READY HEAT BLANKET je panelový ohřívač na bázi suchého tepla schopný vyprodukovat teplotu do výše 50-55°C po dobu 8 hodin. V kombinaci s izotermickou folií slouží jakožto prevence hypotermie.

 

Vzhledem k tomu, že se jedná pravděpodobně o první česky psanou recenzi této deky vůbec, vynechám pro tentokrát svůj jízlivý a sarkastický styl psaní a formou stručných otázek a odpovědí zkusím vysvětlit, co to vlastně je a k čemu je dobrá.

Testovali jsme větší šestikomorovou verzi, která má sloužit k zahřátí celého těla. Dále existuje také čtyřkomorová, ohřívající pouze trup a dvanáctikomorová pro mékáčežrouty, teda objemnější občany, pro vážnější případy hypotermie. Pravděpodobně… 🙂

Velikost obalu jsme neměřili, odhadnout to však můžete dle zapalovače či mince, umístěných tam pro porovnání:

 

Ohřívač jeví sebou deku z netkané textilie, do níž jsou zataveny komory s práškovou náplní. Ta otevřením obalu začne reagovat se vzduchem a zahřívat se.

 

Jak velká je ta deka? Testovaná šestikomorová deka měla rozměry 86.4 x 121.9cm a vážila 680gramů.

Jak rychle deka začíná hřát? Zapomeňte na všude na internetu uváděných „10-15minut“, „15-30minut“ atd. Počítejte raději rovnou minimálně se 60-90 minutami. Zhruba tolik času bylo potřeba, aby deka začala citelně hřát. Maximální teplota byla naměřena po dvou hodinách od rozbalení.

Jaká je maximální teplota? Výrobce slibuje teplotu až 52°C. Námi byla naměřena maximální teplota 57°C a to po dvou hodinách od rozbalení.

Jak dlouho vydrží? Plus minus osm hodin.

Jak je to s udávanou na několika webech voděodolností? Zhruba takto:

 

Panely s náplní jsou plastové, tudíž pravděpodobně nepromokavé, deka samotná je voděodolná zhruba jako toaletní papír.

 

Co je uvnitř panelů? Takovýto prášek:

 

Celkově se jedná o velký a neskladný balíček, vážící skoro 700gramů a aktivující se, pokud omylem protrhnete igelitový obal, například lžičkou v batohu. Navíc se zahřívá velmi pozvolna a horní hranice teplota dosáhne až po cca 60 minutách. Takže do batohu pro případ propadu pod led se rozhodně nehodí. I nadále tak budete muset postupovat dle ověřeného v praxi návodu na použití izotermické folie.

Pokud ale cestujete autem v zimě, máte vícečlennou výpravu, nebo vlastníte horskou chatu či dům, kde může dojit k výpadkům proudu/plynu, musím vám tuto deku vřele doporučit. Nejlépe ve více kusech. Asi nemusím vyjmenovávat případy, kdy lidé zůstávali v porouchaných autech na zasněžené silnici a museli pálit pneumatiky, aby se alespoň trochu zahřáli. Všichni je známe. Teď stačí rozbalit pod sebou takovou deku, hodit na sebe pár potahů pro lepší udržení tepla a můžete v klidu spát. Deku také můžete nastříhat na jednotlivé panely a využit je jakožto improvizovaný termofor zahřívající vnitřní orgány pod oblečením.

Sečteno a podtrženo – za pár stovek získáte šest velkých elastických panelů poskytujících teplotu kolem 50°C po dobu cca osmi hodin. V krizové situaci to může být naprosto k nezaplacení. Za sebe – doporučuji.

Deku můžete zakoupit ZDE za 380,-Kč.

chuck-norris-approves

 

P.S. Marines-shop.com mi poskytl tuto deku na docela slušně obsazenou přednášku pro skauty, takže se jistě přidají i další názory. Sledujte komentáře.