Taky nesnášíte, když jediné, co vás dělí od zaslouženého odpočinku, je zaseknutý zip od spacáku? Spací pytel Nozipp tento problém jednoduše eliminuje – nemá totiž žádný zip. Zavírání spacáku je místo toho řešeno sadou magnetů.

 

Zasekávání zipů u spacáků je notoricky známý problém. Nevyhnete se mu dokonce ani u spacáků, které se chlubí tzv. Anti Bite® systémem (například u námi testovaného Fjord Nansen Trondeland). Tvůrci spacího pytle Nozipp se tedy rozhodli zipy nahradit sadou magnetů, které nejen že se nezasekávají, ale jejich „rozepínání“ je výrazně tišší. Takže nevzbudíte celé osazenstvo stanu, pokud se ze spacáku vyhrabete dřív než vaši spolucestující.

 

Nozipp je péřový spací pytel se čtyřmi řadami magnetů, které jsou připevněné na dvou chlopních. Podle toho, v jaké pozici magnety k sobě přichytíte (a jak moc se tedy chlopně překrývají) můžete regulovat šířku spacáku a tepelný komfort, který poskytuje.

 

 

Nejtepleji vám bude v klasickém tvaru mumie. Pokud spacák roztáhnete do šířky, ztratíte tím část tepelného komfortu, ale získáte více místa a budete se moct ve spacáku pohodlněji otáčet. Nebo spacák rozepnete úplně a pak je dle výrobce komfortní teplota přibližně 18 stupňů Celsia.

 

 

Nutno podotknout, že spacák se dá rozepnout jen do úrovně pasu, takže na rozdíl od klasických spacáků se zipem nejde rozepnout do podoby deky. A ti z vás, kteří vlastní péřový spacák, mi určitě dají za pravdu, že v napůl zapnutém péřáku je při venkovní teplotě 18° C už dost vedro. Takže univerzálnost spacáku Nozipp je potřeba brát trochu s rezervou, zejména pokud jde o teplejší počasí.

Spacák je plněný kachním peřím a vnější materiál tvoří 40D ripstop nylon. Vyrábí se ve dvou velikostech. Velikost R měří 183 cm a váží 1085 g, velikost L měří 198 cm a váží 1170 g. V kompresním obalu má spacák rozměry 18×36 cm.

 

V současnosti je spuštěn předprodej spacáku Nozipp. Stejně jako u většiny péřových spacích pytlů se ale připravte na větší pořizovací cenu. V předprodeji můžete Nozipp pořídit za 419 dolarů (10 200 kč), plná cena pak bude 549 dolarů (13 000 kč).