A máme tu další příspěvek do naší sbírky o úlovcích z Kickstarteru. Asi víte, že se těmto novinkám vážně-nevážně věnujeme, protože tak či onak spadají do škatulky „vybavení“. Nutno dodat, že vynálezci, inovátoři, a začínající podnikatelé nás zásobují jako pan Karfík. Tentokrát můžete své těžce vydělané peníze utratit za ultimátní (když už je to slovo tak populární) brčko FinalStraw.

 

Brčko, slámka, stéblo, jak chcete. Není to asi věc, bez které byste si nedokázali představit život. K některým nápojům ovšem už tak nějak tradičně patří – míchačky, ledová káva, všechny ty balené šťávičky…a, ano, pokud jste tenhle typ, tak i k pivu. Brčka mají v oblibě hlavně děti, a taky personál restaurací, protože jejich používání eliminuje drhnutí rtěnek a jiných laskomin z okrajů sklenic.

Není to záležitost moderní doby, dříve se namísto plastu používala stébla slámy.

Pokud jste si mysleli, že na brčku už se nic nedá vylepšit, Emma Cohen a Miles Pepper vás vyvedou z omylu. Tito dva mladí Američané jsou zapálení do ochrany životního prostředí, takže se do toho pořádně opřeli, a vymysleli „nejúžasnější sací technologii všech dob“. Tak to opravdu napsali.

 

 

Aby bylo jasno – srkat budete muset úplně stejně jako doposud. Rozdíl je v tom, že slámka je nerezová. Tím pádem opakovatelně použitelná, vymývatelná (čistící udělátko součástí balení), a, co je neméně důležité, dá se složit do malé krabičky. Po vytáhnutí se sama rychle poskládá, takže to trošku (ale ne moc) vypadá, jako byste vytáhli magickou hůlku. Krabička je dle výrobce prostě sexy, a používáním FinalStraw se z vás stane hotový badass (zase citujeme).


 

 

Můžete si dokonce vybrat barvu obalu! Jakoukoliv barvu. Tedy….pokud to bude jedna ze čtyř, které jsou na výběr.

 

Jedno pozitivum brčko přeci jen má. Celá kampaň na něj koneckonců vsází. Pokud nebudete chtít, nemusíte už používat brčka plastová. Čímž teoreticky ušetříte životní prostředí. FinalStraw údajně nahradí až 584 plastových brček.

Tedy, nejsem žádný odborník na životní prostředí. Plasty přírodě škodí, už samotná jejich výroba ji zatěžuje, a navíc se rozkládají opravdu dlouho. Hlavou mi ovšem neodbytně víří kacířská myšlenka: Co si budeme povídat, spousta z těch, kteří si ho koupí, ho budou používat jen nějakou dobu. Pak zůstane na dně šuplíku, ztratí se v lese, nebo skončí v popelnici.  Jak dlouho se asi bude rozkládat?

V každém případě si s brčkem za 20 dolarů nekupujete jen brčko a příslušenství. Jeho koupí se z vás stává ambasador celého projektu na odbrčkování světa. Dostanete super kartičky, které budete nechávat v různých restauracích, které tímto přimějete k tomu, aby přestaly používat plastová brčka a nakoupily brčka nerezová (a budete doufat, že personál věnuje alespoň nějaký čas jejich desinfekci). Celé odbrčkování proběhne do roku 2032,  Emma s Milesem to přesně spočítali.

 

A jak je vidět, řada lidí na kickstarteru bere brčkový problém velmi vážně. Týden před koncem kampaně má projekt na vybráno jeden a čtvrt milionu dolarů. Zachraňování planety se očividně vyplatí!