Dostal jsem na zrecenzování ruční pilku Bahco Laplander. Dříve jsem pilky této velikosti přehlížel a raději jsem si do lesa vzal pořádnou rámovku, ale po pár testech Laplanderu budu uvažovat o pořízení tohoto nástroje.

Pilka je v zavřeném stavu dlouhá asi 23cm a naopak po odjištění pojistky a rozevření řezné čepele dosahuje délky cca 40cm.

1

prvni

Tělo je vyrobeno z plastu a po dobu testu jsem nezaznamenal žádné uvolnění, čí prasknutí. Pilka se drží dobře a díky pogumované rukojeti neklouže. Celkové zpracování je na dobré úrovni, jediné z čeho jsem měl trochu obavy, byla pojistka proti uvolnění čepele. Je vyrobená také z plastu, což podle mne není zrovna nejlepší nápad. Její chod jde celkem těžce za doprovodu nepříjemného vrzání.

2

Řezná čepel má černou povrchovou úpravu, která se po delším používání opotřebuje. Z výroby je Bahco dostatečně ostré, avšak pozdějšímu broušení se nevyhnete.

3

Řezání je plynulé a bez zbytečného kousání, pilka zvládne pokácet i menší stromek, z kterého pak snadno odřízne větve. Menší nařezávání také není problém.

dscn0333
dscn0324

Celkově je Bahco Laplander šikovný nástroj a své využití si určitě najde. Po dni stráveném v lese s touto ruční pilkou jsem s ní byl spokojen a díky její nízké ceně není co řešit.

dscn0327

Autor: Pavel L. pro Bushcraft.cz