Značka Silva je dobře známý výrobce buzol, kompasů a také svítilen. Čelovku Ranger jsme zakoupili za 999,-Kč u top-armyshop.cz.

 

Prodejce o svítilně říká následující:

Lehká čelovka s překvapivě silným světlem. ……..
– 4x bílá LED + 1x červená LED
– dosvit 30m
– světelný tok 34 Lumen
– IPX7 voděodolná
– světený čas až 20h
– baterie 1xAA
– hmotnost 75g

 

Musím uznat, že svítilna je opravdu velmi lehoučká, na hlavě jí skoro necítíte. Plastové provedení na mě nepůsobí moc odolně, nicméně se zdá být stále vodotěsné a nikde nejeví známky poškození.

 

Jednu tužkovou baterii vkládáte pod otočné víčko – díky tomu je čelovka opravdu lehká, na druhou stranu je její výkon spíše slabý a 34 lumenů na udávaných 30metrů bych viděl spíše skepticky.

 

Pro ukázku doporučuji podívat se na toto video, kde si čelovkou snažím svítit na nejsilnější režim:

Čelovka není pro ty, kdo chtějí solidní výkon. Pokud si chcete posvítit do batohu, bude vám stačit a k tomu se vám bude hodit i červená dioda.

 

Jak fungují programy? Vše se ovládá jedním tlačítkem:

DLOUHÝ STISK -> červená – KLIK -> bílá slabá – KLIK -> bílá střední – KLIK -> bílá silná – KLIK – > červená přerušovaná – KLIK -> bílá přerušovaná – KLIK -> bílá slabá (a znovu)

Co to znamená? Že na červenou už se znovu nedostanete. No nevadí, musíte dlouhým stiskem vypnout a dalším zapnout – voilá, máte červenou.

 

Jinak čelovce není co vytknout, opakovali bychom jen to, že kvůli nízké váze nelze čekat zázraky jak od výkonu, tak odolnosti. Čelovka nemá možnost ostření kuželu světla, můžete pouze otáčet svítilnou v rozsahu nižším než 180° nahoru a dolů.

 

Jedinou věcí ke zlepšení je řešení uchycení čelovky ke gumovému pásku kolem hlavy. Řemínek samotný je fajn, se silikonovým proužkem na vnitřní straně, takže opravdu nesjíždí, a to i přes to, že nemá třetí popruh přes vršek hlavy. To uchycení je řešeno dvěma zářezy, a pravidelně se mi stává, že v batohu i na hlavě se mi řemínek ze zářezu vyvlíkne a čelovka tak visí pouze na jednom pantu. Dá se to opravit, ale riziko ztráty je kvůli tomu znatelně vyšší.

 

Resumé

Tisícovka za lehoučkou čelovku Silva Ranger je celkem standardní cena, která na trhu outdoorových svítilen ale zaostává v porovnání s nicotnými 34 lumeny výkonu. Za to ale Ranger nabízí dost světelných programů včetně červeného světla. Čelovka vydrží mokro a ve finále svůj účel určitě splní.

Já ji s sebou beru na všechna vojenská cvičení, kdy potřebuji něco skladného do kapsy a zároveň se nechci stresovat možností ztráty “pořádné” čelovky.