V rámci spolupráce Vybaven.cz se švýcarskou firmou Clawgear se dnes podíváme na nové kalhoty Raider Mk.IV. Oproti verzi III, která je nyní v nabídce mnoha army-shopů, je zde několik drobných vylepšení, která si ukážeme.

 

Abychom jen nudně nepopisovali nějaké kalhoty, položíme si je vedle klasických maskáčů vz.95, které jsou v současnosti používány AČR. České maskáče seženete v ceně kolem 1 500,-, Clawgear Raider Mk.IV pants se budou pohybovat kolem 100€ (2 700,-Kč) až 130€ (3 500,-Kč) za MultiCam® verzi.

 

Tento článek berte jen jako první dojmy a představení nového modelu, kalhoty dostanou přes léto za uši a uvidíme, jak si povedou v terénu. Potom se až můžete těšit na kompletní recenzi.

Raider MK.IV vs. AČR kalhoty vz.95

  1. Látka

Kalhoty od Clawgearu jsou z bavlny a polyesteru v ripstopové úpravě. Látka je od výroby impregnována, takže máte o starost méně.

 

Kapky rychle stékají a látka nemá tendenci vodu výrazně nasáknout. To je jedním z důvodů, proč se umělé materiály využívají – méně vsakují vodu, rychleji schnou a jsou odolné.

 

Vz.95 – Kalhoty jsou z čisté bavlny. Je sice také impregnována (kapky se nicméně do několika sekund stejně vsakují), ale bavlna samotná mnohem déle schne.

 

Stačí kalhoty trochu namočit nebo propotit, ztěžknou a veškerý pohyb ve vlhkých kalhotách je prostě nepříjemný.

Srovnání účinků impregnace po pár sekundách:

 

  1. Pas

Raider MK.IV vypadá na první pohled lépe. Široká poutka se tváří bytelně, k tomu praktické D kroužky na vybavení. Poklopec je na zip, zapínání na knoflík + suchý zip. Knoflík je přišit k pásku jako na britských maskáčích, což zvyšuje jeho odolnost.

 

V zadní části je potom v lemu všita tenká pěna, která změkčuje místo, kde dosedá například batoh a zvyšuje tak komfort při pohybu terénem s plnou polní.

 

Vz.95 – Tak tady jsou očka jen tenoučké proužky látky. Očko jako takové je zbytečně velké a pásek má mnoho prostoru, kam může cestovat. Pas lze pomocí knoflíku přehnout do nízké podoby, nebo roztáhnout, což se hodí třeba v zimě, když nechcete, aby vám táhlo na záda.

 

Ke knoflíkům je dírka všitá mezi dvě vrstvy, takže je to docela porod. Poklopec je potom knoflíkový – osobní preference nechám na vás. Knoflíky jsou klasické a obvykle u nových maskáčů ihned 2-3 knoflíky přešíváte (aspoň tak to bylo na výcviku, kde jsme maskáče fasovali).

 

  1. Stahování pasu

Clawgear používá elegantní pásky na suchý zip. Tento systém má nízký profil, takže ani přes utažený opasek nebo bederák nebude nijak překážet a tlačit. Použitý sucháč patří k těm kvalitnějším a zatím dobře drží. Systém stahování nabírá látku z většího obvodu a tak i hodně utažené kalhoty sedí velmi pohodlně.

 

Vz.95 – stahování je řešeno dvěma tkaničkami, které se mohou přitáhnout pomocí kovové spony. Pokud si přes tuto sponu zapnete pásek, hned to zjistíte a budete se snažit ji dostat trochu bokem. Toto stahování navíc zřasí kalhoty pouze v krátkém úseku mezi tkaničkami, což také není příliš pohodlné.

 

  1. Přední kapsy

Clawgear ustoupil od zapínání na zip a nechal tyto kapsy bez zipů či knoflíků. Kapsa je velmi prostorná a na lemu obou kapes má umístěno praktické podšití pro klip nože, baterky nebo jiného nástroje.


 

Vz.95 – přední kapsy jsou kryté lemem na knoflík a otvor je vcelku úzký. Pro nůž tu žádné zpevnění lemu není, ale je tu navíc jedna malá kapsička opět na knoflík.

K tomu na levém stehně najdete ještě jednu kapsu na drobné ploché předměty. Nic jiného tam dávat nebudete chtít, na stehně cokoliv většího při každém kroku nebo zákleku budete proklínat.

 

  1. Zadní kapsy

Clawgear použil zapínání na zip, což je v kombinaci se snadným přístupem velmi užitečné. Kapsy nejsou plastické – nevystupují tedy ven z kalhot a všechny předměty v zadních kapsách Vám budou snižovat komfort, nicméně nebudou vám nikde lítat a zůstanou na svém místě. Je tedy na zvážení, zda nekoupit kalhoty o číslo větší a mít možnost využít kapes lépe.

 

Vz.95 – zadní kapsy jsou sice plastické a můžete si je pěkně vyboulit, aniž by vás tlačily. Zapínání na dva knoflíky je ale opravdu peklo. Každou věc tak budete chvilku lovit.

 

  1. Boční kapsy

Raider MK.IV využívá kombinované zapínání na suchý zip a knoflík. Knoflík je jen v přední části, ale zadem se do kapsy stále dostanete. Kapsy jsou umístěny striktně na boku.

