Dnes se podíváme na EDC svítilnu S10 z řady Baton od firmy Olight. Tato svítilna je zdá se jeden z oblíbenějších modelů u Olight, a dočkala se už několika různých vylepšení. Momentálně oficiální distributoři prodávají verzi S10R, u které se baterie dobíjí přímo ve svítilně přes nabíjecí základnu. Tato recenze je ale na starší model, kde se baterie musí dobíjet tradičně v nabíječce.
Hlavní přednost této svítilny pro každodenní nošení je její velikost (nebo spíš malost). Svítilna má na délku 7,5 cm, v průměru 2,3 cm a bez baterie váží 42 gramů, takže ani nevíte, že ji máte v kapse.
Na to jak je mrňavá ale podává překvapivě slušný výkon. Používá LED Cree XM-L2 a v nejvyšším režimu intenzity má výkon 400 lumenů a dosvit 100 metrů.
V tomto režimu ale svítilna pochopitelně nevydrží fungovat moc dlouho. V následující tabulce výrobcem udávaná výdrž svítilny v jednotlivých módech (čísla jsou orientační, závisí na použité baterii):
Jak je v tabulce vidět, svítilna má naprogramované čtyři módy svítivosti. Mezi prvními třemi (high-mid-low) se dá poměrně jednoduše přepínat – zapnete svítilnu krátkým zmáčknutím spínače a pak držením spínače cyklujete mezi jednotlivými módy. To v základu stačí, ale S10 Baton pro vás má v zásobě ještě hromadu dalších možností:
Čtvrtý mód (tzv. moonlight) se zapíná cca sekundovým podržením spínače ve stavu, kdy je svítilna vypnutá.
Pokud máte svítilnu vypnutou a dvakrát rychle zmáčknete spínač, svítilna se přepne do nejvyššího výkonu.
Spínač se dá i zamknout proti náhodnému zapnutí – stačí ho dlouze podržet, když je svítilna zapnutá; nejprve se zapne již zmiňovaný moonlight mód a jakmile zhasne, máte spínač zamknutý. Odemknout se dá opět dlouhým podržením.
A poslední kouzlo se spínačem je strobo. Pokud máte svítilnu zapnutou a dvakrát rychle zmáčknete spínač, zapne se strobo, ze kterého se buď můžete dostat buď jednoduchým vypnutím svítilny anebo delším podržením spínače – to přepne svítilnu do posledního použitého módu před zapnutím stroba.
Svítilna si pamatuje poslední použitý mód, takže když ji zapnete, bude svítit v tom módu, ve kterém jste ji posledně vypnuli. To ale neplatí pro strobo, pokud jste svítilnu po zapnutí stroba vypnuli a opět ji zapnete, spustí se v módu, který jste používali před zapnutím stroba.
To je hodně klikání, že? Velkou část z těch možností pravděpodobně nevyužijete, ale nijak nepřekáží, takže je to takový příjemný bonus. Například strobo každý den nezapínám, ale vzhledem k tomu, že nehrozí jeho náhodné zapnutí, tak mi u svítilny rozhodně nevadí a třeba se i bude jednoho dne hodit.
Ještě pár postřehů k jednotlivým módům:
– nejsilnější mód (400 lumenů) běží na plný výkon zhruba čtyři a půl minuty, pak se ztlumí, aby se svítilna nepřehřívala. Můžete to obejít tím, že ji vypnete a zase zapnete na plný výkon, ale svítilně to nebude dělat moc dobře. Na přehřívání si celkově dávejte pozor, pokud se vám svítilna rozsvítí na plný výkon v kapse, začne to poměrně rychle pálit.
– strobo se nezapíná úplně nejrychleji, jak už jsem dříve popsala, musí být svítilna nejprve zapnutá, aby se dalo strobo vůbec aktivovat, nejde pouze třikrát rychle zmáčknout spínač, když je svítilna vypnutá, aby se strobo zapnulo. To znamená, že ve stresové situaci bude nejspíš problém strobo zapnout, protože v rychlosti se snadno „ukliknete“ a svítilnu spíš vypnete. Pokud chcete strobo používat, chce to trochu cviku.
– Moonlight je opravdu slaboučký, takže je ideální když například lezete do stanu, kde už někdo spí a nechcete ho vzbudit tím, že si budete svítit na věci v batohu.
– Svítilna je z továrny nastavená na moonlight, takže pokud ji doma vybalíte ve slunečný den, nemusíte zaznamenat, že svítilna vůbec svítí, tak se nelekejte, že nefunguje.
