Všichni jistě dobře znáte teleskopické obušky od firmy ESP. A vsadím boty na to, že jste již pokukovali i po nějakém tom příslušenství, které firma k nim nabízí. Vždy jsem si myslel, že nejužitečnější z celého jejich sortimentu je svítilna BL-02. To jsem ještě netušil, co mě čeká…

Nejdříve ale tradičně slovo výrobcům:

“Vysoká svítivost díky 3 LED diodám

Zajištění koncové polohy (Zapnuto – Vypnuto)

Doba svitu až 80 hodin

Životnost LED diod je až 100 000 hodin

Vodotěsné duralové tělo

Nerozbitné polykarbonátové krycí sklo, otřesuvzdorná

 

Napájení 2 ks lithiových článků typu CR 2032 (v ceně)

Rozsvěcuje se pootočením o cca 30 stupňů do přesně definovaných koncových poloh, které jsou aretovány

Délka s víčkem je 67 mm, hmotnost 103 g (vč. baterií)

Při našroubování do obušku se jeho délka prodlouží o 28 mm, váha vzroste o 80 g

Lze použít též jako samostatnou kapesní svítilnu.”

 

A ještě dáme jedno drsné tacticool video:

 

Vypadá to dobře, že?

Ne, nevypadá.

Pokud uvažujete o koupi, zapomeňte. Opravdu. Tato svítilna je zcela nepoužitelná. Resp. ano. Má-li svítilna svítit, pak je to ta nejlepší svítilna vůbec. Bude totiž svítit neustále. Jemný otočný spínač v kombinaci s gumovým kroužkem na obvodu spolehlivě zaručí to, že se svítilna zapne pokaždé, když se o ní otřete rukávem či položíte tašku na zem (obušek mi visí na FatBoyi). Testoval jsem ji dva měsíce a mohu zcela upřímně říct, že Ivan Petrovič Pavlov by ze mě měl radost. Získal jsem totiž podmíněný reflex – posadím se, zkontroluji svítilnu. Vystoupím z metra/tramvaje, zkontroluji svítilnu. Donesu domů nákup ve dvou a více taškách, zkontroluji svítilnu. Za tyto dva měsíce se samovolně zapnula celkem 19krát. Z toho 7krát jsem to nezjistil hned, ale až po nějaké době. Co z toho plyne? Krom toho, že budete vypadat neuvěřitelně hloupě, když vás budou kolemjdoucí upozorňovat, že vám něco svítí, znamená to také, že nedokážete odhadnout, jak čerstvé vlastně máte ještě baterie. Tudíž se hravě může stát, že svítilna zhasne v tu nejdůležitější chvíli. Při výkonu povolání či sebeobraně. Skutečně to chcete riskovat? Já rozhodně ne. Za sebe mohu říct, že tato svítilna je mizerný vtip a na vestu/batoh/opasek rozhodně nepatří. V úvahu připadá jediné využití – pokud obušek vozíte v přehrádce auta či ho máte položený na nočním stolku. Jinak v žádném případě neriskujte a nesvěřujte tomuto paskvilu svoje zdraví a nedej bože i život.

P.S. Co se tyče svítivosti, ta také nestojí za řeč. V místnostech budiž, ujde to. Venku může sloužit pouze jako nouzová, což se ale naprosto vylučuje tou nemožností odhadnout, jak čerstvé máte baterie.

0001

0002

0003

A asi ještě i toto:

Fotka, informace a video jsou z webu Obrana.cz