Zvýšený zájem o pořízení zbraně kvůli proměnlivé bezpečnostní situaci způsobil, že lidé „zbrojí“. Tak tomu populárně-naučně říkají alespoň média – já osobně tvrdím, že se rozhodli využít svého práva a v otázce bezpečí svého a své rodiny nespoléhat pouze na stát. Spousta lidí si tak pořizuje svou první zbraň a rozhodně pro tuto skupinu byla konference cenným zdrojem informací.

 

 

Pokud se chcete stát střelcem (protože tím se pořízením zbraně stanete – nikdo přeci nechce mít zbraň a neumět ji použít..?), určitě budete informace před pořízením zbrojního průkazu a první zbraně intenzivně vyhledávat. Zavítáte na web zbrane-kvalitne.cz, kde budete prolézat fórum a šprtat testové otázky. Nicméně psaná forma nemusí být to pravé a začínajícímu střelci otevře oči až osobní péče ostatních střelců, kteří mu v začátcích pomohou – tady konference či odborný seminář na střelnici rozhodně dává smysl!

Konferenci První zbraň uspořádala agentura Via Protect z Hradce Králové jako jeden z prvních eventů – do budoucna plánuje další 3 typy zaměřené na první pomoc a střeleckou přípravu.

 

 

Konference mohla být pro začínajícího střelce přínosná především v tom, že si před životním rozhodnutím mohl srovnat výhody a nevýhody celého kroku.

 

foto2

 

Vše začíná u otázky, zda střelnou zbraň potřebuje, a volně na ni navazuje další: „zda zvládne přijmout vyšší odpovědnost za své chování, které se po vlastnících střelných zbraní požaduje“. A pokud ano, zda zvládnete projít administrativním kolečkem k získání zbrojního průkazu.

foto6

 

Přitom je tolik alternativ, na které zbrojní průkaz nepotřebujete, a nezpůsobují smrtelná zranění. Mezi hlavní alternativy patří pepřový sprej a teleskopický obušek, přičemž každému bude vyhovovat něco jiného.

foto1

 

Pokud už se pro střelnou zbraň na osobní obranu rozhodnete, je vhodné znát, kdy ji můžete použít a kdy ne. Tato otázka je na úrovni morálky a střeleckých schopností každého jedince, nicméně zákon umožňuje pouze dva legální scénáře použití – „nutnou obranu“ a „krajní nouzi“. Shrnout se to dá tak, že pokud nemusím, nestřílím.

foto3

 

Na konferenci samozřejmě byla možnost si osahat spoustu různých typů běžných zbraní, které zde prezentovala ostravská střelnice Corrado. Neexistuje způsob, jak si zbraň vybrat s jistotou na internetu a osobní pocit bude vždy rozhodovat. Takovéto výstavy, na kterých si můžete vytipovat budoucí přírůstek do rodiny, jsou obohacující alternativou ke zkoušení přímo na prodejně.

foto5

 

Ohledně vlastního výběru zbraně byl i speciální seminář, kde jste se dozvěděli podle jakých parametrů volit alternativy a jak se nakonec rozhodnout, aby vás zbraň uspokojila. Často zmiňovanou chybou bylo pořízení zbraně příliš malé, která lze pohodlně nosit, ale střelec ve finále raději cvičí s větší leč přesnější pistolí – opět se zde budete pohybovat v kompromisu mezi dvěma ideály.

foto4

 

Pokud jste ostřílení střelci, článek pro vás jistě není ničím novým. Pokud ale uvažujete o pořízení své první zbraně, mohla by vás podobná akce zdárně připravit na kvalifikované rozhodnutí o jejím pořízení a případném výběru. Materiály z konference můžete stahovat zde: https://uloz.to/!XBsxtoCYX/prvni-zbran-konfrence-zip

Na závěr bych na vás apeloval, abyste sledovali dění ohledně aktivity na úrovni EU, kde hrozí značné omezení současné legislativy kolem střelných zbraní – mocné zpřísnění, které EU plánuje, by odzbrojilo značnou část populace našeho státu. Intenzivně se za práva střelců staví organizace GUNLEX, která pravidelně informuje o vývoji situace.

Sledujte nás na Facebooku, kde podobné akce pravidelně zveřejňujeme!