Technologie vedení zvuku spánkovou kostí (Bone Conduction) není žádnou novinkou. Už několik let se s ní setkáváme především u sluchátek. Pokud jde o brýle, i tady jsem ji mohli zaznamenat – například u známých Google Glass, ale i jiných chytrých modelů. JUNO brýle vsadily na jednoduchost, sportovní vzhled a rozumnou cenu.

 

Dalo by se říct, že jde o sluneční brýle a sluchátka v jednom. Jenže právě ona druhá polovina tvrzení by byla nepřesná. Zvuky díky nim můžete poslouchat přímo vibracemi v kostech, a sluchátka tudíž nejsou třeba. Výhodu ocení především všichni ti, kteří se nechtějí vzdát oblíbené hudby (nebo třeba audioknihy) nebo přijmout hovor, a přitom chtějí být v kontaktu s okolím a jeho zvuky. Jde tu především o bezpečí. Pokud jezdíte na kole se sluchátky, pak jistě znáte ten nepříjemný pocit, když kvůli hudbě neslyšíte projíždějící auta, nebo kolegu cyklistu, který se vás chystá předjet. A naopak, přiznejme si, že „kolista“ se sluchátky, řítící se hrdě středem, není zrovna oblíbencem řidičů.

 

Možnosti využití jsou opravdu široké, a to nejen při sportu. Asi víte, že existují takzvané tiché zóny (například ve vlacích), kde není dovoleno používat ani sluchátka. Proč? Ne všechna sluchátka těsní natolik dobře, aby okolí nerušila hudba, kterou dotyčný poslouchá – určitě to dobře znáte. Z brýlí ale žádná hudba nevychází. Pokud je uchopíte do ruky, lehce brní, ale nic neuslyšíte. Nemají totiž membránu, která rozvibruje vzduch. To až vibrace přenášené spánkovou kostí do vnitřního ucha budou přetvořeny na hudbu přímo ve vaší hlavě (Pokud byste chtěli zvuk zprostředkovat i okolí, stačí pak samozřejmě brýle nasadit například na vhodnou krabici, která nahradí reproduktor).

A protože rušivé vlivy – jako špatný reproduktor, vzduch, poškození sluchu – nehrají roli, jde dokonce obecně o kvalitnější přenos. Tato technologie se koneckonců používá i pro osoby s poruchami sluchu. Dle reakcí uživatelů sluchátek s touto technologií si na tento způsob ale ne každý zvykne ihned, dokonce ze začátku může způsobovat i točení či bolest hlavy.

 

Pojďme se podívat na jejich technické parametry a na to, co s nimi můžete provádět.

Základní dovedností je už výše zmíněné přehrávání hudby bez potřeby sluchátek a drátků. Je možné s nimi jednoduše přijmout hovor. A mají také tlačítko, jehož stisknutím aktivujete Siri, Cortanu, nebo obdobnou virtuální asistenci. Což, přiznejme si, se i při sportu může hodit. Pokud máte v telefonu navigaci, která mluví trošku rozumně, a vy tak nutně nepotřebujete zároveň sledovat i mapu, v neznámém prostředí instrukce oceníte, a to jak na kole, tak pěšky. Všechno to samozřejmě probíhá prostřednictvím Bluetooth, a brýle by měly být kompatibilní s většinou „modrozubých“ zařízení. Rozumí si se všemi operačními systémy chytrých telefonů. Příjem signálu má dosah zhruba 10 metrů. Nabité jsou během 2 hodin, a zvládnout 8 hodin hudby či propojení s telefonem.

 

Jsou poměrně lehké, a vytvořené tak, aby dobře seděly na hlavě i při prudších pohybech a nepadaly. Počítalo se i s tím, že každý člověk má jinou velikost hlavy a jinak stavěný obličej, a měly by tedy padnout většině lidí (netvrdíme ale, že všem). Mikrofon je rozumně umístěn u kořene nosu, takže nebudete muset křičet, a mají polarizovaná skla odolná proti poškrábání.

 

Právě to, že jsou sluneční brýle JUNO určeny především pro sportovce a aktivní jedince, stojí i za jejich designem. Těžko říct, jestli to není trošku škoda. Není to totiž typ brýlí, který unosí lidé dávající přednost spíš eleganci, nebo ženy. Takové brýle musíte hledat jinde. Výrobce vsází na to, že volné ruce a uši se vám nejvíc hodí při sportu.

 

Možná právě jejich nenápaditý (i když univerzální) design stojí za tím, že na Indiegogo se o ně lidé příliš neperou. Ba naopak – v době, kdy byl tento článek napsán, o ně projevil zájem jen jeden člověk. V současné době mají pár konkurentů. Některé modely jiných výrobců mají dokonce téměř totožný vzhled, a navíc například měnitelná skla. To se ale odráží i na ceně (kolem 200 – 300 dolarů).

Cena Brýlí JUNO není nijak závratná – 58 dolarů za brýle a USB nabíječku. Mnohé obyčejné polarizované sluneční brýle stojí daleko víc. Uvidíme tedy, jestli se JUNO vůbec dostanou do světa a začnou se vyrábět i pro běžný prodej. Momentálně to spíš vypadá, že výrobce bude muset zapracovat na dalších verzích jejich vzhledu. Koneckonců na obrázku, níže můžete vidět, že jejich univerzální design a velikost způsobuje to, že téměř nikomu vlastně nesluší. A to je za tu cenu škoda.

 

Zdroj 1

Zdroj 2

Zdroj 3