V následujících pár větách bych vám chtěl představit nůž Mora Frost od firmy K.J. Eriksson Sweden. Jedná se o švédský pevný nůž s rukojetí ze dřeva v červené barvě a čepelí z uhlíkové oceli.

Celý nůž měří asi 21,5cm a k němu přiložené pouzdro necelých 23cm.

                               mora-frost-1

Samotná rukojeť má cca. 10cm a je vyrobena z pevného dřeva (nejspíše buk nebo bříza). Má červenou barvu, což považuji za mínus, ale to si každý posoudí sám. Každopádně vrstva barvy není moc silná, tak že se dá relativně snadno obrousit a napustit lněným olejem. Celkové opracování není špatné, ale ani nejlepší. Čepel z uhlíkové ocele je pevně zajištěna v rukojeti a po dobu testu také tam zůstala. Což u nožů za pár stovek zdaleka není samozřejmostí :) . Výbrus je vyroben přesně a ostří je velmi dobře nabroušené.
Celkově řezné vlastnosti odpovídají ceně, a stejně jako celkové zpracování se dají zařadit do šedého průměru.

mora-frost-2

Ocel, jako každá uhlíkovka, se drží poměrně slušně, ale jako každá uhlíkovka také velmi slušně rezaví. Člověka, který je zvyklý po práci otřít nůž o kalhoty a řádně ho umýt až doma, to může nepříjemně zaskočit. Mora Frost totiž při takovém zacházení nechytá patinu, jako dražší nože, ona se rovnou pokrývá rezavými fleky.

K noži jsem dostal ještě plastové pouzdro, které považuji za velké mínus. Nějakou dobu by mohlo vydržet, ale moc bych na něj nespoléhal. Rozhodně si nedokážu představit, že bych nůž v takovém pouzdře nosil pravidelně.

mora-frost-01

Mora již díky své délce (jak celkové, tak čepele) není nůž určený na těžké práce jako sekání, štípání atd. V těchto činnostech je neohrabaný a např. přesekat suchý klacek byl trochu problém, ale dá se to. Tento nůž spíše vynikne při trhání starého hadru, stáhnutí kůže z ulovené zvěře, přípravě dříví na podpal a podobně.

mora-frost-3

Pokud potřebujete nakrájet zeleninu do polévky, tak vám Mora Frost také poslouží skvěle. Tím samozřejmě nechci považovat Moru za nůž do kuchyně, spíše bych ho viděl jako takového případného pomocníka u ohně.

mora-frost-4

Svoji cenou a zpracováním se Mora Frost řádí mezi nože „do batohu na horší časy“. Pokud však k noži koupíte nové pouzdro a obrousíte rukojeť, tak máte dobrého pomocníka na občasné použití, např. při vaření večeře u ohně.

Pro Bushcraft.cz Pavel L. alias Pawelos.