Před třemi lety jsme informovali o neuvěřitelně odolných hodinkách INOX, které uvedla na trh společnost Victorinox a oslavila tím 130 let své existence. Hodinky mě tehdy uchvátily natolik, že jsem si je následně pořídil a po ročním nošení je na čase zveřejnit recenzi.

O co vlastně jde?

Uvedu pár technických parametrů od prodejce Helveti.cz, ale pokud vás to nudí, klidně přeskočte níž, k některým z nich se budu vracet v textu.

Určení: Pánské
Původ: Švýcarské
Použití: Sportovní, Potapěčské
Vodotěsnost: 200 m
Pohon: Bateriový Quartz
Přesnost chodu v sekundách: ±15 s / měsíc
Strojek: Ronda 715
Baterie: Ano
Ciferník: Analogový
Materiál sklíčka: Safírové – antireflexní
Materiál pouzdra: Ušlechtilá ocel
Materiál pásku: Ušlechtilá ocel
Tvar pouzdra: Kulaté
Rozměr pouzdra: 43 mm
Výška pouzdra: 14 mm
Šířka pásku: 21 mm
Váha: 198 g
Barva číselníku: Černá
Barva náramku: Stříbrná
Datum: Ano
Luminiscence: Ručičky a indexy SuperLuminova
Korunka šroubovací: Ano
Víko na závit: Ano
Záruka: 3 roky

 

Žádná suchá data z netu vás ale nepřipraví na skutečnost. Představte si odolné hodinky. Opravdu hodně odolné. Budou to G-Shocky, že? 😉 A teď si zkuste uvědomit, INOXY mají být mnohem, MNOHEM odolnější!

 

Vývojáři údajně uskutečnili celkem 130 testů, během kterých vystavovali hodinky různým formám zátěže. A vypadá to hodně stylově. Například skutečnost, že INOXy mají zaručeně fungovat v rozsahu od -50°C do +70°C, znázornili vmražením hodinek do kostky ledu a následným rozmrazením za pomoci plynových hořáků. 

 

Pád hodinek z 10 metrů na beton provedli formou nafouknutého balónu prostřeleného šípem:

 

Vliv vibrací otestovali celkem legračně na bobech…

 

 Odolnost spojů a řemínku předvedli za pomoci evakuace člověka vrtulníkem 😀

 

A samozřejmě se neobešlo bez přejetí hodinek stavební technikou.

 

Dohledat se dají i zmínky o testech leptání kyselinami, zásaditými roztoky a rozpouštědly, ale třeba i dvouhodinové praní v pračce s teplotou nastavenou na 90°C. Lze tedy očekávat relativně slušnou odolnost. 😀

 

Hodinky vám přijdou ve stylové černé krabici.

 

A hned na první pohled je jasné, že ze strany Victorinoxu to byla trefa do černého. Dříve jste si museli vybrat, zda chcete klasický elegantní vzhled, nebo odolnost. Platila rovnice “hodně odolné hodinky = přehnaně sportovní, robustní či rádoby armádní vzhled, bíjící do očí”. 

Jenže nosit odolné hodinky chtějí také vysoce postavení vojáci a policajti, špičkoví bodyguardi, ale třeba i někteří podnikatelé, právníci či doktoři, kteří mají akční koníčky a po práci často míří rovnou na střelnici či golfové hřiště. Několik fanoušků se teď určitě poznalo, a někteří z nich ty hodinky již mají. Že, pánové? Tímto vás opět zdravím. 😉

Victorinox INOX je zkratka ideálním modelem pro každého, kdo musí ve svém zaměstnání či soukromí “vypadat solidně” a zároveň tráví část svého života nejen v kanceláři, ale i v terénu. Pro ně jsou INOXy tím, po čem tak dlouho toužili. Jasné a čisté linie, kombinace broušených a leštěných ploch, minimum grafického spamu na ciferníku a stylové logo Victorinoxu prostě vypadají dobře.

 

Ba co víc! Ani po nasazení ochranného krytu vyrobeného z kombinace silikonu a nylonu nevypadají o moc hůř. A i když se mi ani trochu nelíbí ty velké vylisované číslovky, musím uznat, že to rozhodně není tak humpolácké, jako velké G-Shocky a další outdoorové hodinky. 

 

Tělo INOXu je vyfrézováno z kusu ušlechtilé oceli 316L zaručující odolnost. Jasně, drobným vlásečnicovým škrábancům se vyhnout nelze, ale to jen dodává hodinkám na kráse. 

 

Korunka hodinek je šroubovací a téměř celá je utopená v pouzdře. 

 

A opravdu mě nenapadá, co by se muselo stát, abyste ji zvládli poškodit.

