Dnes se podíváme na výrobek firmy MIKOV – Potápěčský nůž, v katalogu označovaný také jako Diver.

Slogan: “Jako ryba ve vodě”. Pokud se ryby ve vodě cítí stejně, jako já při kontaktu s tímto nožem, nezbývá, než doufat, že reinkarnace je pouze výmysl a že mě to nečeká v příštím životě.

flounder

 

Rovnou se přiznám, že tuto recenzi píšu na druhý pokus. Poprvé z toho vznikla kritika celého sortimentu a marketingu firmy, což jsem zveřejnil jako samostatný článek.
A to je přesně ten hlavní problém. Je těžké hodnotit konkrétní výrobek, když se jedná o systematickou chybu/vadu/zvláštnost napříč celým sortimentem.
Další problém je, že ať hodnotím tento výrobek z jakéhokoli úhlu pohledu, tak je prostě špatný. A ačkoli se zaměřuji na reálné vady a problémy, připadám si, jako kdybych močil na invalidu. Recenze mě nebaví, nutím se do toho, vymýšlím tisíc důvodů, proč ji nedopsat, ale pokud si to čtete, tak jsem se k tomu přece jen dokopal.

Hodnotit tento nůž budu dle následujících parametrů: kvalita zpracování a použitelnost v praxi.

Pár údajů od výrobce:

 

O kvalitě zpracování toho moc říct nelze.

 

Toto se prostě u nožů za 3.000,-Kč v jednadvacátém století vyskytovat nemá.

 

Ať už se to týká kvality výbrusu.

 

Ladných křivek na místě rovné čáry.

 

Kvalitního opracování háku.

 

Mimochodem, tady si všimněte, že bruska trochu lízla hranu. Což je pouze vada na kráse, ne na funkčnosti, ale třeba SOG takové nože prodává za 30-50% v rámci nabídky SOG SECONDS.

 

Souměrnost výbrusu je další věc, kterou tu nenajdete.

 

Potom všem taková křivě rozklepaná mosazná trubička už je jen nepodstatnou drobností.

 

O díře v rukojeti také není třeba moc mluvit. Stane se.

 

Použitelnost v praxi se mi posuzuje těžko. Nejsem potápěč, a ačkoli mám několik potápěčských nožů, moc je pochopitelně nepoužívám. Mám ale dost zkušeností s noži obecně, plus jsem opět oslovil fanoušky ve svých skupinách. Ptal jsem se jednoduše: „Najde se tady nějaký potápěč, který mi na základě svých reálných zkušeností dokáže říct, k čemu slouží “potápěčský nůž”?“.

Toto jsou jejích odpovědi:

 

Celkově se potvrdila moje domněnka, že se potápěčský nůž nepoužívá dennodenně a slouží k řešení spíše krizových situací, případně sem tam pro sběr mušlí apod. Rozhodně se nožem neloví ryby ani nic podobného. Kdo si to stále myslí, napusťte si do vany vodu, ponořte ruku s nožem a zkuste párkrát rychle bodnout třeba do PET lahve stojící na dně.

Tudíž potápěčský nůž, alespoň dle mého názoru, by měl být malý, lehký, pohodlný a dobře viditelný.

Zrovna jeden takový mám po ruce, tak ho zkusím porovnat s Diverem od Mikovu. Ten můj mě stál 350,-Kč. Diver stojí 2990,-Kč. Který byste si vybrali vy, kdybyste měli trávit pár hodin pod vodou?

 

Pojďme se ale podívat na jednotlivé, výrobcem zdůrazňované funkce tohoto nože.

 

DETAIL:
– na čepeli nože je použita vysoce kvalitní nerezová ocel 440A o tvrdosti cca 56HRC
– trhací háček čepele nože slouží především k trhání sítí, vlasce apod.
– částečně zubaté ostří na čepeli nože je vhodné pro řezání lan, hadic, gumy apod.
– rozbíječ/kladívko je použitelné pro poklepání na lahev kolegy, k vybití skla či zatlučení hřebu – umístěn na konci střenky nože

To, že je použita „vysoce kvalitní ocel 440A“ je velmi fajn. Sice obecně je to stále jedna z nejhorších nerezových ocelí na výrobu nožů, ale co už.
Jen tak mě napadá, proč vlastně všichni ostatní výrobci používají na svých potápěčských nožích ještě horší 420? Možná kvůli její vyšší korozivzdornosti? To je takový zábavný paradox. Tam, kde je potřeba 420, MIKOV použije 440A, a naopak, u nožů vyžadujících kvalitní ocel, nasadí 420.
Trhací háček a zubaté ostří jsou skvělé věci, patřící na každý potápěčský nůž. OK.

