostatně a jednodušeji, než kdybyste ho měli jako součást multitoolu. Například potřebuji 12 mm imbusový klíč, abych mohl odmontovat kolo ze svého horského kola. Místo toho, abych s sebou tahal velký multitool s potřebným nástavcem a sadou snadno ztratitelných bitů, tak si prostě do kapsy strčím příslušný imbus. A je to. Takový malý imbus nic neváží, funguje mnohem lépe a vydrží mnohem víc, než nějaký ohebný nástavec na bity na multifunkčním nástroji.

Moje představa ideální sady nástrojů na klíčích. Všechno tohle se mi pohodlně vejde do kapsy a dává mi to skvělou možnost opravovat různé věci, ohromovat děvčata a snadno navázat konverzaci s letištní ostrahou.

Moje představa ideální sady nástrojů na klíčích. Všechno tohle se mi pohodlně vejde do kapsy a dává mi to skvělou možnost opravovat různé věci, ohromovat děvčata a snadno navázat konverzaci s letištní ostrahou.

 

Pravidlo #3: Zapomeňte na nůž

Jste šikovný člověk? Jste rádi připraveni? A vůbec, jste ten typ člověka, který nosí multitool? Tak určitě chápete, že nůž je jeden z nejdůležitějších nástrojů, který člověk může nosit. Lidské tělo má spoustu různých „součástek“ na uchopení a trhání a kroucení a tahání, ale nemáme nic schopné řezání. Tedy alespoň nic co by bylo schopné přesného řezu, aniž bychom si strkali řezaný objekt do pusy. Takže potřebujete nůž.

Proč se nespoléhat na nůž v multitoolu? Ono se totiž ukázalo, že velký shluk nástrojů nemá moc pozitivní vliv na dobrý úchop. A způsob uchopení a zacházení s nožem je pravděpodobně ještě důležitější než jakákoliv vlastnost jeho čepel. Ale když už mluvíme o vlastnostech čepele, stojí za to podotknout, že jakákoliv čepel, která kdy byla použita pro multitool, stála za houby. Jsou vyrobeny z levné oceli, mají zbytečné vroubkování, jsou slabě připevněné, a tvar rukojeti a způsob, jakým jsou k nástroji připojeny omezují vaši schopnost využít plnou délku čepele. Takže si ušetřete spoustu frustrace a nadávek a jednoduše noste kvalitní kapesní nůž. Bude to ten nejčastěji používaný nástroj ve vaší kapse.

Původní Pocket Survival Tool od Leathermanu je perfektní multifunkční nástroj. Je jednoduchý a funkční. Nic víc nepotřebujete.

Původní Pocket Survival Tool od Leathermanu je perfektní multifunkční nástroj. Je jednoduchý a funkční. Nic víc nepotřebujete.

 

Pravidlo #4: V jednoduchosti je krása

Signal je nejnovější multitool značky Leatherman. Je určený pro outdoorové nadšence a pro ty, kdo čtou různé nesmyslné příručky o přežití. Obsahuje nepoužitelné křesadlo, nefunkční brousek, a příšernou malinkou píšťalku zabudovanou v těle brousku. Nejenže jsou tyto díly tak malé, že jsou nepoužitelné, ale také je při prvním kempování ztratíte. Chcete multitool, který je jednoduchý, užitečný a robustní – a takový, který se dá snadno nosit s sebou. Signal je jinak velmi slušný nástroj, orientovaný na použití v přírodě, s různými užitečnými věcmi, jako je otvírák na konzervy a malá pilka. Ale Leatherman Rebar obsahuje všechny tyto funkce a mnoho dalších v mnohem odolnějším nástroji. A navíc je o 40 dolarů levnější.

 

Pravidlo #5: Cokoliv navrženého tak, aby se to vešlo do vaší peněženky je na zahození

A to vám říká někdo, kdo s sebou nosí nástroje tak rád, že to téměř hraničí s posedlostí – každý nástroj navržený tak, aby se vešel do vaší peněženky je naprosto k ničemu. Snažil jsem se nosit skládací nože, různé karty na přežití a dokonce i Swiss Card. Nic z toho nefunguje, nic z toho nevydrží a v peněžence vám budou zaručeně překážet. Pokud s sebou chcete nosit sadu skutečně užitečných věcí, jako malou svítilnu, páčidlo a další, dejte si je na klíčenku.

 

 

Co si tedy koupit?

Na trhu je v současnosti dostupná obrovská záplava různých multifunkčních nástrojů. Ale pokud zohledníte těchto šest pravidel, zjistíte, že většina z nich je jen špatně promyšlený a zbytečně komplikovaný pokus prodat vám něco, co nepotřebujete. Pokud chcete něco, co se vám vejde na klíčenku, tak Leatherman Style PS za 20 dolarů vám můžu jedině doporučit. To že si můžete nástroj vzít s sebou na palubu letadla je neskutečná výhoda, pokud jste zvyklí cestovat jen s příručním zavazadlem. Jestli chcete o něco větší nástroj, který je ale stále „do kapsy“, zkuste se podívat na řadu nástrojů Leatherman Juice. Mají víc nástrojů a pohodlnější rukojeť, která vám umožní použít při práci víc síly.

Opravdu chcete nosit multitool v pouzdře? Přestal jsem nosit „full-size“ multitooly před hodně dlouhou dobou, ale pokud na tom trváte, podívejte se na značky Leatherman, SOG, Victorinox a Gerber. Všechny multitooly Leatherman jsou vyrobené v USA a jsou velmi kvalitní. Také je na ně poskytována 25 let záruka. Vždycky jsem miloval Compound Leverage systém od SOG, který zdvojnásobí sílu použitou na kleště. Ale konstrukce nástrojů této společnosti může být frustrující. Některé z větších a dražších nástrojů od Gerberu jsou vyráběny v USA a všeobecně mají dobrou pověst, ale poté, co se mi před pár lety jeden rozpadl v ruce, už se této značce vyhýbám. Nástroje od Victorinoxu jsou mimořádně dobře udělané, ale projevuje se to na jejich ceně. Kdybych právě teď koukal po velkém multitoolu, asi bych sáhnul po Leatherman Rebar bez nože. Vše, co potřebujete, nic navíc, v nástroji který vás nezklame.

 

 

Pro Vybaven.cz píše Zuzana “Zipy” Dvořáková.