 

Jediným zranitelným místem je tak 2,3mm tlusté safírové sklo s antireflexní úpravou pro snazší odečítaní času během slunečních dnů. A jak je vidět na videu od Helveti, zase tak zranitelné také není… 🙂

 

Avšak jedna věc se mi v tomto případě moc nelíbila. A sice vyfrézovaná drážka na sklíčku, do které se pravidelně usazuje prach a nečistoty.

 

Kvalitu a odolnost ocelového náramku jste mohli vidět na jednom z videí nahoře, já pouze ukážu, jak se vlastně zapíná. Opět jde o maximální odolnost a spolehlivost.

 

Samozřejmě tato až přehnaná odolnost má své nevýhody. Tou hlavní je váha.

Tedy VÁHA!

200 gramů oceli na zápěstí! Pro někoho je to prostě moc. A musím se přiznat, že také daleko raději v běžném životě nosím své Casio G-SHOCK AWG-M100B Blackout vážící pouhých 55g. Nejvíce to pociťujete v první chvíli, když ty hodinky berete do ruky. První pocit pak bude jednoznačně “Sakra, a to někdo opravdu nosí?”. Jenže už po pár minutách si zvyknete a v podstatě přestanete je vnímat. Několikrát jsem je měl na ruce i přes noc a ani si neuvědomoval, že jsem je zapomněl sundat. Ale když je pak na nějaký čas odložím, při příští příležitosti si opět řeknu – “Škoda, že jsou tak těžké”. A po několika minutách si na ně opět zvyknu. 

Nicméně pro někoho to může být naopak kladnou vlastností. Dejte tento dvousetgramový kus oceli do ponožky a máte vražednou zbraň! 😀 A tak nějak věřím, že i po tuctu prolomených lebek zůstanou bez jediné stopy po použití 😀

 

Další nevýhodou je jejich výška, tedy 14mm. V běžném životě to není nijak znát, ale rukávy některých společenských košil s nimi nezapnu. Nějaký ten milimetr navíc pak přidá i ochranný kryt, ale ten ke košili nejspíše nasazovat nebudete. 🙂

 

No a třetí nevýhodou je bohužel cena. Rozhodně se nejedná o levné sportovní hodinky, které jednou za pár let odepíšete a obratem si objednáte další. Toto je průměrná cena INOXů s ocelovým náramkem.

 

 

Pryžové jsou pak o pár tisíc levnější, ale i tak je to celkem dost peněz.

 

 

A pokud byste chtěli pouhých 95g vážící verzi z karbonového vlákna, budete muset vydat skoro dvojnásobek. A počítat i s nižší odolností, než u celoocelového provedení.

 

 

ALE!

Řídíte-li se nepsaným pravidlem, že by muž měl mít na ruce hodinky v hodnotě alespoň jednoho svého platu (a zároveň se vám nechce za hodinky dávat celý svůj plat 🙂 ), zkuste se podívat po INOXech někde v hodinářství. Třeba vás také zaujmou. Jsou to skutečně “mužské” hodinky a pokud nespadnete omylem pod vlak, je dost pravděpodobné, že je jednou předáte i svým potomkům… 😀

 

Již jsem psal, že jako EDC používám Casia, INOXy beru převážně k obleku, blejzru či samotné košili s dlouhým rukávem, pokud je venku horko. V průběhu roku jsem shromáždil několik fotek, můžete tak nyní získat alespoň základní představu o tom, jak ty hodinky vypadají v reálu. Neudělají vám ostudu ani během obchodní schůzky, ani ve společnosti.

Jasně, Blancpain ani Vacheron Constantin to není, ale Victorinox INOX působí stroze a nadčasově, takže není moc co řešit.

 

 

P. S. A ještě menší vsuvka na závěr. Victorinox INOX může sloužit také jako skvělá výplň konverzační mezery třeba před obchodní schůzkou. Tedy alespoň mně se to přihodilo. 🙂 Člověk nedočkavě koukal na svůj mobil a na mé hodinky v očekávání svého kolegy a zaujalo ho, že mám na hodinkách nápis Victorinox. Do té chvíli netušil, že ta firma vyrábí i něco jiného, než nože. Tak jsme si hezky popovídali o tom, co vše snesou a kolik stojí, a vyplnili tím takovou tu trapnou pauzu na úvod jednání. 🙂

P. P. S. Použitý zde strojek Ronda 715 patří mezi běžný hodinářský průměr a jeho odchylka na mých hodinkách dělá cca minutu za 4-5 měsíců. Nemám důvod to měřit přesněji, prostě jednou za čas je vrátím o minutu zpět a hotovo. Daleko víc mě štve nutnost občasného přetáčení kalendáře, ale to holt k ručičkovým hodinkám patří. 

P. P. P. S. Je dost možné, že v nejbližší době provedeme některé testy z těch 130, co prováděli výrobci a přidáme k tomu i nějaké své psí kousky. Tak očekávejte spoustu legrace! 🙂