Moc dobře si uvědomuji, že zveřejňovat negativní recenzi v době, kdy s výrobcem probíráme spolupráci, není to pravé ořechové… Ale prostě mi to nedalo. Navíc prozatím všechny naše kritické recenze a výtky zástupce Helikonu přijal a v nejbližších dnech očekávám balíček s věcmi, které mi byly vyměněny na základě kladně vyřízených reklamací. Ale dost řečí, pojďme se podívat na další výrobek firmy Helikon-Tex, na fleecovou bundu Patriot.

 

Nejdříve informace od dodavatele – Bushcraftshop.cz

 

“kvalitní fleecová bunda s kapucou
vhodná jako svrchní oděv v suchém počasí mírně chladnějších teplot či jako vložka do bundy do velmi chladných podmínek
teplejší varianta z dvojitého mikrofleecu s gramáží  tkaniny 390g/m2
dvě velké kapsy na zip na prsou
další dvě kapsy na zip v zadní části
na obou rukávech praktické kapsy s velcro panely
jedna kapsa také na levém předloktí
stahovací kapuce
větrací otvory na zip v podpaždí
stahování v pase
na rukávech stahovací manžety na suchý zip, které umožňují úpravu šířky i v rukavicích.”

 

Existuje jedno mnemonické cvičení, používané mimo jiné například při výcviku odstřelovačů. Několik vteřin se díváte na obrázek/fotku a následně máte vyjmenovat co nejvíce předmětů či jiných „záchytných bodů”. Mám-li takto popsat bundu Patriot, bude to: Nitě, velcro, kapsy, zipy. Tyto věci se mi vybavují hned, když někdo řekne Patriot od Helikonu.

Začnu klasikou, ať to mám hned z krku. Nitě. Volně visící. Všude. Takto vypadá celá bunda. Schválně si toho všimněte i na všech ostatních fotkách dále v textu.

 

Dále velcro. Na každém rukávu jsou velké plochy pro uchycení všemožných nášivek. Každá plocha měří 11x9cm. Přijde mi, že design vznikal dle hesla, čím víc velcro, tím víc tactical. Není to kritika, nýbrž konstatování. Znám několik majitelů této bundy, ale ani jeden z nich ty plochy nevyužil. Pokud někdo z čtenářů ano, pošlete prosím fotky, jsem zvědav, jak to vypadá v reálu. 🙂

 

Kapsy si však kritiku rozhodně zaslouží. Je jich hodně, celkem šest. Z toho tři jsou na rukávech, dvě na prsou a jedna velká na zadnici ve spodní části zad.

Nevím, jak vy, ale já kapsy na rukávech moc nepoužívám. Na drobnosti mám kapsy na kalhotách a věci typu mobil, klíče apod mi v rukávech těžce překáží. Zbyla mi tak pouhá polovina kapes.

 

Dvě hlavní kapsy jsou umístěny na prsou. Vysoko na prsou. Jejich otvory začínají v podstatě hned pod ramenem.

 

Co si budeme povídat, krom přenášení hromady drobných užitečností, hlavní kapsy podzimní/zimní bundy slouží k ohřátí rukou. V tomto případě to opravdu nehrozí. Je to prostě značně nepohodlné. Navíc chvíli trvá, než si člověk zvykne na zcela odlišné umístění kapes. Velmi zábavné to bylo v době, kdy po dvou podzimních měsících jsem si na ty kapsy docela zvykl a pak přišla zima a musel jsem vytáhnout zimní bundu. Která má kapsy na běžném místě. A když jsem se tak nějak zorientoval, přišlo další oteplení a zimní bunda šla do skříně. Takže znovu se přeučovat… 😀 Stejný pocit byste měli při pravidelných nočních návštěvách wc, kdyby vám někdo k tomu jednou za čas přesunul vypínač na jiné místo na zdi.

Jinak pravá kapsa má uvnitř všitou látkovou přepážku s otvorem. A ne, není to otvor na hadičku Camelbacku, jak se občas uvádí. Tento otvor slouží pro zavedení sluchátek dovnitř bundy, vedoucích z mobilu, který umístíte právě do té látkové přihrádky.

 

Poslední (a zároveň největší) kapsa je pro mě velkou neznámou. Jak jsem již psal, je umístěna ve spodní části zad. Nesete-li na zádech batoh, ztrácíte k této kapse přístup. Nenesete-li na zádech batoh, nabízíte obsah těchto kapes všem kapsářům v okolí. Vzhledem ke dvěma zipům po stranách mě napadá jedno jediné využití – může si tam ohřát ruce další Patriot, který v tu chvíli šlape za vámi… 😀

 

Ne vážně, opravdu netuším, co bych tam nosil a jak ty předměty uzpůsobit tak, aby mi je batoh nevtlačoval do páteře. Čtenáři, podělte se, jak tu kapsu využíváte vy. 🙂

No a teď už zbývají zipy. Jak klasické, tak i suché. Začnu klasickým. Hlavní zip je nejodfláknutější částí celé této bundy. Patriotka má velmi příjemný vysoký límec, spojený zároveň s velkou a pohodlnou kapucí. Ten límec dobře zakrývá krk a sahá až k ústům.

 

A v tom je právě problém. Když to otočím naruby, uvidíte sami.

Konce obou částí zipu jsou ponechány zcela volně. Na jedné straně to moc dobře poskládat nešlo a odstřihnout ten přečnívající konec výrobci asi nedovolilo náboženství. Tak to tupě dvakrát ohnul a prošil. OK. Ale co ta druhá strana? Výrobce našije větruodolnou látku, aby tam neprofukovalo a nechá z ní trčet ostrý konec plastového zipu. Jen tak. Jednoduše odfláknutá práce. A to jak ze strany výrobce, tak i výstupní kontroly.

 

Říznout se o ty plastové okraje zmrzlými rty je opravdu super zážitek. Moc bych ho přál tomu, kdo tu bundu tak zprasil. Nejlépe pravidelně, jednou za hodinu.

 

Dále přijdou na řadu suché zipy. V tomto případě se neschopnost přemýšlet kloubí se špatnou kvalitou materiálu. Posuďte sami. Pominu teď, že ten zip je našitý křivě, o něco níž, než jeho druhá část, ke které má přilnout. Podívejte se spíše na to, o kolik je ta druhá část posunuta pryč.

 

V normálním/běžném/neutaženém stavu se tedy využívá pouhá třetina délky tohoto zipu.

 

A má-li se využít celá délka toho zipu, sroluje se rukáv do takovéto ruličky.

Což asi těžko využiji.

 

No a když už tedy využívám pouze třetinu zipu, chci aby byl kvalitní a plnil svou funkci. Tedy držel. Není nijak namáhaný, rukávy neutahuji ani o milimetr. Avšak zip na levém rukávu vůbec nedrží. Jen tak volně plandá. Minulý týden jsem byl na návštěvě továrny Prabos a nechtěně to vyfotil.

 

Pozorně se podívejte na levý dolní roh fotky. Kuk, překvapení 🙂

 

Zvláštní je, že zip na konci pravého rukávu drží absolutně v pohodě.

To je asi tak vše. Tolik bunda za necelých 1500,-Kč. Žádný zázrak, žádná tragedie. Nebudu vás přece zatěžovat drobnostmi typu roztřepeného zipu:

 

Povolujícího spoje bunda/kapuce:

 

Nebo křivě našitého loga firmy:

 

Ale obecně, být vámi, firmě, jejíž vizitka po několika měsících nošení vypadá takto, moc nedůvěřuji.

 

Pokračujte na recenzi podobné fleecové mikiny Helikon-tex Classic Army.