Softshellové bundy a kalhoty se velice rychle rozšířily na trhu sportovního a outdoor vybavení. O původu a konstrukci softshellu se dozvíte v jednom z našich připravovaných článků. V tomto testu se podíváme na bundu BEAST od převážně módní značky Surplus – Raw Vintage, kterou můžete často potkat v českých e-shopech. Surplus je německou značkou vyrábějící oblečení pro volný čas, inspirované armádními uniformami.

 

Model, který jsme vybrali, vypadá vcelku civilně a dá se tak nosit po městě a do práce. S cenou kolem 1790,- (u dodavatele Military Range) si od bundy slibujeme celkem dost, a to přikrmuje výrobce svým sebejistým popiskem:

Elastická, prodyšná, vodě a větru odolná Softshellová bunda Surplus Beast vydrží a odolá doslova jako zvíře. Je vhodná pro jakoukoli aktivitu nehledě na počasí. Fleecová podšívka perfektně tepelně izoluje, kapsy na prsou a na rukávu jsou opatřeny voděodolným zipem, boční kapsy jsou chráněny klopou. Kapuce je odnímatelná.

 

Začněme u materiálu. Bunda je z látky, která je na první pohled velice odolná. Softshell je látka z několika lepených vrstev, které mají různé vlastnosti a lze tak dosáhnout efektu, kdy vrchní vrstva chrání před větrem a vnitřní vrstva izoluje a hřeje.

 

Vrchní vrstva bundy Surplus Beast je nějakým způsobem impregnovaná a je vcelku odolná dešti, nicméně ne na 100%. Krátkou přeháňku zvládne v pohodě, vícehodinový liják už nikoliv. Vítr vás trápit také nebude, do bundy kromě rukávů jinudy nefouká.

 

Materiál ani po měsíci nošení nejeví známky opotřebování (zvládl například i šplh na strom za jmelím).

 

Vnitřek softshellu potom tvoří materiál podobný fleecu. Delší chlup a nadýchaná struktura zajišťují zvýšenou izolaci a potvrzuji, že v bundě je opravdu teplo. V teplotách pod nulou si musíte vzít teplejší mikinu, kolem nuly stačí něco tenkého a při teplotách nad 10°C si vystačíte s tričkem.

 

Přední část je podšitá síťovinou, ve které jsou umístěny veškeré kapsy a nebudou Vás tedy nijak obtěžovat ani jinak překážet (ne už tak kapsa na rukávu).

 

Celkově můžu říct, že při námaze bunda dobře dýchá a nemám strach, že bych se v ní cítil jako v igelitovém pytlíku.

Střih bundy je trochu zvláštní, nicméně mi nevadil a chápu i důvody. Bunda má dlouhé rukávy, což ocení všichni dlouháni. Obvod bundy je o trochu širší, než bych u velikosti L čekal, a připadal jsem si ze začátku jako hastroš v obrovské bundě. Díky tomu prostoru se ale můžete pod bundu slušně nabalit a nebude Vás nijak omezovat v pohybu. Výrobce píše, že je bunda elastická, ale opravdu nevím, co od toho čekat. Jako guma to asi být nemá, ale že by to bylo jiné, než další softshelly, to opravdu říct nemohu.

 

A teď se podíváme na takové ty doplňkové věci. Kapuce je odnímatelná, můžete si tedy v případě velkého deště hodit něco přes hlavu. Nemá žádné stahovadla a je spíše větší, což není ideální kombinace. Kapuce je celkově trochu odfláknutá, ale k tomu se dostanu ke konci recenze, kde si povíme o slabinách, které naši Bestii trápí.

 

Zipy jsou poměrně promyšlené. Jediný voděodolný zip je u náprsní kapsy, kde tvoří i designový prvek.

 

Velký zip je potom už normální.

 

Zipy na kapsách jsou kryty lemem a nemusíte mít strach, že by tam teklo. Jezdci vypadají spolehlivě a jejich chod je spíše tužší, což osobně preferuji a vzbuzuje to ve mně jistou důvěru.

 

Na bundě naleznete Surplus loga na několika místech a není tak nutné se obávat, že by Vaši přátelé nepoznali, že nosíte značkovou bundu. 😀

 

Stahovací rukávy jsou dobrým nápadem, ale u mnoha bund (i této) trpí zásadním nedostatkem.

 

Co bestii trápí za neduhy?

Nebyli bychom to my, abychom byli spokojení. Předchozí část popisuje bundu jako celek, ale tady přichází na řadu naše šťouravé já a uvedeme všechny nedostatky, které bunda má. V ceně těsně pod dvěma tisíci, bychom takové věci rozhodně nečekali. Je jen na Vás, zda vám tyto neduhy budou vadit nebo to překousnete. To už si rozhodněte sami.

Suché zipy na rukávech se velice rychle ochodí a otevírají se při sebemenším zavadění. Plastové spony nekopírují tvar rukávu a otevírají se buď samy, nebo vystupují nad povrch a ulehčují tak rozepnutí a jakoukouliv překážku. I platformy s chloupky jsou ledabyle přišité a rozhodně nejsou ani symetrické. Za mě bych raději volil elastickou gumu, než levnou variantu suchých zipů.

 

Kapuce je taky dost nedotažená. Laciný zip kazí celkový vzhled bundy, jeho konec nelze nijak zamknout, jezdec nemá brzdu a svévolně se tedy rozepíná. Ostré hrany zipu nejsou moc příjemné a často škrábou. Kapuce nemá stahovací prvky a vítr vám ji buď připlácne na obličej nebo vmžiku stáhne z hlavy.

 

Kapsička na rukávu často obtěžuje, jelikož předmět, který si do ní dáte, musíte umístit buď vlevo nebo vpravo podél ruky. Když ruku strčíte do rukávu, ne vždycky se trefíte a předmět pak nepříjemně překáží. Pokud by kapsa nebyla z druhé strany naprosto volná ale přišitá k rukávu, ušetřilo by to spoustu rozčilování (tyká se všeho: kreditní karty, klíče, jelenní lůj, …). Nepoužívám.

 

Jsou uváděné voděodolné zipy na kapsách, ale jediný takový je na náprsní kapse. Nenechte se zmást.

 

Resumé

Bunda je fajn, svou funkci plní dobře, ale stále je zde prostor na zlepšení. Materiál a celkový střih bundy je výborný. Všechna možná udělátka okolo nejsou pouze na okrasu, ale často i obtěžují, což by výrobce mohl s minimálními náklady změnit. Nebudu se pouštět do spekulací o pořizovací ceně a bundách z pracovních oděvů, ale běžná softshellová bunda od komerčních značek v hodnotě kolem dvou tisíc je na vyšší úrovni. A je pak otázkou, zda si zde nebere část ceny taktický vzhled a drsná image značky Surplus.

Cat

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Matyáš Vejskal.