Německý výrobce svítilen Led Lenser představuje svou nejnovější čelovku XEO. Se svítivostí 2000 lumenů a dosvitem až 300 metrů patří mezi nejvýkonnější čelovky na trhu.

 

Pro porovnání, například velmi rozšířený model Tikka od firmy Petzl má svítivost mezi 160 a 220 lumeny. XEO je tedy až desetkrát výkonnější. O takový výkon se starají dva reflektory, které se dají samostatně ovládat pomocí tlačítka na vršku čelovky. Přepínat se dá mezi třemi módy (200 až 2000 lm) a nouzovým osvětlením (10 lm), ve kterém vydrží čelovka svítit až 400 hodin. Každý reflektor má na straně páčku, díky které můžete zaostřovat tok světla.

 

V Led Lenser si dali na XEO záležet, takže u něj najdete řadu různých vychytávek, jako například technologii OPTISENSE, která pomocí světelného čidla hodnotí okolní světelné podmínky a přizpůsobuje tomu výkon čelovky.

Svítilnu napájí Li-Ion battery pack s kapacitou 5200 mAh, který se dá použít i jako power banka na nabíjení telefonu a další elektroniky přes USB.

 

Kromě toho se dá battery pack spojit s čelovkou a vytvořit tak ruční svítilnu.

 

Svítilna se dá přidělat na helmu a je kompatibilní se stojany na GoPro a celý set je voděodolný, takže má čelovka řadu potenciálních využití.

 

Pokud si ale budete chtít Led Lenser XEO koupit, připravte se na rozbití minimálně dvou prasátek. Doporučená cena je 8223 kč, ale dá se sehnat i za „pouhých“ 6113 kč.