Jistě jste zaznamenali TENTO článek, ve kterém jsem zcela subjektivně a jednostranně rozebral několik věcí, které mi už dlouho překáží vnímat MIKOV jakožto nožířskou firmu se světovým jménem. Dnes zjistíte, co se dělo po jeho zveřejnění.

Samozřejmě mi přišlo fér poslat odkaz na článek také zástupcům firmy na Facebooku. Očekával jsem cokoli, od mlčení, přes podrážděné a agresivní reakce, až po konstruktivní rozbor jednotlivých mých tvrzení. Dočkal jsem se však rovnou pozvánky na návštěvu. Během které, po vzájemném představení a ujištění, že rozhodně v nejbližší době nebudeme kamarádi, jsme s panem Bezděkem (obchodní ředitel společnosti) měli velmi zajímavou čtyřhodinovou debatu. (Rovnou řeknu, že jsem nebyl ani podplácen, ani zastrašen, jak jste někteří předpokládali :)) Obsah té debaty zveřejněn pochopitelně nebude. Jednak proto, že se rozebíraly interní záležitosti firmy a jednak proto, že to ani není moc důležité. Nutno říct, že si za svým názorem stále stojím a nemám jediný pádný argument, který by mě nějak zásadně ovlivnil. Požádal jsem ale pana Bezděka o sepsání jeho uhlu pohledu, který velmi rád zveřejním na těchto stránkách. Jakožto obchodní ředitel vidí mnoho věcí daleko lépe, než já, nebo vy a v kombinaci s mými předchozími články tak získáme celkem objektivní pohled na firmu MIKOV.

Tolik zatím k té návštěvě. Avšak důležitý je její dopad. Nejsem natolik sebevědomý, abych řekl, že ten článek nebo moje následná návštěva nějak zásadně ovlivnily chod společnosti či její směr. Byla by to hloupost. Nicméně věřím (a vidím to na příkladech), že se nad mými argumenty několik lidí zamyslelo a třeba to v budoucnu nějaký ten dopad mít bude. Myslím si, že celkově se MIKOV hodně otevře vstříc své fanouškovské základně. Ať už prostřednictvím oficiálních kanálů, nebo za pomoci společnosti Můj Mikov, která slouží perfektním odrazovým můstkem pro nové modely a inovace. Už jedno to, že MIKOV chvíli zkoušel investovat do FB reklamy a úspěšně tam nyní provozuje své stránky a přináší daleko víc informací pro fanoušky, považuji za velký krok vpřed.

Teď to nejdůležitější – vznik nových modelů, po kterých tolik všichni toužíme. Bylo to víceméně to nejdůležitější, co jsem si během mé návštěvy uvědomil. MIKOV je velký podnik, který si nemůže dovolit moc riskovat. A samozřejmě konzervatismus také hraje svoji velkou roli. Nicméně již v době mé návštěvy se chystalo několik novinek, které byly uvedeny poprvé minulý týden, na výstavě Nože 2013 v Příbrami. Krom nových barevných kombinací střenek (čistě kosmetická změna), byl představen také zmodernizovaný Brigand a jeden skinner, ke kterému nedostanu později. Nyní Brigand.

Došlo u něj k několika zásadním změnám. Místo klasického skandinávského výbrusu přichází plochý. Ocel 420 se nyní kalí až na 57 HRC, což je v podstatě maximum, které z ní lze v sériové výrobě spolehlivě vytáhnout. A přibude také … POZOR! Uhlíková verze! 🙂 Pokud se MIKOVU navíc podaří udržet stávající cenu 200Kč, budu první, kdo nadšeně zajásá. Jásám i nyní, ta změna se mi hodně líbí, ale s takto udrženou cenou se Brigand stane naprosto bezkonkurenčním nožem ve své kategorii a naprosto dokonalým „Prvním nožem pro děti“ po boku zavírací rybičky. Co se tyče staré verze, zatím nevím, zda se bude vyrábět souběžně, nebo bude vyřazena z nabídky.

No a v duchu hesla „Last but not least“ bych chtěl rozebrat horkou novinku, zcela nový model nože s pracovním (a doufám, že pouze dočasným) názvem Blacker.

Samozřejmě se jedná o prototyp, který ve své finální fázi může vypadat úplně jinak. Navíc neměl jsem ho v ruce déle, než pár minut, tudíž netuším, jak se s ním pracuje. Vše níže uvedené jsou tedy pouze spekulace na základě prvního dojmu a několikaletých zkušeností v tomto oboru.

Rukojeť:

Pravděpodobně bude ve své finální fázi trochu jiná. Nynější je skutečně prototypová. Micarta je opracována přesně na ruku tak, aby seděla co nejlépe. Oproti Utonům a dalším modelům velmi příjemná změna. Nejsem si ale vůbec jistý, zda se podaří tuto ergonomii zachovat i při velkovýrobě. Co mi rozhodně chybí, je otvor na šňůrku. Pokud se nepletu a skutečně je tento nůž určen pro lovce jakožto skinner, bude to v podstatě nutnost.

Čepel.

Materiál 440A a teflonový povrch. Pravděpodobně čistě estetická záležitost, jiný důvod k potažení nerezové čepele ochranným povrchem si u tohoto nože moc nedokážu představit. Možná by stálo za to porovnat chování teflonových a zrcadlově vyleštěných verzí čepele při stahování zvěře. Nejsem lovec, proto to nedokážu odhadnout, ale je možné, že nějaký ten rozdíl tam přece jen bude.

Pouzdro.

Dle dostupných informací bude z Nylonu. Zatím nebylo představeno.

Celkový dojem.

Celkově nůž působí příliš robustně a nedokončeně. Nevnímám ho zatím (po několika minutách, připomínám) jakožto výrobek, za který mám platit. Pokud se vzhled nijak zásadně nezmění a cena bude vyšší než 1500-1700Kč, myslím si, že půjde jen o další mrtvorozeně. Zvlášť vezmu-li v potaz existenci takových nožů (v rychlosti, namátkou) jako Linder Super Edge 1, Fallkniven F1, nebo třeba Enzo Trapper 95.

Linder Super Edge 1

Fallkniven F1

Enzo Trapper 95

Nicméně dle mých informací se již chystají další modely a třeba se tam něco zajímavého přece jen najde. Ať jen furt nenadávám 🙂

V článku byla použita fotka z FB mujmikov.cz.