Víte, že budete potřebovat něco zavázat a ještě úplně nevíte, co to bude? Tak v tom případě vás bude zajímat tato recenze lan RunLock, kterými jednoduše zvládnete připevnit/utáhnout/pověsit cokoliv.

 

O lanech RunLock

Švédská společnost Texsolv vyvinula systém lan RunLock s cílem přinést na trhu něco víc než jen lano. Jejich výrobky jsou taky výsledkem inovace a veškeré šňůry se mohou pochlubit svou odolností, flexibilitou a nosností. S původem lan se pojí historka, že vůbec první lano bylo 20 let přivázáno v přístavu a jediné, co časem ztratilo, byla barva.

Podařilo se mi získat fotky jednoho z prvních lan také po 20letech:

 

K tomu si přidejte fakt, že Vám stačí tři základní uzly a jste schopni zavázat prakticky cokoliv.

 

Technické vlastnosti lan se velmi liší, jelikož je nabízena široká škála produktů k mnoha potenciálním účelům. Od silných lan schopných táhnout auto, přes menší provázky, na které si pověsíte pár nástrojů až po speciální lovecká vodítka a chodící provázky pro skupiny dětí. Tato lana se hodí i jachtařům, nevadí jim dlouhodobá vlhkost a své vlastnosti si udrží po dlouhou dobu.

 

Každé lano je vyrobeno z nylonu a speciálně upleteno tak, že v něm jsou otvory v pravidelných rozestupech, které jsou potom použitelné při „uzlování“. Nosnost lana platí od prvního očka až po to poslední. Vestavěná pružnost lan se pohybuje mezi 30-40%, nosnost potom od pár desítek až po stovky kilo.

 

To je ve zkratce RunLock.

 

Gordický uzel

Stejně jako tento mýtický uzel, můžete jedním šmahem vyřešit problém s tím, jaký provaz si brát s sebou ven do přírody. Hodil jsem si provaz…. 😀

 

….do batohu a čekal, kdy se mi bude hodit. Nečekaně brzy jsem zjistil, že s tímto provazem můžu dělat opravdu spoustu věcí.

Připevnit si k batohu jakékoliv vybavení, v mém případě spacák:

 

Naprosto komfortně si za pár sekund napnout hamaku:

 

Lana jsou plochá a neničí stromy:

 

Pokud přihodíte háčky, tak to máte hotové opravdu v řádu sekund:

 

Nebo je libo dvě hamaky (má drahá polovička nechce spát v lese o samotě)?:

 

Zavěsit si plachtu a potřebné vybavení na dosah ruky:

 

Cokoliv, kdekoliv svázat, stáhnout či připevnit:

 

S klukama jsme dokonce zkoušeli použít provaz více improvizovaně a vyrobit z něj velmi vratký žebřík, kdy jsme jen tak na volno zastrkali plaňky do otvorů (trocha práce s jistícími zářezy a troufnul bych si lézt i bokem):

 

Tajemství šéfkuchaře

Jak ty uzle teda fungují? Co je tak jiného? Proč jsou jen tři?

Uzlování s RunLockem využívá vestavěných oček v laně a umožňuje vám jedním pohybem vytvořit:

  • Klouzavou smyčku

 

  • Pevnou smyčku

 

  • Pevnou smyčku s možností bleskového povolení

 

Lana jdou jednoduše spojovat, bez velkého dopadu na jejich nosnost. K tomu můžete očka využít naprosto libovolně, provléct jimi jinou šňůru nebo pásek. A pokud vám to přeci jen nebude stačit, tak klidně použijte uzle, které znáte a použijte RunLock jako normální provaz, nic vám v tom přeci nebrání…

Ale sami uvidíte, že kouzlo RunLocku vás velmi rychle pohltí.

 

Offroad 4×4

Do testů jsme dostali sadu Offroad 4×4, která obsahuje dvě šňůry. Jednu No.20 dlouhou 5m, o průměru 12mm a s nosností 700kg.

Druhá je No.8 o délce 5m, průměr 10mm a unese 290kg.

 

Obvykle asi v autě nebo na čtyřkolce vozíte nějaké ty gumicuky a stahováky, ale RunLock je v mnoha ohledech hravě zastoupí. Já jsem používal lana čistě na outdoor a prakticky si nemohu stěžovat. Lano má oproti gumicuku tu výhodu, že nikdy nic nepoškrábe, protože nepoužíváte žádné kovové ostré součásti. Pokud něco chcete dotáhnout na krev, tak díky vestavěné 34-36% průtažnosti můžete – lano natáhnete, zavážete a ono se o trochu smrští zpět, takže náklad/polena/kanystry krásně dotáhne.

 

Organizér

Druhý model, který jsme testovali, se jmenuje LineUp. „Taková blbost“ řekl jsem si na začátku, zklamaně krabičku zavřel a s odporem hodil do batohu. Tadle 7 metrová šňůrka nemá moc vysokou nosnost (170kg), ale má sloužit jako organizér. Takže si jí někde natáhnete a do 50 oček si zavěsíte potřebné věci, oblečení, jídlo, no prostě cokoliv.

