Značka Leatherman letos slaví 35 let a k této příležitosti si připravili pro své fanoušky několik překvapení. Převratných novinek se ale nedočkáme, Leatherman v roce 2018 vsází na staré, osvědčené koncepty.

 

Hlavní překvapení uvítají hlavně sběratelé a dlouhodobí fanoušci značky Leatherman. Jde o uvedení limitované sběratelské edice nástroje PST.

 

Jestli vám tyto tři písmena nic neříkají, je potřeba se podívat do historie značky Leatherman. Na začátku stál Tim Leatherman, jeho toulavé boty a neustále se rozbíjející Fiat. Tim se svojí manželkou se v roce 1975 rozhodl podniknout cestu po Evropě a Středním východě. Rozpočet na cestu byl hodně napjatý, a tak manželé cestovali ve stařičkém a velmi nespolehlivém Fiatu, který pořídili za 300 dolarů. Auto se každou chvíli porouchalo a Tim musel dělat spoustu oprav pomocí švýcarského nože. Často mu ale chyběly kleště, a tak se začal po návratu domů zabývat myšlenkou, jak tyhle dva nástroje spojit. Výsledkem byl Mr. Crunch.

 

Ze začátku s prvním multitoolem moc úspěchů nesklidil. První prodej se Leathermanovi podařil až osm let po jeho cestě Evropou. V tu dobu šlo už o elegantnější nástroj, než byl Mr. Crunch. Jmenoval se Pocket Survival Tool, čili PST. Tento nástroj stál u zrodu značky Leatherman a vlastně i celého odvětví výroby multifunkčních nástrojů. Dá se tedy říct, že PST je legendou mezi multitooly. Leatherman se proto při příležitosti 35. výročí vzniku firmy rozhodl nástroj uvést znovu na trh ve speciální limitované sběratelské edici. Celosvětově je k dispozici jen 500 kousků. Nástroj je téměř totožný s původním PST, ale najdete na něm vyrytý podpis Tima Leathermana a sériové číslo, které dokazuje, že je nástroj z limitované edice. Těch pár šťastlivců, kteří nový PST získají, ho dostanou v ozdobné dřevěné krabičce, s koženým pouzdrem a certifikátem pravosti.

 

Jako každá „sběratelka“ i tahle vás přijde na víc, než kdybyste kupovali samotný nástroj, takže pokud toužíte po limitované edici, vyjde vás to na 275 dolarů, tedy přes 5500 korun.

Jestli ozdobné krabičky se sběratelskou hodnotou nejsou nic pro vás, Leatherman si na tento rok připravil i praktičtější novinky. Leatherman vyslyšel připomínky svých fanoušků a vydal upravenou verzi svých nejprodávanějších nástrojů – Wave, Charge a Charge TTI. Novější verzi poznáte podle znaménka plus v názvu a hlavním rozdílem je přidání možnosti vyměnit břity kleští.

 

 

Novějšího provedení se dočkala i nylonová pouzdra na nástroje, která prošla změnou vzhledu a suchý zip byl nahrazen zavíráním na kovový druk.

 

Tyto pouzdra by se měly od února dodávat ke všem novým multitoolům, ale na stránkách českého distributora ještě nejsou vidět ani pouzdra, ani aktualizované verze nástrojů, takže si čeští fanoušci budou muset nějakou dobu počkat.

A čekání by se mělo vyplatit hlavně milovníkům přírodnějších materiálů, protože do nabídky Leathermanu byla nově zařazena i kožená pouzdra.

 

Pro ty, kdo čekali něco inovativního, budou asi letošní novinky od Leathermanu zklamáním. Na druhou stranu, kolik firem může po třiceti pěti letech vydat beze změny stejný produkt a lidé o něj budou mít stále zájem?