 

Co tam ale dělá „rozbíječ/kladívko“? Mimochodem, tím rozbíječem je myšlený tento kulaťoučký zadek nože. Samozřejmě autosklo tím nevytlučete (natož pod vodou) a o zatlučení hřebu (POD VODOU?) se také nepokoušejte.

 

A co to tasení nože, abyste poklepali “kladívkem” na lahev kolegy? Vsadím se, že po takovém zákroku vám poklepe na čelo. Kladívkem. Rozbíječem. Ach jo…

tluce se hlavou o zed

 

 

Na tomto noži mě zaskočila jedna další věc, která není zřejmá na první pohled. Sáhl jsem proto po několika chytrých knihách. Podívejte se na nože, které používali armádní potápěči z celého světa.

 

Že nůž od MIKOVu není armádní? Máte naprostou pravdu. Jenže armádní potápěči dříve byli jediní, kdo potápěčské nože aktivně používal. Jako sport se potápění rozmohlo o hodně později. Nicméně, civilní potápěčské nože vám ukážu také, ty pro změnu vypadají takto: LINK.

A teď mi řekněte, kolik z nich (ať už civilních, nebo armádních) má stejné bříško jako Diver? Ani jeden. Všechny čepele jsou rovné. Proč? Protože bříško obvykle slouží ke dvěma účelům. Zaprvé prodlužuje délku řezné části u kratších čepelí. Zadruhé zvyšuje váhu čepele, posouvá těžiště pryč z rukojeti a umocňuje tak sílu seknutí. To vše potápěči skutečně dennodenně potřebují, ano. Navíc, čím užší je čepel, tím je lepší manipulace s nožem ve vodě. Diver od MIKOVU, spíše než potápěčský nůž, připomíná světoznámé Wilkinson Sword Survival a Puma White Hunter. Oba pochopitelně s potápěním nemají moc společného.
Nebo že by to byla nepovedená vytuněná kopie slavného nože Boker Orca? Snad jediného nože s bříškem pro potápěče, který si teď z hlavy dokážu vybavit?

 

Jenže ten byl vytvořen přesně dle požadavků německé GSG9 tak, aby dobře posloužil i během jejích operací na souši. Kdo a za jakým účelem navrhl, v jakých podmínkách testoval a jakým zázrakem protlačil do výroby nůž Diver, mi není známo.

Již dlouho jsem přesvědčen o tom, že kvalitní pouzdro je stejně důležité, jako nůž samotný. V případě potápěčského nože bych řekl, že to platí dvojnásob. Bohužel nemám stoprocentní jistotu, že pouzdro, které mám k dispozici, je 100% originál. Ačkoli majitel nože tvrdí, že jen odstranil poutka na obou stranách, vzhledově se to pouzdro poněkud liší od toho, které na svých stránkách prezentuje Mikov.

 

Raději ho proto nebudu hodnotit. Pokud někdo z vás má tento nůž doma (má ho vůbec někdo v ČR?) a byli byste schopní to pouzdro nafotit, rád ty fotky pak přidám do této recenze. Samozřejmě ani to pouzdro, které mám k dispozici, ani to originální od Mikovu není moc vhodně pro potápěčské nože. Dát nylonové pouzdro, ve kterém se nůž nedrží dostatečně spolehlivě, lidem, jejichž životy občas na těchto nožích závisí, je poněkud krátkozraké.

 

Ve výsledku tu máme zvláštně tvarovaný nůž, vážící 230 gramů bez pouzdra. S čepelí z ocele 440A o délce 145mm. V měkkém nylonovém pouzdře. To vše za cenu 2990,-. Dle mého názoru se jedná o špatný vtip, na který se nyní budu snažit co nejrychleji zapomenout.

flash

 

V recenzi jsou použity informace a fotky z následujících zdrojů: Mikov, Pmcjournal.