 

LineUp jsem nakonec párkrát použil místo Paracordu u plachty nad hamakou a jednou na sušení oblečení, ale svou užitečností si mě tedy popravdě moc nezískal. Dají se do něj zaháknout věci, které bych k paracordu musel přivázat, ale asi bych od toho ve finále stejně upustil a řešil to jinak. Takže jako zpestření možná dobré, ale rozhodně ne zas až tak sexy.

 

 

 

Pro pejsky

RunLock vodítka na psy jsou na trhu ve dvou provedeních. Jedno je s očkem na ruku, druhé potom s větším okem přes rameno, které je prezentováno jako lovecké, takže máte volné ruce. Obě se používají dobře, kolem psího krku uvážete pevnou smyčku, která má mírnou vůli a funguje tak trochu jako škrťák. Nic necinká, vodítko v pohodě smotáte do kapsy a nebudete o něm vůbec vědět.

 

Každopádně to vodítko berte hlavně jako lehký provázek do kapsy, který použijte, když procházíte vesnicí, míjíte jiného psa nebo podobně. Délka obou vodítek je kolem 2,5m. S naším hafanem nebyl problém vodítko nasadit, ani sundat, jediná věc je potom fakt, že provaz je tenký a docela se zarývá do ruky (Ano, pes nemá tahat, ale znáte to… ). Bude se tedy zarývat i do psa, ale vodítko je spíše ploché, takže se mi nezdálo, že by to způsobovalo nějak významné problémy.

 

 

Pro děti

Pokud se někdy staráte o menší děti, znáte ten problém, kdy je máte někam vést po silnici. Ve dvojicích vydrží jen první dvě pikosekundy a potom nastává chaos. Je trendem dát dětem provázek, kterého se na přeskáčku chytí a vedoucí/učitel ho na začátku přidržuje.

 

Obvykle to ale končí tak, že všechny děti sjedou ke konci a postupně odpadávají. U RonLocku má každý svou dírku, kde se chytne a nikam jinam se nevydá. Provaz je dlouhý 7,8m a v pohodě pojme až 18 dětiček.

 

Temná strana síly

Spousta možností, spousta situací, kdy se RunLock může hodit. K čemu se ale nehodí? Rozhodně mu nedělá dobře použití pod vodou, kde lano nachytá veškerý možný materiál. To je potom znát i jinde, protože lana jsou pletena vcelku volně a dostává se do nich snadno nepoř…. nečis…  no prostě bordel. Cokoliv z lesa, kůra, listí, tráva se zaseká do struktury lana a docela blbě se z toho vytahuje. Ano, lana můžete na 40° vyprat, ale i tak je to nepříjemné. Pokud chytnete něco ostřejšího, co pevně drží, tak to pár pramínků povytáhne, ale nepozoruji na laně nějakou velkou degradaci nešetrným používáním.

Ještě bych ocenil více barevných provedení, která by tak nekřičela. Už nyní ale existuje černé lano a časem údajně přibyde i oliva nebo coyote.

 

Pokud budete lano zkracovat, dobře zatavte konce, jinak se lano při první příležitosti rychle rozplete.

Nejvíce problematickou oblastí je cena. Ta je u těchto lan opravdu enormní. Ačkoliv reflektuje kvalitu a chytré provedení produktu, tak mám jako zákazník psychický problém platit za 2x5m lana ve 4×4 setu víc než 1 000,-Kč, když za pár stovek můžu mít hromadu gumicuků a pár stahovacích pásů. U oficiálního prodejce HQH System můžete sehnat lano RunLock o průměru 12mm od 159,-Kč za metr. Slabší lana potom vychází třeba i 78,-Kč za metr, jako je tomu u lana RunLock o průměru 5mm. Sortiment na CZ trhu zatím neobsahuje kompletní nabídku produktů, ale pokud bude zájem, určitě nebude problém něco přiobjednat.

 

Resumé

Na tato lana bych pěl chválu, kudy bych chodil. Univerzální, užitečné, odolné, zábavné. Opravdu jsem se vždycky těšil, jak si zase pohraju s připevněním hamaky, stavěním přístřešku jakýmkoliv jiným utahováním. Rozhodně se tato elegantní inovace v outdoor světě neztratí a podle mě by si zasloužila více pozornosti.

To vše mě přechází ve chvíli, kdy mám vytáhnout peněženku a RunLock si koupit naostro v obchodě. Vysoká cena se dá logicky odůvodnit, ale pořád je vysoko nad průměrem jiných lan a člověk musí už zezačátku naprosto jistě vědět, že pro produkt bude mít využití a vyplatí se mu tedy zainvestovat.

A až za to ty peníze dáte, dostaví se fajn pocit:

 

 

Foto:
redakce vybaven.cz
bushwear.co.uk
raymaers.com
runlock.se
hqh.cz