Léto je v plném proudu a pokud se chystáte na delší pobyt v přírodě, určitě se vám bude hodit něco, čím si nabijete mobilní telefon, GPS nebo jinou elektroniku, kterou s sebou nosíte. Zuzana “Zipy” Dvořáková pro vás otestovala solární panel od holandské firmy Xtorm.
Naskytla se mi příležitost pro vás otestovat solární panel od holandské firmy Xtorm. K testování jsem obdržela panel AP150 Solarbooster s maximálním výkonem 11 wattů (nedávno přišel na trh nový model se stejným označením, který ale má výkon 12 W). Panel je schopný nabjet prakticky cokoliv, co se dá nabíjet přes USB. Navíc má USB výstupy hned dva, takže kromě mobilu můžete zároveň nabíjet například i power banku.
V balení s panelem dostanete i jednu karabinu na uchycení na batoh, jeden micro USB panel a letáček se spoustou informací o tom, kdy, kde a za jakých podmínek panel používat (ideálně na přímém slunci, pod úhlem 30 stupňů mezi devátou a třetí hodinou).
Jelikož se Solarbooster skládá ze dvou panelů, očekávala jsem spíše neforemný a rozměrný kousek, kterému bude nejlépe na vnějšku batohu, kde nebude překážet. Po otevření krabice mě ale překvapil tím, že ve složeném stavu spíše vypadal jako elegantní pouzdro na dokumenty.
Při rozměrech 16x26x3cm se dá pohodlně uskladnit ve víku krosny a zbyde vám tam ještě dost místa na jiné věci. Pokud ho chcete nosit na batohu, má panel dohromady osm uchytávacích oček, takže máte spoustu možností, jak panel na batoh uchytit. Nutno podotknout, že při uchycení pouze dodávanou karabinou se vám panel při každém předklonění zhoupne přes rameno nebo vás plácne přes hlavu, takže doporučuji k panelu přidat ještě jednu karabinu pro stabilnější uchycení. Panel je rozdělený na tři části – dvě části tvoří samotné solární panely a na třetí části se nachází kapsa, ve které jsou schované kabely a je tu dost místa i na jedno z nabíjených zařízení. Kapsa má dvě místa, kudy se dají kabely vyvést ven, což vytvoří dostatek místa i na větší dotykový telefon s ochanným pouzdrem (rozměr kapsy je 17×10 cm). Díl s kapsou se dá ohnout za zbylé dva díly s panely, takže pak celá sestava sedí i na menší batohy, aniž by přesahovala přes jejich okraj.
Zkoušku ohněm si panel prošel v Jizerských horách, kde na mnoha místech není signál nebo se často střídá signál od zahraničních operátorů, což telefony velmi rychle vybíjí. Za polojasného počasí a při chůzi proti slunci (na panel umístěný na batohu tudíž nesvítilo přímé sluneční světlo) byl Solarbooster schopný u Nokie C7 dobít 30% baterie. Na přímém slunci se rychlost nabíjení zvedla na 50% baterie za půl hodiny. Velice mě překvapilo, že panel je schopný alespoň částečně pracovat i když je zataženo a panel je ukrytý za sklem. Rozhodně nelze očekávat nějakou závratnou rychlost nabíjení, ale téměř vybitý telefon je to schopné udržet naživu, takže pokud vám zbývá na baterce posledních pár procent a potřebujete zůstat na příjmu, tak Solarbooster to zvládne. Pokud je ale telefon už úplně vybitý, tak máte smůlu, protože v takovém počasí není panel schopný vyprodukovat dostatek elektřiny na oživení telefonu.
S výkonem panelu jsem tedy velmi spokojená. A teď něco k jeho obalu. Výrobce nikde neuvádí, z jakého materiálu je vnější strana panelu, ale rozhodně se nejedná o nějaký superodolný a nezničitelný 1000D nylon, takže by jste si to měli dvakrát rozmyslet, než batoh i s panelem navrchu odhodíte do křoví (EDIT: jedná se o Corduru 600D, takže do malého křoví to mrsknout můžete 🙂 ). Taky při silnějších deštích bych byla opatrná. Slabý déšť panel zvláne, ale švy nemají žádnou voděodolnou úpravu, takže při silnějším dešti bych se bála zatečení vody do vnitřku a ke kabelům.
Závěr: Solarbooster mě příjemně překvapil svým výkonem. Nejlepší výkon má samozřejmně jako ostatní solární panely na přímém slunci, ale i v nepříznivém počasí má dostatečný výkon na udržení mobilu „při životě“. Nepatří sice mezi nejlevnější (novější 12 W verze se prodává za necelých 2500,- kč), ale v tomto případě neplatíte pouze za značku ale za kvalitu. Jedinou slabší stránku tohoto výrobku bych viděla v nevoděodolném pouzdře, ale solární panely jsou od toho aby nabíjely za slonečního svitu, ne za deště, takže to zas takový zásadní problém není.
Zdravím vandráky.