Tělo svítilny je vyrobené z leteckého hliníku s matnou černou povrchovou úpravou proti poškrábání. Za hlavicí se tvar svítilny mění z válce na osmistěn, což by mělo zabránit kutálení po stole, ale v praxi to moc nefunguje, protože kulatá hlavice je větší než hranatá část a svítilna se zastaví až o klip nebo spínač.
Dle výrobce je svítilna voděodolná při ponoření do hloubky 2 m po dobu jedné hodiny (IPX-8). Nepotápěla jsem se s ní, ale při ponoření do vody na několik minut nebyl žádný problém, svítilna se dala vypínat i zapínat. Takže se nemusíte bát, pokud se svítilnou zmoknete nebo vám spadne do vody.
Celkově zpracování těla vypadá precizně. Nikde žádné nedodělky, vše je krásně hladké, závit od uzávěru je čistý, už z továrny promazaný. Baterie vevnitř drží velmi dobře a nerachtá. Spínač je plastový a nenese zatím žádné známky opotřebení.
Úprava proti poškrábání sice funguje (velké plochy na svítilně poškrábané nejsou), ale svítilna má spoustu drobných hran, které jsou náchylné k „obouchání“ a na dvou místech se mi už podařilo odštípnout kousek povrchovky i s částí materiálu pod ní. Jsou to ale poměrně malé plošky, rozhodně to není nějaké velké poškození.
Klip má trochu horší zpracování. Hrany nejsou moc vyhlazené a i přes černou povrchovku je to vidět. Černá barva se na klipu odírá podstatně rychleji, což se ale dá předpokládat, pokud klip často používáte.
To jsou ale spíš estetické vady, z funkčního hlediska nemám klipu co vytknout. Dá se na svítilnu nasadit ve dvou směrech a dá se otočit kolem svítilny o 360 stupňů, takže si můžete vybrat uchycení a polohu vůči spínači jaká vám vyhovuje. Klip opravdu dobře drží svítilnu na místě, kam ji připnete, hrany nejsou ostré, takže nerozedírá kapsy kalhot. A co je hlavní, klip je opravdu odolný, takže se nemusíte bát, že ho ulomíte. Pokud vám klip na svítilně vadí, můžete ho odepnout.
Další zajímavá možnost uchycení je magnet v uzávěru svítilny. Magnet je poměrně silný, takže udrží svítilnu připnutou na kovovém předmětu v horizontální poloze nebo i kolmo k zemi. Dá se tak použít například jako nouzové osvětlení při výpadku proudu, tím že si S10 připnete na ledničku nebo na radiátor.
Pokud by vám magnet v uzávěru vadil, dá se pomocí pinzety vyndat a dát místo něj plastovou výztuž, která se ke svítilně dodává.
K svítilně dále dostanete kolečko pro připnutí na klíče, poutko na ruku a dvě náhradní těsnění.
Co k S10 Baton nedostanete (a je to jedna z mála nevýhod této svítilny) je baterie. Svítilna běží na jednu lithiovou (R)CR123A baterii, která se přece jenom shání o něco hůře a je o něco dražší než klasická AA baterie. A pokud chcete dobíjecí baterii, tak ještě musíte investovat do nabíječky, takže se vám počáteční investice do svítilny docela nafoukne, pokud nemáte ani baterie ani nabíječku. V tom bych viděla výhodu u novější verze S10R, ke které dostanete hned od začátku jak baterii, tak i nabíjecí stanici.
Celkově jsem se svítilnou Olight S10 Baton spokojená. Za necelých 800,-Kč rozhodně stojí. Je dobře zpracovaná, spolehlivá a má mnoho různých funkcí, od výkonného zdroje světla po slabé světýlko pro hrabání se v batohu. Díky malým rozměrům ji nosím u sebe téměř pořád a v podstatě o ní nevím. Co se mi na S10 Baton hodně líbí je spousta možností uchycení a jejich variabilita – pokud nechcete klip, poutko nebo magnet, můžete je jednoduše odstranit. Pro někoho může být nevýhodou nutnost shánět méně běžné CR123A baterie, ale to už je u novějších verzí S10 vyřešeno. Ty, kdo by nad koupí této svítilny uvažovali, ještě určitě potěší fakt, že má svítilna pětiletou záruku.
Pro Vybaven.cz testuje a píše Zuzana Zipy Dvořáková.