Claw Gear zase vytáhl eso z rukávu! Po našich několika málo výtkách vlajkové lodi Raider Mk.IV přišli s modelem označovaným jako Operator Combat Pants, kde vzali naše všetečné poznatky v patrnost. Jedná se tak o volbu pro všechny, komu by kalhoty Raider Mk.IV z nějakého důvodu nesedly.

 

Nevzpomínáte, co jsme Raiderům vyčetli? Šlo hlavně o to, že v kalhotách je celkem rychle nepříjemné vedro, komfort je bez sedlového střihu značně omezen a při totálním nasazení nám praskla olivka na elastické šňůrce pro nastavení výšky kolen. Tyto tři „vady“ na Operátorech už nenajdete. Typově jde o kalhoty ořezané jen na to absolutně nezbytné do mise.

 

Materiál kalhot je ripstop NyCo (50% bavlna + 50% polyamid) v lehčí gramáži, takže se v létě budete péct spíše tak polehoučku. Snížená odrazivost v IR spektru je samozřejmostí, stejně jako YKK zipy a trojité švy. Kalhoty jsou opravdu komfortní a lehčí materiál v přicházejících vedrech opravdu oceňuji. Možná není tak prodyšný jako čistá bavlna, ale jak víme „cotton kills“ a rychleschnoucích vlastností a brutální odolnosti umělých tkanin bych se jen nerad vzdával. Kompromis v podobě NyCo se zdá být vhodným řešením.

 

Kalhoty jsou lehce jinak střižené, takže tu najdete exkluzivní sedlový střih. Pánové jistě znají ten svíravý pocit v jeanech a nedejbože, že bychom v nich museli zakleknout :-). Operator Combat pants už mají všito spásné sedlo, takže je v nich veškerý pohyb pohádkou.

 

Zapínání na zip + 2 patentnky je za mě přijemnou volbou – nerad jsem zápasil s knoflíkem v rukavicích a zatím se mi patentky samy nerozepínají.

 

Změnila se i olivka na gumičkách pro nastavení výšky kolen – je bytelnější a asi se tak nestane, že byste ji při prudším trhnutí urvali. A doporučujeme si na dvou gumičkách udělat pevný jistící uzel (pokud je tedy neplánujete vyndat).

 

Novinkou na Operátorech je zesílení namáhaných míst pásovinou – oček pro služební opasek, lemů kapes. Zesílený pruh najdete podél celého obvodu opasku, kam umisťujete různá pouzdra (kydex na pistol, nůž, …) a sumky – jejich spodní strany tak budou dřít o odolnou pásovinu a neprošoupou jemnější látku.

 

Stejné zesílení najdete i na speciální nové kapsičce na nůž, svítilnu s klipem či pistol mag.

 

Trochu upravené jsou i cargo kapsy. Jsou jednodušší a čistě na zip – pouze v pravé je „tunel“ na podlouhlý předmět, který chcete mít rychle po ruce (zásobník, mobil, krabička doutníků). Zadní kapsy jsou klasicky na zip a s ergonomickým vykrojením. Všechny kapsy jsou spíše menší a k tělu, takže nikde zbytečně nelítají, a to ani při běhu. Opět bych tady doporučil brát o chlup větší velikost, protože jinak do kapes těžko něco dostanete.

 

Nastavení kolen pro komfortní zaklekávání a akční pohyb zůstalo zachováno. Stejně tak vnitřní COOLmaxové kapsy na kolenní chrániče. Ty jsou uzpůsobeny pro jakékoliv vnitřní chrániče, ale sedí především na TRUST HP od D3O, které se připnou navíc speciálními knoflíky. Velcro na stažení kolen v zadní části už nenajdete.

 

Zůstalo i chytré low-profile stahování pasu a konců nohavic (ačkoliv tam nám stále vadí, že při hodně stažených nohavicích to může překážet).

 

Na přední straně vnitřní nohavice najdete novou vychytávku v podobě háčku, který si můžete zaháknout za tkaničky u kanad a kalhoty se vám tak nikdy nevyhrnou.

 

Novinkou jsou také dvě skryté kapsy / chlopně uvnitř kalhot, kam můžete bezpečně uložit pas, kreditku, klíče či nouzovou hotovost, kterou neztratíte a zloděj vám ji neukradne – leda by vás vysvlékl 😀 Všimněte si příjemného vylepšení v podobě hebkého polyesterový semiše na vnitřní straně pasu a také oček pro ypsilonky (kšandy).

 

Perfektní, ale přeci jen tu něco máme…

Vysíravá redakce Vybaven.cz je známa svým puntičkářstvím a tak se budeme OPĚT bavit o kvalitě šití. Model Claw Gear Raider MK.IV se blýsknul prvotřídní kvalitou švů – čisté, bez volných konců a maximálně přesné. Považujeme je tedy za něco jako BMW 530XD mezi auty.

 

Nový model Operator Combat Pants je ale kvalitou malinko níže.

 

Jde tak spíše o Superb a najdete zde trčící konce nití mimo hlavní švy, nepřesné stehy a také podivné skrumáže na vnitřní straně. Nic z toho pravděpodobně neovlivňuje funkčnost, ale nepůsobí to prostě dobře. Z celého srdce bychom si přáli, aby Claw Gear na výrobním procesu těchto kalhot ještě zamakal a dovedl je k jejich typické dokonalosti. (Naše výhrady již jsou předány odpovědnému oddělení)


 

Resumé

Claw Gear Combat Operator Pants jsou kalhoty, které velmi dobře chápu. Materiál je lehčí, vzdušnější, a proto se hodí do teplejších dnů i pro fyzicky náročné aktivity. Rozložení a účel kapes je na první pohled zcela zřejmý a pro každou kapsu najdete nějakou funkci. Komfort při nošení zůstal nezměněný a jde tak o kalhoty, které vás nebudou omezovat ani při tom nejdivočejším sprintu pod nepřátelskou palbou. Stačí jen přimhouřit očko nad pár divokými švy a ostříhat volné nitky…

 

Námi testovaný model je v sympaticky nenápadné barvě RAL7013. Za cenu 99,9€ (2 699,-Kč) – kromě MultiCamu, ten stojí 129€ v PolyCotton (65% polyester, 35% bavlna) a 169€ za NyCo (50% polyamid, 50% bavlna)jde opět o kalhoty, které se nebojíme doporučit. S nákupem vás odkážeme na oficiální obchod Armamat.com, který nabízí kromě kompletní nabídky ClawGearu i mnoho dalších chuťovek. Poštovné vyjde přesně na 9,9€.

 

Chytrý design a celková smysluplnost nabídky Claw Gearu je nám sympatická a podle nás vhodně pokrývá možné požadavky nás všech. Teď už jen nějaké kalhoty do města (a že prý budou brzy!) 🙂