Kapsa má smíšenou konstrukci, kdy je přední část přišitá rovnou ke kalhotám, ale směrem dozadu se kapsa rozšiřuje a vzniká tak prostor „mimo“ kalhoty, kde budou předměty uložené.

 

V boční kapse je zabudován středový tunel, kam můžete uložit baret či jinou pokrývku hlavy, nebo cokoliv, co potřebujete mít po ruce a z takovéto kapsy to nevypadne. Jedná se o ekvivalent ke kapsičce na baret.

 

Na bočních kapsách si určitě všimněte zipu. Tato kapsička má vlastní komoru, není úplně malá a oceníte ji především ve voze, kdy budete mít přístup do 2 kapes, aniž byste se museli nějak dobývat skrz stísněné prostory.

 

Kromě bočních kapes naleznete i dvě menší kapsičky na zadních stranách lýtek. Kapsy jsou vhodné na uložení obvazů a dalších měkkých předmětů.

 

Vz.95 – Boční kapsy jsou spíše vzadu, což je možná místy o trochu pohodlnější, ale do kapes se hůře dostává.

 

Boční kapsy jsou menší, zavírání na dva knoflíky a neposkytují žádný další funkční prvek.

 

  1. Rozkrok

U Clawgearu je rozkrok řešen jednoduše. Přední díl kalhoty se sešije se zadním.

Pokud máte zkušenost se sedlovým střihem, budete možná trochu zklamáni. I tento fakt podporuje můj názor, že o číslo větší kalhoty se budou hodit. Sed je ze zdvojené látky.

Švy jsou velmi kvalitní a v namáhaných místech jsou dokonce ztrojeny!

 

Vz.95 – Sed je řešen hybridně, něco mezi sedlovým a klasickým střihem. Na spoji přední a zadní části kalhot je všit úzký proužek, který trochu drahocenného místa přidává. Palec nahoru! Sed je taktéž ze zdvojené látky.

 

  1. Kolena

Clawgear použil důmyslný systém vnitřní kapsy na integrované chrániče.

 

Klasické se samozřejmě dají připnout ven.

 

Aby byl váš komfort perfektní, v předních kapsách najdete konce gumiček. Tyto gumičky vedou k hornímu lemu kolenní kapsy na chránič, a když si je přitáhnete, tak Vám kolena vyjedou o trochu výš.

 

Proč? Znáte takovou tu chvilku před tím, než si dřepnete nebo kleknete a povytáhnete si kalhoty jako princezna sukýnku, abyste si neroztrhli látku v rozkroku???

 

Tak přesně toto u Raider MK.IV řeší důmyslné gumičky.

 

A poslední vychytávkou je stahování v oblasti kolen, kdy si můžete kalhoty upevnit v požadované výšce. Pouze při kleku, kdy si doslova sedáte na paty, cítíte tlak v oblasti kolen, kde je pásek pro stahování. Jinak je to opravdu užitečné! Kolena drží v požadované výšce a jste tak kdykoliv ready pro jakýkoliv výpad, záklek nebo zalehnutí.

 

Vz.95 – Chrániče kolen jsou naprosto ignorovány, látka je zdvojená po celé přední straně až do půlky holeně. OK, je to bytelné, drží to, ale je v tom teplo a pomalu to schne.

 

  1. Konce nohavic

Clawgear používá opět pásky se stahováním na suchý zip. Tečka. 🙂

 

Vz.95 – Nohavice jsou na gumičku. Tečka. 🙂

 

  1. Estetika – bez komentáře

Clawgear Raider MK.IV

 

Maskáče AČR vz.95

 

Jak jsme slíbili, Clawgear Raider pants MK.IV vyráží na strastiplnou cestu naším testováním. Víte jak to je, čím složitější mechanismy, tím spíše se něco „pokazí“… Tak uvidíme – výsledky očekávejte v průběhu září.

 

Poznámka: Mnoho z vás asi bude pochybovat o srovnání s vojenskými maskáči, kde armáda předepisuje uložení výstroje do jednotlivých kapes, které tedy neslouží k tomu, aby tam voják nosil mobil a žvýkačky, ale k uložení obvazů, měřičů radiace a dalšího vybavení, které je například v případě poranění použito spolubojovníky k prvnímu ošetření. Zároveň řád vyžaduje, aby všechny kapsy byly neustále zapnuty na všechny knoflíky.

Nevím jak jinde, ale spousta tohoto předepsaného vybavení se už ani nefasuje, jednotné místo se obvykle určuje v rámci jednotky / útvaru pouze pro nejdůležitější předměty (doklady, turniket atd.) a trochu tedy postrádá současný střih smysl.

Pokud nejste vojákem, asi vám přijde moderní střih a hlavně zjednodušený přístup do kapes vhod, stejně jako mnoho moderních vychytávek. Pokud by měla armáda přejít na podobný styl kalhot, muselo by to pravděpodobně probíhat v širším kontextu s úpravou mnoha současných nařízení, s čímž asi nikdo v nejbližší době nepočítáme. Toto srovnání jsme brali hlavně jako demonstraci rozdílů bez žádného dalšího záměru.

 
Pro Vybaven.cz testuje a píše Matyáš Vejskal.