Mám velice špatné zkušenosti s nošením solárního panelu na batohu. I když jiného (ale podle výrobce jde o “outdoor”). Za nějaký čas se konektory vyviklají a vzniká problém se zapojením. Po měsíci stráveném v přírodě pod širákem a každodenním nabíjení, volím už jen solární panel přímo z vestavěnou powerbankou. Je to i o velikosti, kdy lze v pohodě sehnat 12x10x2cm a kolem 130gr…jen ji přidělám na batoh a žádné káble mě netrápí. Taky při této velikosti nemusím dávat pozor, při odkládání batohu a manipulaci s ním. Navíc pomocí powerbanky můžu nabíjet třeba až večer po celodenním nabíjení. Mám sice tyto “krabičky” o kapacitě 4000mA a 30.000mA, ale dají se pořídit i 200.000mA…asi za 1000,-Kč…i kdyby byly jen kapacitně na polovině, než uvádí výrobce, jedná se o přibližně 60x nabitý můj tel. Samsung S III mini…a mám asi i tolik dní, aby se to podařilo někde na sluníčku pomalu zpět nabít….ale zatím používám 4000mA a jsem velmi spokojený, než se mi mobil vybije za dva dny, mám banku sluníčkem vždy včas nabitou..(stála 420,-Kč, 30.000mA stála asi 520,-Kč)…tak držím palce a hurá do přírody…
S konektory zatím žádný problém nebyl a vypadají velmi solidně, takže v blízké době ani problémy neočekávám. Pokud by přece jenom po delší době povolily, tak to do recenze určitě doplním.
To je jasné, to byly jen mé zkušenosti a logické výustění mých trampot ze soláry…raději budu nabíjet tři dny solárpowerbanku o velikosti větší krabičky cigaret,zavěšené někde na batohu, na kterou nemusím myslet, když s batohem mrsknu o zem, která mi udrží energii pro mobil na týden, než hodinu dobíjet každý den a nosit tuto “knížku” a dávat pozor abych ji nerozbil. Toto jsem si právě užil měsíc v kuse a už bych asi do toho nešel. Ale taky lidi musí zvážit, když si koupí vysokokapacitní powerbanku, např. na nabití 30x mobilu, žádný solár nepotřebují….ale to je na vůli každého, jde přece jen o to, ukázat lidem, že se nemusí trápit jako my od začátku…:-) Jinak rád bych poděkoval za všechny recenze, které se tady vyskytují na tomto serveru…vandruji už 35 let, převážně pod širákem a některé nové věci ani neznám, např. balíčky “vynikajících” jídel na zalití vodou 🙂 díky a držte se …Aleš
zdravím
kde jste sehnal ty solární powerbanky?
dík
Například před měsícem byla v LIDLu za necelé čtyři stovky :). Dále se dá bez problémů sehnat Wakawaka Power, na kterou tu brzy budeme mít recenzi: http://www.xdcsolar.cz/www-2csys-com/eshop/0/0/5/46-Outdoorova-solarni-nabijecka-WakaWaka-prislusenstvi
Atd, atd, není to nic těžkého 🙂
To je v nabídce každého e-shopu, ale nejlevnější je na dx.com nebo ebay.com, ale s ebay.com, tam nemám zkušenosti s obchodováním….a u českých např. TS Bohemia , …tady je odkaz na solarbanku, ale nejsem si jistý, jestli tady můžeme diskutovat o jiných výrobcích, tak, pokud ne, smažte nám to, nic se neděje…. http://www.dx.com/cs/p/universal-portable-5v-30000mah-li-ion-battery-dual-usb-solar-powered-power-bank-w-led-indicator-279255#.U-DLYvl_vQg
Diskutovat můžete o čemkoli, pokud je to k věci. Mažu pouze zcela zjevnou reklamu, toto je v pohodě.
Prý 30 Ah, no jistě 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=RDTTz_ftj3E
Prosím vás přemýšlejte, než plácnete něco o tom, že se dá za tisícovku koupit powerbanka která má 200000 mAh. To je přece absolutní nesmysl. Technická vysvětlení nechme stranou, takže laicky: neměla by banka s desetinásobnou kapacitou být desetkrát dražší nebo aspoň desetkrát větší?
Bohužel všechna ta čína je úplně obyčejnej podvod… (papír snese všechno)
“”A teď něco k jeho obalu. Výrobce nikde neuvádí, z jakého materiálu je vnější strana panelu, ale rozhodně se nejedná o nějaký superodolný a nezničitelný 1000D nylon, takže by jste si to měli dvakrát rozmyslet, než batoh i s panelem navrchu odhodíte do křoví.””
Na stránke výrobcu sa píše, že je to z 600D nylonu takže by som to až tak čierne nevidel 🙂
😀 😀 Můj fail, díky za upozornění.
Rado sa stalo 🙂
Inac ked uz som v tom, tak este jeden detail 🙂 tuto https://vybaven.cz/elektronika/nabijecky/recenze-solarni-panel-xtorm-solarbooster-ap175-24w/ v uvode recenzie pisete ze – “Holandské solární panely jsme tu už měli, konkrétně model AP150 s výkonem pouhých 11W. Testovaný model AP175 je 2x větší, víc jak 2x výkonnější a využívající mnohem pokročilejší technologii získávání elektrické energie ze slunce SunPower®…..” No pokial viem tak aj Xtorm AP150 vyuziva solarne clanky sunpower. Vlastne vsetky vyrobky od xtormu maju tieto efektivne panely 🙂 Opravte ma ak sa mylim 🙂
Té technologii říkají stejně, ale liší se v “generacích” – nicméně jsem nikde nenašel přesné označení ani rozdíly. Jen ty panely vykazují vyšší výkonnost (mám dojem, že dříve měl tento 4 stránkový výkon kolem 17W, s novější technologií to bylo 24W). Ptal jsem se na toto i výrobce, ale bez odpovědi.