Dnešní recenze se zaměří na starší verzi čelovky Petzl Tikka 2, která oproti novější variantě postrádá možnost dobíjení baterií přes USB. Což je mimochodem naprosto vynikající nápad, který při jejím aktivním využití umožní ušetřit dost peněz.

Ale zpět ke starší verzi. Petzl Tikka 2 je jednoduchá malá baterka, která se dá popsat jedním slovem  – průměr.

Skutečně patří mezí spodní hranice průměru mezi čelovkami a ačkoli původní cena byla kolem tisícovky, na plné čáře prohrává ve srovnání i se skoro dvakrát levnější konkurencí.

Funkce osvětlení – Tři po sobě jdoucí mody osvětlení (maximální, úsporný, signalizační blikání) naprosto stačí ve většině myslitelných případů. Nemusíte tu mačkat desetkrát za vteřinu tlačítko, aby se vyvolala skrytá nabídka, jak to je v případě jiných baterek. Bohužel však maximální mód občas není dostatečně maximální a již několikrát jsem byl nucen sáhnout po visícím na opasku silnějším Fenixu TK20.

Napájení – tři AAA články. Po celou dobu používání, to znamená skoro tři roky, na to hlasitě nadávám. Proč ne dva, případně čtyři? Proč ne jeden? Proč zrovna tři? Nutí mě to kupovat čtyři články a jeden v podstatě vyhazovat, protože když ho někam odložím, za pár měsíců ho budu muset hledat, nebo raději rovnou koupím další čtyři články. A opět jeden odložím.

Plast na přední straně. Z nějakého důvodu se mi během několika let používání podivně zakalil a popraskal po celém povrchu, což samozřejmě má vliv na svítivost čelovky. Může to být ze dvou důvodů – buďto použitím agresivních repelentů, nebo teplotou od ohně. Ani jedno však není možné při delších cestách do přírody vyloučit, tudíž to vnímám jako relativně velkou chybu produktu.

Pásek – pohodlný, snadno nastavitelný a upravitelný. Opravdu velice příjemný. Mám ve zvyku před spaním stahovat čelovku na krk, aby v případě nečekaného probuzení v noci byla vždy při ruce. Pásek ani v tomto případě nikde netlačí, hrany se nezařezávají do krku, neruší při spánku, nedráždí kůži, zkratka naprosto bezproblémové použití. I ten však má nevýhodu. Možná jsem blb, ale nepodařilo se mi vykoumat, jak odepnout pásek z čelovky a vyprat či jinak důkladně vyčistit.

Ochranná skořápka – perfektní věc, kterou postrádám u jiných čelovek. Chrání před nárazy, pády atd. Objevil jsem však velkou nevýhodu, která jedním tahem škrtá všechny výhody. Několikrát se mi stalo, že třením oblečení nebo tašky FatBoy se mi toto pouzdro postupně rozevřelo. Což pochopitelně může vést ke ztrátě čelovky. Vy to však zjistíte až v okamžiku, kdy ji budete nejvíce potřebovat. Drobnou kapsu uvnitř jsem také nevyužil ani jednou a nějak ani nevím, k čemu by se použit dala.

Sečteno a podtrženo: Jedná se o jeden ze slabších modelů čelovek Petzl. Za tyto peníze (750Kč + 350Kč) se dají sehnat mnohem výkonnější produkty.

EDIT (3.10.2013):

Ještě dodatek ke kapsičce v ochranném pouzdře. Skutečně asi slouží pro uchování záložních AAA článků. Nevěřil jsem tomu, ale zkouška ukázala, že se tam vejdou opravdu krásně. Uznávám chybu, sypu si popel na hlavu a jdu dokoupit pár článků do zásoby.