Crash testy jsou naší obvyklou disciplínou, ve které se snažíme v plném rozsahu předvést vlastnosti testovaného produktu. Crash test Patronu nebyl původně v plánu, chtěli jsme zůstat pouze u RECENZE, avšak po shlédnutí videa od Krakena, kdy došlo k ulomení špičky po opakovaném zabodnutí do pařezu, nám bylo jasné, že to udělat musíme. Přece jen nůž koncipovaný jako odolný zálesák musí vydržet daleko víc.

 

Tady je to zmiňované video, pokud jste to zmeškali.

 

Tento článek se skládá ze dvou částí – z textové/foto části a z video sestřihu. Pokud nechcete číst a koukat na fotky, skrolujte dolů a pusťte si video, o nic nepřijdete.

 

Během crash testu jsme postupovali obvyklým způsobem, od jednoduchých věcí až k extrémům. Nejdříve klasický batoning. Postupným uzobáváním/ odběrem dřeva jsme přesekli menší stromek. Suchý, pochopitelně. Nůž obstál bez poškození, ztupení bylo v podstatě neznatelné.

 

Batoning je skvělý tím, že moc nezatěžuje ostří, zkusili jsme proto i sekání. Nejdříve to byl dřevěný trámek.

 

Pak hovězí kost. Přeseknutí jednoho kousku…

 

A opakované sekání do druhého.

 

Čepel, i přes několik nechtěných seknutí do cihly, zůstává bez poškození. Nůž se celkem otupil, řez začíná být nepohodlný. V tuto chvíli by bylo potřeba obtažení na keramice.

 

Další naše obvyklá aktivita, čepel na čepel. Mimochodem, ten malý čínský kuchyňák za poslední rok poškodil 5 nožů v celkové hodnotě přes 30 tisíc. A stále žije! 🙂

 

Při rozpojování nožů zaznělo prasknutí a z Patronu se vyštípl kousek ostří.

 

Dále přišlo na řadu zabodnutí a páčení ve dřevě. Proč až teď? Opět díky krakenovo videu. Měl jsem obavu, že ulomíme špičku během prvních několika bodů a bude po legraci. Naštěstí to Patron přežil bez ztráty kytičky. Ani to na něm nebylo poznat.

 

Následovalo sekání hřebíků na cihle. Opět v podstatě bez poškození. Lehké stopy na ostří byste našli, ale jednalo se o ani ne třetinu milimetru.

 

Stejně dopadlo i opakované sekání do železného šroubu.

 

Po kterém už začal masakr. Vrhání do cihlové zdi.

 

Jak uvidíte na videu, téměř po každém hodu jsem se zastavoval a kontroloval následky. Avšak až na pár škrábanců na čepeli a několik stop po omítce na ručce noži nebylo vůbec nic. A to jsem ke konci schválně házel tak, aby nůž dopadal na zeď rukojetí či bokem.

 

No a konečně disciplína, kterou Patron nepřežil. Zatloukl jsem ho do zdi a stoupl si na něj.

 

Zaznělo suché křupnutí a z nože se stal řezák na sádrokarton.

 

Osobně musím uznat, že odolnost mikovácké N690 mě velmi příjemně překvapila. Tvrdost odhaduji na cca 58-59HRC, což je pro tak malý nožík rozhodně dostačující. Ke zničení nože došlo vlastně až na základě působení obrovského tlaku, neboť Patron je díky choilu velmi (příliš) dlouhý. Otázkou zůstává, proč praskl ten krakenův, když můj přežil čtvrthodinové vrhání do cihlové zdi? Nespálili náhodou v Mikovu špičku při broušení? Nebo že by špatné kalení? Každopádně se ale těším na nějaký větší nůž podobného rázu. Ten by jistě přežil i to zatloukání do zdi.

A tady je naše video, kde veškeré popisované činnosti můžete vidět v detailu.