Stálí fanoušci Vybaven.cz moc dobře ví, že už několik let nejoblíbenějším modelem slunečných brýlí pro denní nošení v našem týmu byly Bollé Silium+. Psali jsme o tom například zde, zde a zde. Ale ten minulý čas je na místě. Bohužel u těchto brýlí se čím dál výrazněji projevuje jejich neuvěřitelně nízká cena (cca 385,- Kč), takže mají několik vad, které bohužel hodně otravují a nutí nás dívat se po jiných modelech. Například po balistických brýlích Sharp Edge od Edge Tactical (cca 1084,-Kč – eurolamp.cz).

 

Tou hlavní vadou brýlí Bollé Silium+ je bohužel snížená odolnost povrchu skel. Lze je poškrábat daleko snáz, než tomu tak bylo u předchozí generace. Po tom, co jsem vystřídal celkem 3 kousky, další už nechci. Už třeba jen kvůli věčným připomínkám okolí – “Hele, ty máš poškrábané brýle…. Máš škráblé sklíčko, víš to… Už sis zničil další brýle, jo?”

 

A častým jevem je také odlepování pogumování na jinak velmi pohodlných nožkách: 

 

Proto už rok nosím denně Sharp Edge a mám po starostech.

 

Tvarově jsou si velmi podobné, ale…

Těch ale je tu celkem dost, proto je postupně vyjmenuji všechny. Balistické brýle Sharp Edge jsou tvarovány tak, aby co nejvíce přiléhaly k obličeji. Pokud potřebujete ochranu očí, jistě to oceníte. Já je mám jako EDC sluneční brýle, proto to zmiňuji pouze z jednoho důvodu. Když je máte na obličeji, neexistuje škvíra, kudy by prošlo slunce a nějak Vás oslnilo. Což ale má vedlejší účinky. 

 

Sharp Edge mají už z výroby protizamlžovací úpravu zvanou Vapor Shield. Tu podávají celkem sebevědomě takto:

 

V reálu to samozřejmě nefunguje věčně. Po pár týdnech každodenního nošení/patlání/otírání tu ochranu spolehlivě odstraníte a budete muset sáhnout po nějaké impregnaci ve spreji. Svůj podíl na rychlosti odstranění původní ochrany jistě má i ten přiléhající tvar brýlí. Na obličeji je nevnímáte a občas za slunečného počasí jsem si na ně zvykal natolik, že jsem si musel rukou sáhnout, zda je vůbec mám.

Avšak když máte kombinaci takto skvěle tvarovaných brýlí, ostrého slunce, poledního horka a přidáte k tomu nějaký ten pohyb, chcete nebo ne, vzniká skleníkový efekt. Takto to pak vypadá, když si ty brýle sundáte – pár kapek potu na ohmataném skle a ten zbytek vám stéká po tváři. Pochopitelně čím víc to sklo otíráte, tím víc poškozujete ten původní povlak a tím víc se zamlžují. Začarovaný kruh. Což samozřejmě platí pro všechny anatomicky tvarované brýle, nejen pro tento model. 

 

Co ještě musím vyzdvihnout, je zabarvení G-15.

G-15
“Poskytuje kontrast a ostrost a zároveň chladivý pocit pro oči.
Navržena americkým letectvem pro maximalizaci přenosu světla v pásmu 555 nm (zelené/žluté světlo). Skvělá čočka pro různé jasné podmínky.
Čočky G-15 propouštějí 15 % z celkového světla.”

 

Nevím, jak je s nimi spokojeno americké letectvo, nicméně pro mě jde asi o nejpřirozenější ztmavení skel, co znám. Opět to porovnám s Bollé SIlium+ a můžete vidět ten barevný rozdíl – nafialovělý odstín horních Silium+ a tmavě šedé zabarvení Sharp Edge.

 

Vyšší cena Sharp Edge dovoluje použit více vychytávek a moderních technologií. Například obroučky jsou vyrobeny z pružné a odolné směsi materiálů TR90/Nylon. Mají tak lépe držet na obličeji při zvlhnutí či zahřátí. U levných Bollé Silium+ to bylo řešeno gumou, ale ta, jak jsem již zmínil, pravidelně odpadává.

 

Nosník brýlí je také mnohem propracovanější a umožňuje dlouhodobé nošení, aniž byste o brýlích věděli.

 

 

Balistickou odolnost u těchto brýlí neřeším, na střelnici používám jiné, ale za zmínku určitě stojí.

Brýle splňují balistické normy ANSI Z87.1+2012, MCEPS GL-PD 10-12 a také evropské normy EN166.

Balistická odolnost: obroučky a čočky brýlí by měly odolat nárazu ocelové kuličky o průměru 6,35 mm pohybující se rychlostí 45,72 m/s (zkouška nárazu ve vysoké rychlosti). NORMA MCEPC zahrnuje stejný proces jako zkouška nárazu ve vysoké rychlosti, avšak při rychlosti zvýšené na 183 m/s.
Rázová zkouška : obroučky a čočky brýlí by měly odolat nárazu bodce vážícího 500 g a puštěného z výšky 127 cm.

 

Takže když to shrnu. Brýle Sharp Edge od Edge Tactical jsou lehké, odolné brýle, které ani po roce každodenního nošení nevykazují známky jakéhokoli poškození. Ztmavené a tvarované tak přirozeně, že o nich během pobytu na slunci ani nevím. Jde sice o třikrát dražší model, než ten, co jsme vám jako EDC brýle neustále doporučovali dříve, ale za tu tisícovku dostanete přesně odpovídající množství muziky. A tak nějak se v týmu shodujeme, že už jsme asi vyrostli z těch let, kdy cena byla tím nejdůležitějším kritériem pro volbu vybavení. Pokud jste na tom podobně, koukněte po těchto Sharpech, možná vám také nahradí vaše staré bolléčka. 🙂