Než se mi tento nůž dostal do rukou, tak jsem silně přemýšlel o jeho koupi. Po pár testech však musím říci, že mě docela zklamal.

Nůž Bushman je vyroben z jednoho kusu uhlíkové ocele o celkové délce cca 31cm. Samotná rukojeť je dlouhá necelých 12cm a řezná část 17cm.

                                   dscn0447

 

Nůž má povrchovou úpravu černé barvy, která docela dobře drží, avšak po nějakou dobu používání se odře na nejvíce namáhaných místech.

dscn0457

Celkové zpracování nože je na dobré úrovni a bát se nemusíte ani ostrých hran. Velmi mě však zklamala ergonomie rukojeti. Po pár minutách držení mi začal vadit její kuželovitý tvar a také brzy pocítíte, že v ruce máte kov a ne dřevo.

dscn0455

Uvnitř je rukojeť dutá, což zase považuji za výhodu, lze do ní vložit např. zápalky či vyrobit improvizovaný oštěp.

dscn0456

K noži se dodává kožené pouzdro, do kterého Bushman dobře zapadne, ale stejně dobře také vypadne ven. Proto je nutné jeho zajištění špagátem, což je zdlouhavé a nepraktické řešení.

dscn0462

Bushman už díky své celokovové konstrukci není nůž na jemné práce, ale pořádný zálesák. Vydrží opravdu tvrdé zacházení a např. štípaní, rýpání či vrhání není problém. Další jeho silnou stránkou je sekání, a pokud máte nůž dobře nabroušený, tak to jde celkem snadno.

dscn0460

Ovšem tu je jeho další problém – nízký výbrus a nechutně velký úhel ostří. Pocítíte to hlavně při krájení potravin. Co mě zklamalo opravdu hodně, byl boj s čerstvým chlebem, který Bushman sice zvládl bez úhony, ale jeho nepřítel skončil zcela zmasakrován. :)

Celkově mě práce s tímto nožem moc nepotěšila, avšak tím nechci říci, že si nenajde své využití. Jen nesmíte zapomenout, že to není všestranný pomocník, ale pouhý velký kus nabroušené uhlíkové ocele. Přebrušovat ho „na nůž“ však zabere tolik času, že je lepší si pořídit něco jiného.

Cold Steel Bushman není žádný špičkový nůž, ale pokud hledáte něco odolného na prasárny do lesa a nechcete do toho moc investovat, určitě o něm budete přemýšlet.

dscn0450

Pro Bushcraft.cz Pavel L. alias Pawelos.