Na světe je další alternativní způsob, jak si v přírodě nabít elektronická zařízení. Jmenuje se Blue Freedom a autoři o něm mluví jako o „nejmenší vodní elektrárně na světě“.

Blue Freedom se skládá ze dvou částí – černého těla, ve kterém sídlí powerbanka o kapacitě 5000 mAh, svítilna (výrobce neuvádí výkon), dva USB porty a jeden Micro USB port; druhou část tvoří modrá turbína, která se stará o výrobu elektřiny. Obě části jsou propojené 1,8 m dlouhým kabelem, takže tělo zůstává na suchu, zatím co turbínu vhodíte do vody a čekáte na úlovek v podobě elektrického proudu.

Celé zařízení má rozměry 20×5 cm a váží 400 g, takže se s přehledem vejde do batohu. Nabíjet s ním můžete cokoliv, co se dá nabíjet přes USB. Při rychlosti toku vody kolem 1.2 m za sekundu se vnitřní baterie zařízení nabije za tři až čtyři hodiny. Mobil by měl Blue Freedom dobít přibližně za hodinu.

Háček ovšem spočívá v tom, že zařízení by se mělo dle výrobce používat maximálně čtyři hodiny denně. Neměli byste tedy nabít baterii zařízení a hned po tom nabíjet GPS či telefon. Zároveň to i vylučuje variantu, že se utáboříte u vodního toku a necháte během noci nabíjet baterky, protože byste museli po čtyřech hodinách vstát a lovit turbínu z vody.

Nápad získávat energii z vody je dobrý, ale provedení se mi zdá v případě Blue Freedom ne příliš šťastné. Abyste si dobili svou elektroniku, potřebujete tekoucí vodu dostatečné rychlosti a hloubky (výrobce sice tvrdí, že turbína nemusí být plně ponořena, ale v polovyschlém korytě potůčku moc nepořídíte). Dále musíte u tohoto zdroje vody trávit alespoň hodinu a zároveň si musíte pohlídat, aby zařízení neběželo déle jak čtyři hodiny. Kvůli tomu jsou možnosti využití Blue Freedom poměrně omezené a když vezmeme v potaz dost vysokou pořizovací cenu 319 dolarů (čili 7700 kč), nedokážu si představit, že by toto zařízení bylo schopno konkurovat například solárním panelům.

Jaký na to máte názor vy?