Softshell a hardshell jsou téměř magická slovíčka, která v souvislosti s outdoorovým oblečením slýcháme velmi často, ale řada lidí netuší, co přesně znamenají. Háček je v tom, že tyto pojmy nemají žádnou přesnou definici a pro neznalého člověka je snadné se ve všech těch „shellech“ ztratit. V dnešním článku si proto objasníme, co čekat od bundy s označením hardshell nebo softshell.

 

Hardshell a softshell se od sebe liší materiály, které určují vlastnosti bundy. Softshell bývá z měkčích, strečových materiálů. Hardshell je vlastně sendvič odolných materiálů, uprostřed kterého sedí membrána. Každé z těchto řešení má své pro a proti. Pojďme se tedy podívat, kdy byste měli sáhnout po softshell bundě a kdy po hardshell.

 

Odolnost proti vodě

Míra voděodolnosti je jedno z hlavních kritérií, kterým se budete při vybírání bundy řídit. Hardshell v této kategorii jasně vede díky membráně, která nepropustí jedinou dešťovou kapku. Membrány v bundách jsou od různých výrobců, nejčastěji narazíte na Gore-Tex nebo eVent. Membrána je nalepená pod svrchním materiálem bundy, takže i když se do látky na povrchu vsákne voda, membrána ji nepustí k vašemu tělu.

Občas se setkáte s mylnou představou, že funkčnost membrány poznáte podle toho, jak se kapky deště nevsakují do látky, ale kloužou po ní dolů. Toto nemá na svědomí membrána (která je, jak už bylo řečeno, až pod povrchem bundy), ale voděodolná povrchová úprava svrchního materiálu zvaná DWR. Tuto úpravu mají hardshell i softshell bundy, jenže DWR zadrží jen menší množství vlhkosti a při prudším dešti propouští vodu dál směrem k tělu. A zde se právě projevují výhody hardshell bund, protože to, co propustila povrchová úprava DWR, zastaví membrána. Pokud se tedy chystáte na vícedenní túru do hor nebo pobyt v oblastech s častými srážkami, je hardshell jasnou volbou, protože vás ochrání před všemi rozmary počasí.

 

Prodyšnost

Proč tedy vůbec pořizovat softshell, když membrána v hardshell bundách odolává dešti mnohem lépe? Navzdory všem reklamním heslům výrobců nejsou membrány příliš prodyšné. Když si chcete zaběhat nebo vás čeká jiná pohybová aktivita, při které se pořádně zapotíte, membrána vám zaručí, že se budete brzy dusit ve vlastní šťávě. Softshellové bundy jsou oproti hardshellovým výrazně prodyšnější a měli byste jim dát přednost při náročnějších pohybových aktivitách, kdy víte, že se potkáte maximálně s lehkým deštěm nebo budete mít brzy možnost si oblečení vysušit.

 

Tepelný komfort

Tepelný komfort v případě softshellu a hardshellu nezávisí na samotném materiálu bundy, ale spíš na podšívce. Jak softshellové, tak hardshellové bundy se vyrábějí s fleece podšívkou. Pravdou ale je, že zatímco u softshellových bund je tato podšívka téměř samozřejmostí, u hardshellových bund je spíše výjimkou a častěji narazíte na nezateplený hardshell.  Softshellové bundy vás tedy udrží v teple o něco déle, ale pokud umíte správně vrstvit oblečení, tak ani hardshell se v chladném počasí neztratí. A když už jsme u vrstvení… díky vlastnostem softshellových materiálů, jako je pružnost a měkkost, můžete softshellové bundy používat i jako prostřední vrstvu a pokud máte softshell i hardshell bundu, můžete je vrstvit přes sebe a využít tak výhod obou materiálů.

 

Další konstrukční rozdíly

Mezi softshellem a hardshellem existuje několik dalších rozdílů, které napovídají způsobu použití bundy. Softshell bundy často nemají kapuci a je tedy jasné, že nejsou určené do silnějších dešťů. Hardshell bundy kapuce téměř vždy mají (obvykle jsou i velikostně nastavitelné), a navíc mají švy podlepené speciální páskou, která zajišťuje jejich voděodolnost.

 

A co takhle hybrid?

Trh s outdoorovým vybavením se neustále vyvíjí a výrobci zkouší různé nové kombinace. Můžete už tedy dnes narazit na hybridní bundy, které jsou na dotek měkké a strečové jako softshell, ale mají v sobě membránu, díky které jsou výrazně odolnější proti vodě. Nebo jsou zatěžovanější části bundy vyrobeny jako hardshell a méně exponované části zase jako softshell. Zatím ale nikdo nevyvinul vysoce vodě odolný a perfektně prodyšný materiál, který by byl zároveň pružný a odolný. Vždy tedy musíte dělat nějaké kompromisy a dobře si promyslet, jaká vlastnost bundy je pro vás ta nejdůležitější.

 

Kolik za to?

Mezi softshellem a hardshellem existuje ještě jeden podstatný rozdíl a tím je cena. Zatímco obstojnou softshellovou bundu seženete i kolem 1500 kč, membrány jsou drahé a za hardshellovou bundu si budete muset několik tisíc připlatit.

 

Co mám tedy vybrat?

Softshellové bundy jsou cenově dostupnější a univerzálnější. Bez membrány jsou prodyšné a pohyb v nich je díky měkčímu a pružnému materiálu pohodlnější. Pro krátký pohyb venku nebo při suchém počasí je tedy softshellová bunda lepší. Při extrémnějším počasí ale zůstává daleko za hardshellem a když se chystáte do hor, kde jsou změny počasí velmi nebezpečné, rozhodně se vyplatí investovat do hardshellu.