Rozhlédnete-li se kolem sebe v tradičně přeplněné a zpravidla i libově vyvoněné tramvaji či autobusu, musí vám být hned jasné, že doby, kdy vám mobilní telefon vydržel na jedno nabití i týden nebo dva, jsou nenávratně pryč. Výkon moderních mobilních zařízení jde neustále vpřed a to zcela bez ohledu na jejich rostoucí energetickou náročnost. Výjimkou pak nejsou ani případy (zpravidla v rukou nezkušeného uživatele), kdy nový mobilní telefon nevydrží na příjmu ani jeden jediný den. Odpovědí na tento zvrácený paradox, kdy výkon neustále stoupá, obrazovky se zvětšují, ale technologie a kapacita baterií nervózně přešlapují na místě, jsou tzv. powerbanky aneb další mrtvá zátěž vašeho EDC batohu / kabelky v podobě baterie, která je dle potřeby schopná všechny technické vymoženosti za pochodu dobít.

Jakou konkrétní powerbanku zvolit, záleží na preferencích každého z nás, kdy logicky platí, že s rostoucí kapacitou baterie úměrně roste její velikost a také hmotnost. Na soudobém trhu existuje také několik hybridů, kombinujících powerbanku např. se svítilnou, flashdiskem, bezdrátovým reproduktorem apod. Při výběru takového zařízení je tedy nezbytné, aby si každý z nás odpověděl na otázku, jaká zařízení vlastně potřebuje nouzově dobíjet, jak často a také jak velkou a těžkou věc navíc je ochotný s sebou nosit.

V mém případě volba padla Powerseed PS-15000, tj. na poměrně velkou (135 x 70 x 23 milimetrů) a těžkou (330 gramů) lithiovou baterii s kapacitou 15 000 mAh.

 

Parametry a specifikace výrobce:

Akumulátor: Li-Ion (Lithium-Ion)

Kapacita: 15 000 mAh

Konektor: USB 2.0

Vstup: DC 5V/1A

Výstup: DC 5V/2,1A a DC 5V/1A

Rozměry: 135 x 70 x 23 mm

Hmotnost: 330 g

Obsah balení: Powerseed PS-15000, USB micro kabel s redukcí na USB mini a Apple 30PIN, pouzdro a stručný manuál (pouze v angličtině).

Z dalších funkcí je třeba zmínit čtveřici modrých LED diod, díky kterým budete v přibližném obraze o zbývající kapacitě (25% – 50% – 75% – 100%). Samozřejmostí jsou také zabudované ochrany proti zkratu, proti přepětí, proti přebití a proti nadměrnému vybíjení.

Ovládání je velmi intuitivní, dle zcela evidentního vzoru v zařízeních společnosti Apple vystačí s jediným tlačítkem. Po jeho stisknutí powerbanka sama zkontroluje, zda je k některému ze dvou výstupních konektorů skutečně připojeno zařízení k nabíjení (ochrana proti samovolnému spuštění a zbytečnému vybíjení v kapse či batohu) a v kladném případě jej začne nabíjet, v opačném případě se 10 vteřinách sama vypne. Stejně tak se sama vypne po dosažení plné kapacity nabíjené baterie, čímž powerbanka opět šetří sebe sama.

 

Rychlost nabíjení lze ovlivnit výstupním proudem. V naprosté většině případů vystačíte se standardním 1A (spodní zřetelně označený výstupní konektor), ale potřebujete-li z nějakého důvodu nabíjet rychleji (obecně se nedoporučuje, nabíjené zařízení se mimo jiné zbytečně zahřívá a krátíte životnost jeho baterie) anebo potřebujete nabíjet nějaké energeticky náročné zařízení, které je pro takový nabíjecí proud určeno (typicky např. tablet nebo notebook), je možné nabíjet i pod proudem 2.1A (vrchní zřetelně označený výstupní konektor).

 

K powerbance nezávisle na objednané barevné variaci (černá, bílá, červená a modrá) dále dostanete černé skořepinové pouzdro. Toto považuji za jednu z největších slabin. Jednak je zbytečně velké.

 

A hlavně zcela ignoruje umístění nabíjecích konektorů, které oba jsou v pouzdře utopeny a namísto předpokládané ochrany připojeného USB kabelu proti nechtěnému zalomení k jeho zalomení doslova vybízí ne-li přímo pomáhá.

