Jste u nás zvyklí číst jen o vybavení? Tak se nebojte, ale my si myslíme, že svaly mohou být také považovány za “výbavu”, a tento program od US Marines nás natolik zaujal, že ho s vámi chceme sdílet. Přeci jenom být “fat bastard” není pro treking, vojenská cvičení či jiné military sporty úplně ideální a shyb je právem považován za krále cviků. Podle něj se dá fyzička celkem snadno odhadnout.

Pokud neuděláte ani 10 shybů, tak nezoufejte. V americké armádě mají spoustu vojáků a vojákyň, kteří se potýkají se stejným problémem. Právě pro ně vznikl Pull Up program, za kterým stojí instruktorka major Misty Posey. Dokonce prohlásila, že se nikdy nesetkala s vojákem, se kterým by shyb natrénovat nedokázala. Je to jedno na kolika shybech začínáte a není to rozhodně otázka let, dostat se na bájných 20.

Sama mjr. Posey se ke shybům dostala tak, že měří pouze kolem 150cm a často se na překážkových dráhách nedokázala dostat přes překážky. “Nějak to vymysli Posey”, to je věta instruktora, která jí nakopla a ona začala shybovat.

Pojďme se mrknout, jak ale budovat sílu a trénovat shyby. V tomto programu narazíte na shyby s dopomocí, skákané či negativní shyby a cvičení jednotlivých fází samotného shybu.  Samotný program je rozdělen na úseky po 5dnech, víkendy máte volné :-).

1. Zahřejete se (Warm-Up)

2. Uděláte maximum shybů najednou (Pull-up assessment)

3. Cvičíte podle plánu: hollow-rock (taková kolébka), stahování lopatek, skákané či negativní shyby, planky, výdrže ve visu, sprinty a další cviky. Většinu z nich najdete podle jména vysvětlenou na YouTube.

asdfsadf

Rozpis jednotlivých cvičení po dnech naleznete tady: Rozpis Pull Up programu

Pokud si nejste jisti u jednotlivých cviků, můžete si správnou techniku najít v tomto průvodci. Také tam naleznete, kolik shybů byste měli cvičit ve vaší kategorii: Průvodce Pull Up programem

A samozřejmě u cvičení shybů dávejte pozor na správné technické provedení, ať opravdu posilujete zádové svaly a netaháte vše zbytečně rameny a bicepsy:

 

Kolik shybů dáte? Máte chuť se zlepšovat?

 
Zdroje: 

marines.mil