Existuje řada příslušenství, které by voják mohl, nebo přímo měl mít na helmě – svítilna, kamera, zdroj infračerveného světla, noční vidění a řada dalších užitečností. Otázkou je, kam to na helmu všechno nacpat, aniž byste měli hlavu ověšenou jako vánoční stromeček.  Zajímavé řešení představila letos na IWA německá firma Anders Industries AG, která většinu výše zmíněných věcí spojila do jedné malé termokamery TILO-3.

 

TILO-3 je poměrně malé zařízení (přibližně 4×4 cm, váha 100 g) napájené jednou baterií CR123, které se pomocí montáže s kloubem připevňuje na okraj helmy a v základní poloze je vyklopené směrem nahoru. V této poloze slouží jako svítilna.

 

U svítilny si můžete vybrat mezi bílým, červeným a IR světlem. Bílé světlo má v boost režimu maximální výkon 160 lumenů, červené max. 24 lumenů. Přepínat můžete mezi deseti režimy, mezi které patří i strobo a SOS režim.

Pokud TILO-3 sklopíte před oko, stane se z něj termokamera. Ta se sama aktivuje po otevření krytu čočky kamery.

 

TILO-3 je vybavené termálním senzorem od firmy FLIR a poskytuje rozlišení 320×240 px. Mezi termokamerou a okem je prostor asi 4 cm, takže nemusíte sundávat ochranné brýle. Nebo si na okulár můžete nasadit gumovou krytku, díky které vás neprozradí světlo vyzařované z displeje.

 

Termokamera má dva automatické kalibrační systémy, takže nemusíte ručně přeostřovat, když koukáte do různých vzdáleností. Pokud ale chcete mít nastavení přístroje pod kontrolou, stačí na dvě sekundy zavřít krytku a zařízení se přepne na manuál. Na těle jsou velká gumová tlačítka, aby se dalo s termokamerou pracovat i v rukavicích.

Jestli vám uchycení na helmu nevyhovuje, můžete TILO-3 během pár vteřin z montáže sundat a držet ho v ruce. Také máte možnost uchycení na čelenku pro GoPro nebo na stativ. Jako další příslušenství si k TILO-3 můžete pořídit barevné filtry a časem by měla být k dispozici i externí baterie, která se bude umisťovat na zadní stranu helmy, jako protiváha k TILO.

 

Externí baterie se bude určitě hodit, protože udávaná maximální výdrž při používání pouze termokamery je 2,5 hodiny, což rozhodně není mnoho. Výrobce udává, že u TILO může běžet termokamera i svítilna najednou, takže se dá zařízení použít například k vyhledávání osob. S takovou výdrží baterie byste ale moc dlouho pátrat nemohli anebo byste museli nést pořádnou zásobu náhradních baterií.

Brzy by měly být dostupné první dvě verze: TILO-3M (vojenská verze) a  TILO-3Z (civilní). Mezi těmito verzemi jsou tři základní rozdíly. První je odolnost těla, která je logicky u vojenské verze vyšší, takže snese nějaké to otloukání a pády a na rozdíl od civilní verze se dá ponořit do vody (civilní verze má garantovanou odolnost pouze proti stříkající vodě). Druhým rozdílem je obnovovací frekvence termokamery. U civilní verze je to pouhých 9 Hz, u armádní 60 Hz. Obojí se projeví na třetím rozdílu a tím je cena. Civilní verze vás po uvedení na trh vyjde na 2 975 euro (přibližně 80 000 kč), zatímco za vojenskou si připlatíte o více jak 2 000 euro (vyjde vás tedy na něco přes 135 000 kč). Obě verze by měly být dostupné od června a v srpnu by měla přibýt ještě verze pro hasiče TILO-3F. Ta by měla být vlastnostmi a cenovkou blíže civilní verzi, než té vojenské.