Jako mediální partner jsme vás na MILSIMCON zvali již dávno před konáním. Sami jsme se ale v sobotu 14.5.2016 vypravili omrknout, zda se celé dílo podařilo dotáhnout do zdárného konce, a předem můžeme asi prozradit, že první ročník rozhodně stál za to!

 

Výběr lokace byl opravdu fajn – pro pražáky je louka v dosahu ze stanice metra Chodov, pro mimo pražské se areál nachází kousek D1 či jižní spojky. Takže dopravit se na místo nebyl problém a parkování na místě bylo zajištěno.

 

Je pravda, že louka působila na první pohled trochu prázdně, ale na druhou stranu jste se zde nemuseli mačkat v davech a byla spousta místa na všechny možné atrakce.

Stánky vystavujících airsoftových týmů, armádních jednotek, obchodů a výrobců měly vyhrazenou jednu část louky.

 

Na té druhé potom probíhaly lety vrtulníkem, souboje v extreme archery a ukázkové kurzy zdarma.

 

Hodně nás bavil i Battlefield Live v místním lesíku, na ukázku se můžete podívat v tomto videu od kluků z Airsoft Vlog CZ.

 

Poslední výhodou je možnost akci příští rok zase o trochu rozšířit bez toho, že by se musela hledat prostornější lokalita. Tak, teď už dost o louce a pojďme se mrknout na obsah 🙂

 

Odborné semináře

  • Během celého dne probíhaly ve stanu přednášky na různá odborná témata. Šlo o kratší bloky 30-45minut, takže ne vždycky se stihlo probrat to, co měl přednášející připravené, ale rychle to utíkalo a člověk se toho spoustu dozvěděl – například o tom, jak fungují makro a mikro maskovací vzory používané na různých kamuflážích.

 

  • Tahákem potom byla přednáška příslušníků AČR, konkrétně z centra PSYOPS / Cimic, což jsou jednotky starající se o kontakt s civilním obyvatelstem ve válčných zónách, případně spolupracují s PČR či IZS při různých krizových situacích.

 

  • Stejně zajímavým tématem byla přednáška Luboše Kulhavého, což je veterán Cizineckých Legií, o této náročné službě.
  • Maximálně zajímavě začala i přednáška Zdeňka Charváta z Hard Task o práci bezpečnostního kontraktora, a o to více nás mrzelo, když přednáška nadupaná osobními zkušenostmi brzy skončila a zůstalo mnoho nezodpovězených otázek.
  • Kromě výše uvedených seminářů jste se mohli něco dozvědět o závodu MedCup, kteří již 4. rokem pořádají nadšení zdravotníci z Hradce Králové

 

  • o komunikačních technologiích moderního bojiště
  • či o společnosti Vlčí máky, která se stará o naše válečné veterány

 

Ukázkové kurzy zdarma

V této části programu dominovali dva hráči – Hard Task a Paramed CZ. Zdeněk Charvát se osobně ujal vysvětlování základních taktických témat všem přihlášeným, takže jste se mohli z první ruky dozvědět jak na ochranu důležitých osob, či si vyzkoušet postupy boje v zastavěných oblastech. Na jeho kurzech vždy pomáhali kluci z Triple Canopy týmu, kteří mají už něco nacvičeno a vše tedy vypadalo opravdu profesionálně a maximálně přínosně.

 

Kurzy od Paramedu byly zaměřeny na základní techniky ošetřování raněných – nasazení turniketu a prvotní diagnostiku. Zajímavostí je, že je vedl majitel PARAMED CZ Tim Cranton v angličtině.

 

Výstava od armády po airsoft

Ve zbytku výstavy jste si také mohli prohlédnout možné i nemožné army a airsoft vybavení. Za AČR zde byl stánek čety Aktivních Záloh u 72.mpr Přáslavice, kteří teď aktivně nabírají nové členy, protože se mají v příštím roce rozrůst na rotu.

 

A také druhý stánek spojený se záložkami, tentokrát s četou AZ u 41.mpr Žatec, kterou čeká podobný růst.

 

Teď už se dostáváme k pravému MilSim. Za spojence tu byla jednotka 10th Special Forces Group – 1st Battalion, Britové a dokonce i jednotka amerických vojáků z dob války ve Vietnamu.

 

K nim tu byly samozřejmě i jednotky z jiných států – například SAVE za východní Evropu, či DSO za Německo, či malý koutek věnovaný australskému vybavení.

 

Komerční společnosti

Tuto kategorii si uvedeme jako poslední a pouze stručně, protože jde o obchody a výrobce, které určitě znáte, a jejich přínosem na výstavě je hlavně to, že si můžete spoustu věcí okouknout naživo a mít tak představu, co na internetu potom kupujete.

Vystavoval zde náš oblíbený Selection Store, který blízce spolupracuje s kluky od MedCupu především v oblasti zdravotnických batohů a sumek.

 

Mohli jste se podívat na většinu Leathermanů a Led Lenserů

 

Okouknout balistické helmy a vesty od 4M System.

 

Porovnat si různé airsoftové zbraně a doplňky u stánku Anareus.

 

Zajímavým osvěžením jsou kluci z Proseče, kteří se pustili do výroby všemožných nášivek a polštářků s military tématikou a potisky.

 

Dalšími společnostmi vás nebudeme zatěžovat, ostatně můžete je vidět na níže uvedených fotkách a kontakty si najít na stránkách milsimcon.cz.

 

Resumé

Dále se mrkněte na pár netříděných fotek (zajímavosti, outfity návštěvníků a další). Akci hodnotíme velmi pozitivně a vidíme zde potenciál dalšího růstu. Příští rok by tak kromě vystavovatelů mohlo přibýt i občerstvení, abyste na steak nemuseli čekat tak dlouho 🙂

Doufáme, že vás náš fotoreport naladil na správnou vlnu a příští rok dorazíte také!