 

Pakliže však jako já nechcete anebo vzhledem k místu již nemůžete mít v batohu “odhozené” prázdné a úplně zbytečné skořepinové pouzdro a zároveň volně uloženou powerbanku – ne zcela uspokojivým řešením může být její vyjmutí z pouzdra, otočení dnem vzhůru (nejpoužívanější 1A port je naneštěstí dole) a její uložení zpět NA pruženky, které jí původně zajišťovaly v pouzdře.

 

Její fixaci pak “vyřeší” částečné dopnutí zipu na úroveň zapojeného USB kabelu. Toto řešení se však z dlouhodobého hlediska jeví jako velmi nešťastné, neboť požadovaný prostor, který pruženky powerbance původně poskytovaly, po čase zcela zmizí (obě se vytahají).

 

Další velkou neznámou je pro mě vnitřní část víka tohoto pouzdra, kdy zde přítomná síťka na uložení kabelů a jejich redukcí je z nepochopitelného důvodu našitá vysoko – 1 cm nad jeho dnem. Každá sem na volno vložená redukce je tak na nejlepší cestě ke svému ztracení. Řešením tohoto nedostatku pak může být například vložení redukcí do igelitových sáčků s přítlačnou lištou (jejichž obstarání je na fantazii každého z vás :-), které již z pouzdra po každém jeho otevření samovolně nevypadávají.

 

Obsah balení doporučuji zkontrolovat ihned po nákupu, neboť deklarovaná redukce na Apple 30PIN se u mého kusu nenacházela – a to, že jste ji neztratili vy, již později nedokážete. Složení kabelů a redukcí je pak volbou každého soudruha. Pro ilustraci do mé standardní výbavy patří 18cm dlouhý kabel USB micro (původní), redukce USB mini (původní), 105 cm dlouhý kabel Apple 30PIN a redukce na Apple Lighting. Vzhledem k rozměrům předimenzovaného pouzdra se vše pohodlně vejde.

 

S powerbankou jako takovou jsem však poměrně spokojen – dělá přesně to, co dělat má a po technické stránce jí není absolutně co vytknout. Mezi její největší pozitiva patří samozřejmě jí kapacita 15 000 mAh, která mě prozatím (od října 2013) nikdy a nikde nenechala na holičkách. Tato její výhoda je ovšem logicky vyvážena velkým rozměry a poměrně značnou váhou, která se včetně pouzdra a popisované kabeláže šplhá až k nekomfortním 434 gramům. Další daní za takto vysokou kapacitu je také doba jejího nabíjení, pokud ji zcela vybijete, vezme si až neuvěřitelných 30 hodin nabíjecího času, tzn. v žádném případě nepočítejte s tím, že ji dobijete přes noc…

Nabíjení ostatních zařízení je plně srovnatelné s elektrickou zásuvkou, nabíjecí časy si odpovídají, naopak s tou výhodou, že na rozdíl od elektrické zásuvky nedochází k nežádoucímu přebíjení vašich zařízení, kdy po dosažení plné kapacity powerbanka nabíjení automaticky přeruší a sama se vypne.

V průběhu nabíjení ani vybíjení (rozuměj nabíjení dalších zařízení) jsem nikdy nezaznamenal žádné nadměrné zahřívání. Stejně tak tomu bylo u všech zařízení, které jsem kdy pomocí této powerbanky nabíjel.

Pakliže pominu již popisované a po všech stánkách příšerné pouzdro, čistě z hlediska uživatelského komfortu bych dále prohodil pořadí výstupních konektorů (tj. 1A nahoře, 2.1A dole), anebo lépe, bych jejich umístění volil na kratší straně. Další drobností, pakliže nejste zavilým milovníkem extáze, LSD a k nim přidružené “hudební” produkce, jsou zbytečně předimenzované modré LED diody, které v noci bez problémů zvládnou osvítit celou místnost. Pokud jde o mě, poté, co jsem v noci potřetí oslněn zakopl o nebohé domácí zvíře, které mě vždy samozřejmě pomstychtivě pokousalo, vyřešil jsem tento nešvar polopropustnou textilní lepicí páskou (pro účely této recenze sundána).

Jako celek vám tedy tuto powerbanku mohu s klidným srdcem doporučit a to nejméně do doby, než opadne nesmyslný hon za stále vyšším (dávno nepotřebným?) výkonem mobilních zařízení a do hledáčku vývojářů/výrobců se konečně dostane otázka jejich do nebe volající (ne)výdrže.

Pro Vybaven.cz píše a testuje Vondraa.