V roce 1918 vznikla ve Švýcarsku nedaleko Bernu rodinná společnost merz+bentelli. Časem se vyvinula do dnešní podoby a mírně si upravila jméno: mb-microtec. Jak název napovídá, zabývají se výrobou mikroskopických součástek. Zasahují do spousty odvětví například: doprava, chemický průmysl, lékařský průmysl, letectví a hodinky, které jsou hlavním předmětem tohoto článku. Firma mb-microtec vlastní tři obchodní značky, z nichž právě Traser zaštiťuje výrobu hodinek. Pojďme se této nálepce podívat pod pokličku.

 

Unikátní technologie

Traser využívá několika technologií, z nichž například dvojité pouzdro už bylo zmíněno. Tou hlavní unikátní technologií je osvětlení Trigalight neboli označení H3 na jednotlivých modelech.

 

Společnost mb-microtec je celosvětově jediným výrobcem, který tuto technologii vyrábí. Trigalight osvětluje číselník až po dobu 25 let bez potřeby externího napájení. Princip spočívá v malých skleněných trubičkách, které jsou zevnitř pokryty luminiscenční vrstvou a jsou naplněny tritiem v plynné formě. Tritium uvolňuje elektrony, které nabuzují luminofor, ten pak svítí. Trigalight je vidět zejména ve špatném osvětlení, nebo za úplné tmy.

Dvojité pouzdro je u většiny modelů samozřejmostí, stejně tak voděodolnost. Vnitřní vrstva bývá z nerezové oceli a ta vnější je buď  ocelová, nebo z pevného plastu vyztuženého skleněnými vlákny.

 

Pro vojáky, sportovce, ale i pro milovníky nestárnoucí klasiky

Hodinky Traser se vyrábí pro čtyři potažmo pět cílových skupin. Názvy vojenské (taktické) a sportovní hodinky mluví sami za sebe, pak u Traseru mají navíc hodinky tzv. Classic a Herritage. Existuje ještě pátá možnost, tou jsou hodinky vyrobené na míru.

Traser Tactical: je skupina hodinek určených do náročných podmínek a pro náročné uživatele. Disponují dvojitou konstrukcí pouzder, přičemž vnitřní vrstva je z pevné oceli a vnější z plastu doplněného skleněnými vlákny. K jejich vysoké odolnosti se přidává voděodolnost až do hloubky 200 metrů a tlaku 20 barů. Nejsou určeny pro minimalisty, protože v průměru mívají 45 milimetrů a váží okolo 80 gramů. U modelů z této řady lze vybírat z látkového, koženého a silikonového řemínku.

Jako příklad můžeme uvést třeba Traser P6600 Type 6 MIL-G (název je odvozen od vojenské normy MIL-PRF-46374G), který perfektně kombinuje nízkou váhu a odolnost díky dvojitému pouzdru. Má velkou výdrž baterie, GMT lunetu, prošel testy při střelbě z automatických zbraní + je antimagnetický. V základu má minerální sklíčko, ale je možné objednat stejný model i se safírem nebo safírem + tritiovou kapslí na vteřinovce.

Traser Sport: zahrnuje větší variabilitu, protože výbava jednotlivých hodinek se často liší. Traser vyrábí sportovní hodinky jak s dvojitým pouzdrem, tak i s jednoduchým, voděodolné do 200 metrů, ale i takové které si můžete leda omýt v umyvadle. Většina modelů z této skupiny je vybavena silikonovým páskem, který se ke sportu hodí více než kovové varianty. K pohodlnému běhání přispívá i menší hmotnost, než jakou mají taktické modely. Typickým zástupcem této řady je například Traser Outdoor Pioneer, který zaujme svým poměrem cena/výkon. Jde o lehké, přehledné hodinky, s dobrou vodotěsností a k tomu trigalight v té nejlépe čitelné barvě – zelené.

 

Traser Classic: jsou hodinky určené do společnosti. Takže když doběháte a doválčíte, přehodíte na Classic a můžete vyrazit do divadla. Tato řada se zaměřuje hlavně na líbivý design a estetičnost. Odolnost odstrkuje na okraj svých zájmů a splňuje jí více méně jen z povinnosti. Classic mají nejčastěji jednovrstvou konstrukci z ocele, nebo titanu. Pásky jsou hlavně ocelové-náramkové. Váha tak zákonitě stoupá někdy až na 150 gramů, ale průměr bývá decentní, kolem 40 milimetrů. Tato skupina také nabízí několik modelů jen pro ženy.

 

Traser Herritage: angličtináři vědí, že herritage znamená dědictví a výrobky, které do této skupiny spadají, si za svým jménem stojí. Nabízejí design, na který byly zvyklé předešlé generace. Jednoduchá ocelová pouzdra, která nesrší všelijakými čísílky a tlačítky, nejčastěji kožené nebo látkové pásky a voděodolnost se pohybuje kolem 30m-100m, v závislosti na konkrétním modelu.

Více informací hledejte ZDE.

Hodinky na míru

Traser také nabízí možnost navrhnout si svou vlastní řadu hodinek. Záměrně používáme slovo řadu, protože si musíte objednat najednou minimálně 10 kusů vámi navržených hodinek.

Personalizace ovšem nezachází příliš daleko a spíše než návrh vlastních hodinek, máte k dispozici díly z modelů, které Traser vyrábí, a můžete si své hodinky seskládat. Vybrat si můžete přímo model číselníku s pouzdrem a k němu pásek, osvětlení, barvy a dokonce vám na ně dokážou umístit vaše logo. Toho velmi rádi využívají vojáci, policisté, záchranáři, kteří objednávají limitované série pro své jednotky. Více informací najdete ZDE.

 

Sponzoring

Jako zajímavost na závěr uvedeme to, že Traser sponzoruje několik vybraných sportovců. Mezi ně patří kitesurferka Manuela Jungová, akrobatická letka Fribourg Voltige a hlavně švýcarský národní šampion v závodní střelbě IPSC Dominic Meier.

 

Dominic má v oblibě výše zmíněný model Traser Outdoor Pioneer. Ten seženete již za 6420,-Kč, viz ODKAZ.

 

Hýčkat si sportovce a zákazníky je pro značku v tomto odvětví velmi důležité a spolu s kvalitním a širokým portfoliem zajišťují Traseru úspěch na trhu. Na tom českém si jejich výrobky můžete prohlédnout na webu www.hodinkytraser.cz.