Pokud jste jako malí koukali na šmouly, určitě si pamatujete všestranný stroj s názvem Sečko-žněčko-mlátičko-pečka. FOGO se svým nepřeberným množstvím funkcí tento vynález silně připomíná. Zastane totiž funkci svítilny, GPS, vysílačky, fitness náramku a cyklopočítače.
Základem celého zařízení je svítilna se světelným tokem 1200 lumenů. Kromě klasického přepínání mezi jednotlivými světelnými režimy, umí také svítilna sama vyhodnocovat, k čemu ji v danou chvíli používáte a podle toho reguluje vlastní výkon. Například pokud svítilnu sklopíte k zemi, abyste si posvítili na cestu, výkon se sníží. Pokud ale svítilnu zvednete, abyste měli přehled o svém okolí, výkon svítilny se zvýší. A když máte svítilnu přidělanou na kole, tak zase reguluje výkon podle toho, jak rychle jedete.
Na kole můžete FOGO využít nejen jako svítilnu, ale také jako cyklopočítač, který sleduje a zaznamenává vaši rychlost a kolik jste toho ujeli (navíc můžete přes bluetooth připojit i monitor tepu). A pokud z kola spadnete, FOGO odešle zprávu vašim kamarádům, kteří vám tak můžou přispěchat na pomoc. Zdá se ale, že zprávy se dají posílat jen dalším vlastníkům FOGO v okolí, takže tato funkce má určitá omezení.
Zprávy se nemusí posílat jenom v případě nouze. FOGO má ve spodní části odšroubovatelný nástavec, takzvaný smartcap, který vám umožní používat FOGO jako vysílačku, nebo posílat textovky. Opět ale s omezením, že zprávy můžou obdržet jen majitelé stejného přístroje.
Smartcap je odnímatelný z toho důvodu, že tvůrci plánují v budoucnu rozšířit nabídku příslušenství a pomocí různých smartcap tak budete moct z FOGO udělat třeba satelitní telefon, lavinový maják nebo potápěčský počítač. Po odpojení smartcap navíc můžete k FOGO připojit telefon a dobít si ho z baterie s kapacitou 6800 mAh.
Další funkcí FOGO je GPS navigace. Výrobce sice uvádí, že přístroj obsahuje mapy, ale ve skutečnosti se jedná spíše o jednotlivé waypointy, které tvoří určitou trasu. Okolní terén nebo jiné cesty na těchto „mapách“ neuvidíte. Zajímavé je spojení GPS navigace se svítilnou. Když vás navigace v noci navádí k určitému bodu a vy se z trasy odkloníte, světlo začne blikat. Jakmile se otočíte správným směrem, svítilna se vrátí do normálního režimu svícení.
FOGO má vlastní operační systém a dají se do něj nahrávat všemožné aplikace. V současnosti si můžete od vývojářů stáhnout aplikaci, která do přístroje přidá kompas, překladač textu do morseovky (vy zadáte text a svítilna ho začne vyblikávat) nebo dokonce tetris. Zároveň by brzy měly být k dispozici vývojářské nástroje, takže lidé zběhlí v programování si mohou do svého FOGO vytvořit vlastní aplikaci.
Všechny tyto funkce se schovávají ve válečku o průměru 45 mm a délce 126 mm. Na těle svítilny jsou tři tlačítka, pomocí kterých FOGO ovládáte – jedno velké na svítilnu a dvě menší na pohyb v menu. Tělo je voděodolné a i s bateriemi váží 255 gramů. Momentálně je FOGO v předprodeji na stránkách výrobce za 300 dolarů.
Cílem vývojářů bylo ušetřit nějaké ty gramy a místo v batohu a spojit dohromady několik přístrojů, které většina z nás nosí v přírodě u sebe. Otázkou je, jestli nám FOGO situaci skutečně usnadní. Veškeré komunikační schopnosti odpadnou ve chvíli, kdy s sebou nemáte kamaráda vlastnícího další FOGO. Pokud jste zvyklí na cestách komunikovat pomocí vysílaček, tak může mít každý člen týmu trochu jiný přístroj a stále jste schopni se spojit. Pokud máte FOGO, ostatní ho musí mít taky.
Dalším zádrhelem je to, že FOGO má těch funkcí možná až moc. Chci se podívat na kompas? Musím se nejdřív v menu proklikat přes ovládání svítilny, posílání textovek, ukazatel stavu baterie a tetris. Vykračuji si večer po cestě a chci se podívat mimo cestu na nějakou zajímavost? Uspořádám si tím lesní diskotéku, protože svítilna mě blikáním začne upozorňovat, že se vychyluji z navolené trasy.
Jaký na to máte názor vy? Raději více zařízení s jednou funkcí, nebo takovéto multifunkční udělátko?